[C++] Problem ze zmienną char w Linuksie (kompilator gcc)


(kijek) #1

Chciałem napisać coś w C++, potrzebna mi jest do tego zmienna char, więc piszę

char[2] = "X";

i podcza kompilacji pojawia się błąd

/home/kijek/x/main.cpp|11|error: invalid operands of types ‘char’ and ‘’ to binary ‘operator<<’|

czasami zdarzają się też inne błędy (dosłownie, jakby były losowo generowane). Kompilator to GCC, a środowisko Code::Blocks.


(Sawyer47) #2

Pokaż całe źródło, bez tego trudno coś powiedzieć. Jednak na 99% to ty popełniasz błąd a nie kompilator. Tutaj przecież masz dwuelementową tablicę znaków, a nie znak!


(kijek) #3

Dobra, teraz jest dobrze (pewnie do czasu), ale w tamtym ciekawe było to, że jak popełniłem inny błąd w kodzie (np. zapomniałem gdzieś dać ";") to błąd związany z char w ogóle nie był wyświetlany.


(Sawyer47) #4

Tak bywa, że jeden jeden popełniony błąd pociąga za sobą nieprawdziwych wiele ostrzeżeń i błędów w dalszej części kodu nawet jeśli jest poprawny. Dlatego zawsze trzeba czytać komunikaty od początku, bo często tylko pierwszy komunikat jest prawdziwy.


(Pkolaczk) #5

Racja. Gorzej jednak, jak ten pierwszy też nie jest prawdziwy. Zdarzyło Wam się zapomnieć średnika kończącego deklarację klasy w pliku nagłówkowym?

Wtedy kompilator zgłasza nie dość że bezsensowne błędy, to jeszcze na dodatek nie w tym pliku, w którym jest prawdziwy błąd :smiley:

C++ "żądzi" :smiley: