[C++, Qt] Jak się korzysta z SQL'a pod Qt?

Przeglądałem dokumentację Qt, ale jakoś nie mogę do końca dojść jak mam korzystać z tego… jak mogę stworzyć bazę danych, do której mógłbym się później połączyć i tworzyć w niej tabele itd? no i w PHP jak sobie wpiszę mysql_query(), to już mam wszystko fajnie załatwione, ale tutaj jak zrobię query.exec() i będę chciał podać zapytanie SELECT, to też mi ta funkcja zapewne nie zwróci w jakiejś łatwej stringowo-listowej postaci odpowiedzi… Więc jak się tym posługiwać?

O podstawach korzystania z SQL w Qt możesz poczytać tutaj: Kurs Qt – część 9 – SQL, więcej materiałów, ale już po angielsku znajdziesz tutaj: Sql Programming

to drugie to akurat dokumentacja Qt, którą już czytałem :slight_smile: ale dziękuję :slight_smile:

Tworzenie bazy nie ma akurat nic wspólnego z samym Qt. Musisz wpierw zainstalować i skonfigurować jakiś System Zarządzania bazą Danych (SZBD), taki jak PostgreSQL czy MySQL, pliki instalacyjne i instrukcje obsługi, w zależności od wybranego SZBD i systemu operacyjnego znajdziesz bez problemu w google.

Mi pomogło wczytanie się w dokumentacji :slight_smile:

aczkolwiek, w ogóle jestem newbie w temacie DB w programowaniu… nie mniej jednak już z własnego doświadczenia wiem, że

  • chyba dwa typy baz mają wsparcie defaultowe w qt -> sqlite i jeszcze jedna

a dla każdego innego należy samemu przeprowadzić zbudowanie pluginu dla qt (nie wiem czy to dokładnie nazywa się plugin, czy ta nazwa jest adekwatna :slight_smile: ), ale dla MySQL na pewno będziesz musiał to zrobić.

Dodane Pn wrz 27, 2010 4:52 pm

przynajmniej pod vistą, po pod Ubuntu swego czasu nie miałem takich problemów - mysql działało od razu bez żadnego zarzutu :lol: