[C++] Qt - Pierwszy program nie działa

Zainteresowałem się Qt, tworzę pierwszy prosty program w GUI Qt(czy jakoś tak) uruchamiam w Qt Creator i działa,

ale teraz chce go uruchomić w windows, a tu wyskakuje mi okienko że brak pliku “Qt5Core.dll”.

Pierwszy program a już są problemy :frowning:

Po pierwsze: skompiluj w wersji Release. Klikasz nad Run i tam zmieniasz na Release, potem budujesz i w katalogu Release będziesz miał exe do uruchomienia. Kopiujesz ta pliki Qt5Core.dll, Qt5Gui.dll i Qt5Widgets.dll (nie jestem pewien co do tych nazw) z katalogu bin ze ścieżki gdzie instalowałeś SDK. Te pliki są wymagane do uruchomienia, muszą być obok .exe albo w C:/Windows/system32.

Ustawiłem na Release.

Skopiowałem te pliki do .exe (start wymagał jeszcze plików “icudt51.dll”, “icuin51.dll” i “icuuc51.dll”).

I teraz wyskakuje okienko o treści:

Nie wiem co teraz zrobić :frowning:

Poszukaj w tym SDK innego pliku Qt5Core, pewnie znalazłeś te obok QtCreatora, a projekty kompilowane są z innymi.

Działa dziękuje :slight_smile:

Jeżeli robisz to tylko o wyłącznie lokalnie i z dynamicznie linkowanych bibliotek, wystarczy, że w zmiennej systemowej PATH dopiszesz ścieżkę to katalogu z libami, a konkretnie do tego, gdzie są wszystkie .dlle (i między innymi binarka qmake.exe).

O ile ma się osobny system z „czystą” konfiguracją, można sobie na to pozwolić. Lepiej mieć informację o brakujących bibliotekach niż liczyć na własną pamięć.

Dzięki nie pomyślał bym o tym, a tak będzie łatwiej :wink: