C++ Rozpoczęcie nauki programowania


(Piotrek123asdf) #1

Witam,

Nigdy wcześniej nie miałem styczności z programowaniem, a chcę się nauczyć.

Może polecilibyście mi jakiś kurs dla początkujących, 


(system) #2

http://cpp0x.pl/kursy/


(dobryteddy) #3

http://xion.org.pl/files/texts/mgt/


(Qubaa159) #4

tutaj masz świetny kurs z podstaw https://www.youtube.com/watch?v=ErOzmh3BiXU&list=PLOYHgt8dIdoy6YhMq-mR6SZgy3zDy7D5i 


(Rolek0) #5

Na początek przeczytaj to :arrow: http://gynvael.coldwind.pl/?id=238

Jeśli chodzi o kursy C++ to polecam :arrow: http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial/ oraz :arrow: http://web.archive.org/web/20131231123201/http://www.intercon.pl/~sektor/cbx

Chociaż C++ nie wydaje mi się najlepszym wyborem na absolutny początek nauki programowania. Oczywiście jak będziesz chciał się uczyć i zrozumieć programowanie to nie ma problemu. Ale gdybyś się zniechęcił to możesz spróbować z innym językiem, a gdy będziesz już więcej rozumiał, ewentualnie wrócić do C++.

Sądzę, że Python jest trochę bardziej przystępny dla początkujących: :arrow: http://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie :arrow: http://pl.python.org/kursy,jezyka.html

Po drodze warto też przeczytać to :arrow: http://gynvael.coldwind.pl/?id=374

Miłej zabawy :smiley:


(rycerz2000) #6

Ja uczyłem się C++ jako pierwszego języka i jakoś dałem radę.  :smiley:

A co do kursu to polecam http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/1      ja się z niego uczyłem.


(Paulikpro) #7

 

Na początek lepiej nie zaczynać od książki "Zanurkuj w Pythonie", bo jest pisana w sposób mało przyjazny początkującym (jest to książka dla programistów).


(Kamilmlody5) #8

W sumie każdy język się nada. Kwestia przydatności w przyszłości. Jak nauczysz się C++, to później żaden język nie będzie trudny do opanowania(składnie). Pamiętaj, że język programowania to tylko narzędzie.


(Paulikpro) #9

 

Narzędzie i programista są nierozłączną parą. Tak jak stolarz nic nie zdziała bez narzędzi. Pamiętaj - wybierz swoje główne narzędzie, które zawsze będzie Ci służyć. Dla mnie tym narzędziem jest język C.


(rycerz2000) #10

Prawda. Dużo języków ma składnie podobną do C++. Nie tylko języki służące do pisania gier czy aplikacji ale też np. php (strony internetowe).


(ktoś tam) #11

C++ ma przyszłość, więc warto się go uczyć.

Co do nauki polecam MindControlDx (użytkownik youtube), www.cpp0x.pl i "Pasję" Jerzego Grębosza (książki nie czytałem, ale ogólnie jest polecana).


(fedora24x) #12

Jeżeli nie miałeś styczności z programowanie a chcesz zacząć jak widać, to możesz zacząć od, na przykład PHP, bo nie trzeba w nim deklarować

typów zmiennej, lub Pythona gdzie wszystko jest elastyczne i przejrzyste, a na dodatek python rozwija się bardzo dynamicznie, i może za jakiś czas

zastąpi PHP. Dobrym pomysłem na nauke programowania jest też C# czy Java, ale wymaga obiektowego myślenia i ogarnięcia dodatkowych

biliotek. Reasumując PHP, Python, C# lub Java. Ale wiedz:

 

A jak go wykorzystasz to zależy od Ciebie.


(ktoś tam) #13

Wydaje mi się, że jednak C++ Będzie łatwiejsze od Javy, ze względu na to, że od razu zaczyna się programowanie obiektowe. Mi zaczęło się dobrze od C++ (reszta dalej leży :), w internecie jest dużo materiałów i zaczyna się dość łagodnie.


(Frankfurterium) #14

 

Co to właściwie znaczy? To dobrze czy źle? W którymś języku ktoś nakazuje albo uniemożliwia jakiś styl? Bo generalnie ciężko znaleźć w ww. zdaniu sens.


(ktoś tam) #15

Wybacz, napisałem dwuznacznie.

Chodzi mi o to, że Java jest ściśle obiektowa i musisz się o tym uszyć już na starcie. Natomiast w C++ zaczyna się przeważnie bez poruszania tego tematu i z  czasem się w niego wchodzi. Wydaje mi się, że tak jest łatwiej.


(kostek135) #16

@Up

W zasadzie podstawy Javy też tłumaczy się bez obiektowości. Od po prostu implicite zakłada się, że wszystkie funkcje są w jakimś magicznym tworze class Main {}, o którym mówi się za jakiś czas. A tak programuje się tylko funkcje, które w późniejszym czasie zaczyna nazywać się metodami, gdy już przechodzimy w obiektowy świat.