[C++] Specjalne znaki char jako oddzielacze nazw w plikach


(Quentin) #1

Witam!

Mam pewien problem z plikami. Zapisuję do nich różne nazwy i potem chciałbym je wczytać do stringów - ale nie tak hurtowo tylko: 1 nazwa w pliku - 1 miejsce w wektorze. Nie wiem tylko jak pooddzielać te nazwy w plikach, żeby można było zrobić coś takiego:

for(...)

(Spam) #2

A eskejpować tego znaku zwyczajnie nie możesz?


(Quentin) #3

Co to znaczy escapować znak :?: Że jak ktoś wprowadzi taki znak do nazwy, to zostanie on zamieniony np. na '\t' :?:


(Sawyer47) #4

Jeśli plik nie musi być odczytywalny przez człowieka to może jako separator użyć '\0'?


([alex]) #5

Z klawiatury da się wklepać każdy znak.

Więc jeżeli chcesz odczytywać za pomocą getline() to nie ma innego sposobu niż eskejpowanie jak to nazwał Wasacz - polegające na poprzedzeniu jakiegoś znaku jakimś innym. Tak jak cudzysłów w napisach w języku C eskejpującym znakiem jest znak '\'.

Zastanów się nad innym sposobem zapisu/odczytu.

najpierw binarny zapis liczby int - długość napisu a potem właśnie taka ilość znaków stanowiących napis.


(Quentin) #6

Czyli tego znaku już się nie da napisać na klawiaturze, i to co podał nr47 , jest dobrym rozwiązaniem, tak :?: (Zresztą moje z '\a' i '\f' chyba też)... :?:

I jak to potem do stringu wklepię :?: Będę musiał rezerwować tablice char, bo funkcje ostream::get, ostream::getline, nie mogą zapisywać do stringów tylko do nich właśnie (lub jakichś innych, ale one są tutaj nieistotne teraz). I potem z tych tablic wszystko kopiować.


([alex]) #7

W skrócie coś w tym rodzaju:

void zapisz(ostream &s,char *buf)

(Quentin) #8

Zrobiłem to wg Twojego pomysłu [alex], ale nieco inaczej - nie mogłem postawić liczb w tym pliku samym co dane bo czasem te wszystkie dane trzeba wyświetlić użytkownikowi, a on nie potrzebuje widzieć tam jakichś liczb. Zapisałem liczby do innego pliku. Potem w danej funkcji te liczby odczytałem do zmiennych i teraz robię coś takiego (w pliku dane są pooddzielane '\0'):

for(short int i = 0 ; i < zmienna ; i++)

([alex]) #9

To po chińskiego ci w takim przypadku tamten drugi plik?


(Quentin) #10

1 funkcja - odczytuje plik znak po znaku.

2 funkcja - odczytuje pierwsze plik z liczbami, liczby lądują jako argument w konstruktorze/funkcji składowej resize wektora, potem z pliku z tekstami wczytuje wartości do wektorów, w pętli jak w moim poprzednim poście. Chodzi o to, że ta funkcja musi wyświetlić potem te wektory i przy każdym postawić numer: 1, 2, 3 itd. - użytkownik musi wybrać jeden.


([alex]) #11

Nie potrzebujesz tych liczb, vector ma metodę push_back()

Owszem nieco szybciej wychodzi jeżeli od razu podasz rozmiar wektora a potem wypełniasz danymi, z tym że jak musisz odczytać plik aby ten rozmiar pobrać natychmiast tracisz cały zysk a nawet o wiele więcej niż zyskasz na podaniu rozmiaru od razu.

Nie wspominam już o tym że jak użytkownik zmieni plik tekstowy pozostawiając plik z liczbami bez zmian, dopiero będzie kaszana w programie.


(Quentin) #12

Resize wektora to tylko jeden przykład. Muszę mieć liczbę danych danego typu bo użytkownik musi podać numer o jaki mu chodzi.

Wiem, ale nie widziałem jeszcze takiego programu, co jak mu się posuwa pliki, albo pomiesza się w nich to sam się odbuduje :slight_smile: Za modyfikację pliku człowiek zabiera się wtedy, kiedy wie jak dany program działa - przynajmniej ja tak myślę.


([alex]) #13

Tak ci się tylko wydaje. Jak zobaczy że w notepadzie nie widać krzaczków to natychmiast rwie się modyfikować. I nawet nie licz że zajrzy do instrukcji obsługi.


(Quentin) #14

Być może, ale jak już pisałem ja muszę mieć liczbę gdzieś indziej, żeby użytkownik jej nie widział. Mogę przy odczytywaniu pliku, w trybie "bez liczb" usunąć te liczby, ale może pobawię się w to później. A zresztą: przecież nawet jakby liczby były w tym samym pliku co i teksty to i tak ktoś może dopisać tekst bez zmiany liczby...

Dobra a teraz właściwa treść postu:

Mam problem z ze znakiem '\0' (i tym podobnymi, poprzedzanymi ukośnikiem). W jednej funkcji zapisuję dane do pliku:

sStrWyjsc << "\t" << tytul << "\n\n" << "\tDni tygodnia: \0";

([alex]) #15

Czy masz plik otwarty w trybie binarnym?


(Quentin) #16

Nie, ale z tego co pamiętam, to pliki otworzone w ios::binary dotyczą tylko '\n' i '\r'...


([alex]) #17

Dotyczy również "\0".

Zresztą jak chcesz zapisywać ten znak ('\0') to nie radzę korzystać z operatora przesunięcia.

Nie opisano tego w standardzie więc każdy kompilator robi "jak chce".

Spróbuj zapisać:

plik<<"Ala\0ma\0kota"; [/code]

Program po niektórych kompilatorach zapisze do pliku tylko Ala.


(Quentin) #18

Aha to wybiorę inny znak, np. '\b', tylko wtedy np. Visual wyświetla ostrzeżenie, że jest to nierozpoznany escapowany znak, ale to chyba nic ważnego :?:

EDIT:

No i dalej tak samo - zarówno w ios::binary jak i bez...

EDIT2:

Zgodny ze standardem kompilator jak zapisze takie pliki escapowane do pliku :?: Jako spację :?: Bo '\0' Visual wcale nie zapisuje - tzn. nie można nigdzie zobaczyć, gdzie on w pliku jest...


([alex]) #19

Aby zobaczyć takie znaki musisz przeglądać plik binarnie.


(Quentin) #20

To wcześniej to była moja wina - pracowałem ze strumieniem z flagą błędu failbit :smiley:

[alex - wielkie dzięki za pomoc. Otworzyłem plik binarnie i każdy '\0' dla pewności zapisuję put'em - wszystko pięknie działa. Jeszcze raz thx :slight_smile:

Szkoda, że w książkach tak szczegółowo tego openmode binarnego nie opisują...