[C++] Sterowanie diodami stanu komputera

Witam,

Czy istnieje możliwość, by program konsolowy napisany w C++ sterował diodami stanu komputera?

Nie chodzi mi tutaj o diody klawiatury, lecz dioda odpowiadająca np. za stan pracy dysku twardego, stan zasilania.

Czy w ogóle jest możliwość ‘przejęcia kontroli’ nad takimi diodami? Czy raczej to steruje jakiś oddzielny system komputera?

To zależy od systemu operacyjnego i sterowników.

Na przykład w starszych ThinkPadach pod linuxem można było sterować dosłownie każdą diodą. U mnie (czyli na jakimś acer aspire) w /sys/class/leds jest tylko ath9k-phy0, czyli diodka od wifi. Zapisując “0” do pliku /sys/class/leds/ath9k-phy0/brightness mogę ją wyłączyć, a “255” włączyć. Pozostałe diodki (zasilanie, dysk, itd.) są sterowane przez coś innego i nie mam do nich dostępu z poziomu systemu operacyjnego.

O właśnie… dioda od WiFi. To na niej mi najbardziej zależy. Dla niej właściwie podjąłem naukę C++.

Moja TOSHIBA nie jest chyba za bardzo zabezpieczona… Wymieniłem kartę sieciową, a laptop ją przyjął, tylko problem z diodą.

Jak ktoś czytał mój ostatni spam na forum to wie o co chodzi…

A więc… Chcę zrobić program, który mi tą diodą będzie sterował. Może ktoś zna jakiś kod, który mógłbym przetestować…?