[C++] Wczytywanie 2 bajtów z pliku


(Lol600000065) #1

Witam,

mam plik, w którym są zapisane 3 bajty. Pierwszy bajt jest nieważny i mogę go wyrzucić, ale następne chciałbym pobrać do inta (to jest liczba). Dlaczego więc taki kod nie działa :?:

int ile = 0;//...

(pain3hp) #2

nie wiem jak to jest w c++ ale szanujacy sie jezyk powinien miec takie metody

 1. wczytaj calosc

 2. konwersja na string

 3. operacja na stringu, wycinasz pierwszy znak

 4. konwersja na int


(Sawyer47) #3

Mógłbyś podać minimalny kompilowalny kod, plik z którego wczytujesz oraz opisać jak objawia się to niedziałanie?


(Razi) #4

@pain3hp: tak wczytywanie binarne nie działa. Mając offsety i konkretne bity nie ma sensu zrzucać tego do stringa, tym bardziej, że może tam wystąpić 0, które może być uznane za koniec stringa.

Użyj typu short i biblioteki cstdio (jakoś zawsze wolałem mieć wszystko pod kontrolą, a rzutowania z c++ nigdy nie lubiłem):

void save(short a){

 FILE *f=fopen("test.dat", "wb");

 fputc((char)121, f);

 fwrite((char*)&a, 2, 1, f);

 fclose(f);

}

short load(){

 FILE *f=fopen("test.dat", "rb");

 short a=0;

 fgetc(f);

 fread((char*)&a, 2, 1, f);

 fclose(f);

 return a;

}

BTW. współczesne systemy są little-endianowe. Najmniej znaczący bajt jest na pierwszym miejscu, czyli liczba decymalna 1 to HEX na 2 bajtach to nie 00 01, tylko 01 00. Jeżeliten plik binarny tworzysz w jakimś programie, uwzględnij to, że te bajty są na odwrót. Ma to też swoje zalety: w teorii da się łatwo shorta do inta zrzucić.

Użycie typu “int” jest dość niebezpieczne ostatnimi czasy: przyjęło się że ma 4 bajty, a tu nagle na 64-bitowym systemie zonk: 8 bajtów i serializacja pliku z 32-bitowego systemu się sypie. bezpieczniej użyć bezpośrednio typu long.