[C++] Windows form - kurs albo tutek do nauki

Witam. Od pewnego czasu uczę się C++ (VC++ 2008/2010) i chciałbym pozostać w tym środowisku gdyż wg mnie jest przyjazne.

Ostatnio zaciekawiła mnie oferta “Windows Form” ze względu na ciekawy interface.

Przeszukiwałem google i nie znalazłem żadnego ciekawego kursu - z góry mówie że “Kurs” jaki wypisany jest na stronie microsoftu

jest beznadziejny i nie mam zamiaru się w niego zagłębiać. Nie chce od razu porywać się na zjedzenie całego Windows Form!

Chcę się nauczyć obsługi Buttonów( m.in. chciałbym wiedzieć jak po kliknięciu buttona odpalić jakis inny program np. gre znajdujący się w tym samym bądz innym folderze na dysku) TextBoxy - w Visual Basicu textBoxy działały w ten sposób jak już zdązyłem się zorientować [TextBox1.Text = " tekst"] i chciałbym wiedzieć jak się to robi w Visualu.

Starsznie się rozpisałem i zgubiłem troche koncepcjii, tak czy inaczej licze na pomoc. Proszę pisać w temacie jeżeli nie zrozumieliście mnie do końca to moge to wyjaśnić itp. Mam nadzieje że ktoś na to zerknie i pomoże! Pozdrawiam!

Ja także miałem problem ze znalezieniem fajnego kursu Windows Forms Application, ale muszę ci polecić super książkę http://helion.pl/ksiazki/aplikacje_w_vi … apvcpp.htm

Według mnie nie ma lepszej o WFA dla znającego choć trochę C++, ściągnij fragment książki i sam się przekonaj. Cena tylko 37 zł, opis buttonów, opisane klasy, konwersje, zmienne .NET, pisanie aplikacji wielowątkowych, okna dialogowe, obsługa plików… Polecam.

Ksiązka wydaje sie być dobra, lecz narazie nie potrzebuje więcej niż 2 fuknkcjii:

  1. Po wcisnięciu buttona powinien otworzyć się jakiś program (np. gra.exe)

  2. Po wcisnięciu Buttona powinien się w TextBoxie pokazac napisz “gra została uruchomiona”

No i pytanie do Ciebie czy znasz może te funkcje?

W Basicu Text wypisywało się tak: TextBox1.Text = “jakis tekst”

Co do buttona wyglądało to tak: Shell(“gra.exe”, AppWinStyle.NormalNoFocus)

I teraz prośba czy mógłbyś (jeżeli potrafisz) przetłumaczyć mi to na Visuala.

W VC++ metoda zdarzenia dla button’a:

private: System::Void button1_Click(System::Object^ sender, System::EventArgs^ e) {

				 textBox1->Text="Moj napis";

			 }

Podobnie jak w Basic. Jeśli chodzi o uruchamianie jakiejś zewnętrznej aplikacji to służy do tego Process

using namespace System::Diagnostics;


Process::Start("calc.exe", "C:\\Windows\\system32");

Może to nie jest super przykład, ale jakoś się kompiluje…

A tu masz opis: http://msdn.microsoft.com/en-us/library … ocess.aspx

Weź pod uwagę, że WinFormsów, które są częścią technologii .NET nie programuje się w C++ tylko w C++/CLI. Składniowo jest nieco odmienny, do tego tworzysz kod zarządzany (wykonywany przez środowisko uruchomieniowe .NET).

Książek/tutoriali raczej zbyt wielu nie ma, bo nie ma takiej potrzeby, nikt tego języka się nie uczy. Powstał tylko po to, aby integrować kod zarządzany z niezarządzanym, nie rozwija się i z upływem czasu będzie miał coraz mniejsze wsparcie.