[C++] Zbuduj trójkąt

Witam. Mam problem z małym zadaniem :smiley: Nie śmiejcie się, zaczynam dopiero przygodę z C++ i nie jestem w stanie zrobić dwóch zadań. Mógłby mi ktoś pomóc? Nie czekam na gotowe rozwiązania, lecz chociaż o wytłumaczenie oraz wskazówki. A oto treść zadania:

Narysuj na ekranie trójkąt złożony z n gwiazdek (n>0)

Oraz przykład:

Wejście:

5

Wyjście

*

**

***

****

*****

Oraz drugie zadanie polega mniej więcej na tym samym, lecz rozwiązanie powinno wyglądać tak:

Wejście:

5

Wyjście

*****

****

***

**

*

Jeszcze raz proszę was o pomoc.

Najpierw pobierasz wartość n, następnie rozpoczynasz “rysowanie”.

Wrzucasz w pętle wypisywanie x gwiazdek, zaczynając od x == 1, a kończysz, gdy x == n. Za każdym przejściem pętli wypisujesz znak przejścia do nowej linii oraz do x dodajesz 1. //Użyj pętli do while

W drugą stronę - dajesz w pętle wypisywanie n gwiazdek, a na końcu znak nowej linii.

Za każdym przejściem pętli zmniejszasz wartość n, aż ta osiągnie 0. // Użyj pętli while

robisz 2 pętle (napisze w pseudokodzie):

for i = 1 to n do

begin

for j = 1 to i do

begin

pisz("*")

end

end

Przykładowe rozwiązanie na pętli FOR, nudziło mi się to zrobiłem wybacz :stuck_out_tongue: :smiley:

#include 


using namespace std;


int main(int argc, char * argv[])

{

    int ile; // tworzymy zmienna do przechowania wartosci


    cout<<"ile poziomow ? :";

    cin>>ile; // wczytujemy zmienna z wejscia standardowego

    cout<

    for(int i=0; i
    {

         for(int j=0; j<=i; j++)

         {

            cout<<"*";       

         }

         cout<
    }


    cout<<"\nw druga strone\n"<

    for(int i=ile; i>0; i--)

    {

         for(int j=i; j>0; j--)

         {

            cout<<"*";       

         }

         cout<
    }

        cin.sync();

	getchar(); // zlap entera

	return 0;

}

Dwa w jednym :smiley:

#include using namespace std;

wygląda jak zadanie z laboratoriów na jednej z poznańskich uczelni :P, chyba że wszędzie takie dają

identyczne zadanie miałem w technikum, szkoda tylko, że niektórzy napisali gotowy kod a wystarczyło napisać, że potrzebne będą dwie pętle for, jedna odliczająca wiersze a druga gwiazdki w wierszu

Dzięki wszystkim, chociaż laureatami są misza_88 , ryba1986 oraz elesoft. Prosiłem o jakieś wskazówki, nie o napisanie całego programu :stuck_out_tongue: Jeszcze raz dzięki wszystkim.