Całkowite czyszczenie systemu

Mam na komputerze 3 systemy: XP, Vista i Ubuntu. Wszystkie dane już przerzuciłem na dysk przenośny. Chcę wyzerować cały komputer do ZERA, aby nic nie zostało, żadnych danych i żadnego systemu. JAK TO ZROBIĆ? Następnie ponownie zainstalować Ubuntu 11.04, i tylko to pozostawić.

Uruchom live-cd Ubuntu. Odmontuj wszystkie partycje jeśli potrzeba, usuń je => Zastosuj. Utwórz nową partycję rozszerzoną, a w jej obrębie co najmniej trzy partycje logiczne => system " / " ; katalog użytkownika " /home " oraz swap. System plików ext4 oraz linux-swap. Polecam “Ręczne partycjonowanie dysku”. Rozmiar partycji ustal używając przelicznika 1GB = 1024 MB.

Jeśli chodzi ci o kompletne zerowanie dysku (bez możliwości odzyskania danych) to:

Uruchomić Ubuntu Live i wykonać w konsoli:

dd if=/dev/null of=/dev/sda

Jeśli masz więcej dysków niż jeden, to zamiast sda wpisujesz ten do wyzerownia. Lista dysków dostępna po

sudo fdisk -l

Operacja trwa długo i nie pokazuje postępu do póki się nie skończy. Szacowany czas dla dysku 500GB to 12h, więc możesz spokojnie zostawić na noc.

Jeśli chcesz się tylko pozbyć danych (z możliwością odzyskania części), to zrób jak radzą wyżej.

@kondziu jah

Jeśli już to, /dev/zero albo /dev/random

@aerialflow

Nie ma sensu nadpisywanie zerami całego dysku w sytuacji, gdy będzie on nadal używany w tym samym komputerze, a obszar dysku wielokrotnie nadpisany danymi zarówno podczas procesu instalacji jaki i dalszego użytkowania. “Zerowanie dysku” o kilkukrotnym przebiegu operacji trzeba wykonać, gdy chcemy dysk sprzedać, aby osoba niepowołana nie mogla odzyskać prywatnych danych logowania, zdjęć itd.

Po co niepotrzebnie orać dysk i czekać kilka ładnych godzin na wykonanie operacji - nie wiemy jakiej wielkości dysk ma autor wątku …

Gdy wziąłem się do roboty, widziałem tylko pierwszy post od marcina82. Już wszystko gra;) jest samo ubuntu 11.04! Działa jak należy. [dysk ma 250gb]. dzięki za wskazówki i pozdrawiam was :slight_smile:

aerialflow , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

do zerowanie jest jeszcze MHDD