Całkowite usunięcie Ubuntu z dysku

Ubuntu jest zainstalowane na całym dysku (środowisko gnome). Nie mam Windowsa.

Chciałbym go usunąć i ponownie zainstalować MS.Jak prawidłowo to zrobić, żeby odpaliła się płyta z instalatorem windowsa.

Proszę o pomoc.

W normalny sposób, wchodzisz do BIOS’u, ustawiasz czytanie w pierwszej kolejności dla napędu CD/DVD (chyba, że komputer bez napędu to z pendrive musisz zrobić( :arrow: bootowalny pendrive) lub z innego nośnika. Po tej czynności zapisujesz ustawienia BIOS’u i restartujesz PC z włożoną płytą z Windowsem. Wyskoczy, że masz nacisnąć dowolny klawisz, i już będziesz w instalatorze. Poczekaj, aż pliki się załadują, dojdź do ekranu z wyborem partycji (w instalatorze, w zależności od systemu) - usuń wszystkie partycje (pozostawiając te, z ważnymi danymi - jak nie masz to wywal wszystko) i stwórz odpowiadające tobie.

Potem wybierz swoją partycję i normalnie zainstaluj Windows!

Ubuntu się usunie :wink:

Z płyty windowsa tego nie zrobisz (windows nie obsługuje obcych systemów plików).

Ustaw bootowanie w BIOS na cd, włóż płytę z Ubuntu, odpal live cd. Uruchom Gparted. Usuń partycje linuxa. Zatwierdż operacje. Utwórz partycje windowsowe NFTS w odpowiedniej wielkości, sformatuj - gotowe.

Sposób pierwszy jest dobry.Windows widzi inne partycje , trzeba je usunąć i stworzyć nową

Już kilkakrotnie wkładałem płytę z windowsem, nie odpala się w ogóle jak ktoś napisał wyżej.

Odpałem już wcześniej GParted LiveCD usuwałem partycję i tworzyłem jedną nową. Po czym wyskakiwały błędy Gruba i to tyle kończyło się.

Żeby można było znów skorzystać z netu ponownie instalowałem ubuntu.

Robiłem jeszcze:

Przez konsolę usuwałem poleceniem Gruba:

sudo apt-get remove grub i jeszcze coś tam do usunięcia gruba.

Usuwałem partycję z Linuxem za pomocą GParted Live CD.

Dostawłem info, że nie ma systemu i gruba rzekomo, ale i tak wywalało błąd Gruba.

I na tym kończyło się. Ponowna instalacja Ubuntu.

Jak prawidłow usunąć linuxa przez Ubuntu Live CD. Krok po kroku proszę.

Dziwne. Możliwe, że trzeba odmontować partycje, chociaż jak sprawdziłem live cd nie montuje ich automatycznie. W razie czego wpisz ‘sudo umount -l /dev/hda1’ itd i próbuj jeszcze raz.

Zainstalowałem jednak z innej płytki. Moja okazała się uszkodzona.

Dzięki :slight_smile: