Całkowite usunięcie Ubuntu z dysku

(Chillout) #1

Ubuntu jest zainstalowane na całym dysku (środowisko gnome). Nie mam Windowsa.

Chciałbym go usunąć i ponownie zainstalować MS.Jak prawidłowo to zrobić, żeby odpaliła się płyta z instalatorem windowsa.

Proszę o pomoc.

(sla17) #2

W normalny sposób, wchodzisz do BIOS'u, ustawiasz czytanie w pierwszej kolejności dla napędu CD/DVD (chyba, że komputer bez napędu to z pendrive musisz zrobić( :arrow: bootowalny pendrive) lub z innego nośnika. Po tej czynności zapisujesz ustawienia BIOS'u i restartujesz PC z włożoną płytą z Windowsem. Wyskoczy, że masz nacisnąć dowolny klawisz, i już będziesz w instalatorze. Poczekaj, aż pliki się załadują, dojdź do ekranu z wyborem partycji (w instalatorze, w zależności od systemu) - usuń wszystkie partycje (pozostawiając te, z ważnymi danymi - jak nie masz to wywal wszystko) i stwórz odpowiadające tobie.

Potem wybierz swoją partycję i normalnie zainstaluj Windows!

Ubuntu się usunie :wink:

(marcin82) #3

Z płyty windowsa tego nie zrobisz (windows nie obsługuje obcych systemów plików).

Ustaw bootowanie w BIOS na cd, włóż płytę z Ubuntu, odpal live cd. Uruchom Gparted. Usuń partycje linuxa. Zatwierdż operacje. Utwórz partycje windowsowe NFTS w odpowiedniej wielkości, sformatuj - gotowe.

(Alabama31) #4

Sposób pierwszy jest dobry.Windows widzi inne partycje , trzeba je usunąć i stworzyć nową

(Chillout) #5

Już kilkakrotnie wkładałem płytę z windowsem, nie odpala się w ogóle jak ktoś napisał wyżej.

Odpałem już wcześniej GParted LiveCD usuwałem partycję i tworzyłem jedną nową. Po czym wyskakiwały błędy Gruba i to tyle kończyło się.

Żeby można było znów skorzystać z netu ponownie instalowałem ubuntu.

Robiłem jeszcze:

Przez konsolę usuwałem poleceniem Gruba:

sudo apt-get remove grub i jeszcze coś tam do usunięcia gruba.

Usuwałem partycję z Linuxem za pomocą GParted Live CD.

Dostawłem info, że nie ma systemu i gruba rzekomo, ale i tak wywalało błąd Gruba.

I na tym kończyło się. Ponowna instalacja Ubuntu.

Jak prawidłow usunąć linuxa przez Ubuntu Live CD. Krok po kroku proszę.

(marcin82) #6

Dziwne. Możliwe, że trzeba odmontować partycje, chociaż jak sprawdziłem live cd nie montuje ich automatycznie. W razie czego wpisz 'sudo umount -l /dev/hda1' itd i próbuj jeszcze raz.

(Chillout) #7

Zainstalowałem jednak z innej płytki. Moja okazała się uszkodzona.

Dzięki :slight_smile: