Carbon Copy Cloner vs Apple M1

Witam
Może ktoś już spotkał się z aplikacją CCC “Carbon Copy Cloner”. Generalnie uprośćmy sprawę CCC którego używałem na Macbookach z Intelem wyglądało następująco. Wybierałem sobie dysk systemowy i wskazywałem gdzie chce go sklonować… Np. pendrive. Następnie po wykonaniu klona można było podczas uruchamiania komputera przytrzymać “Alt” i na ekranie pokazywały się dyski startowe “systemowy dysk” oraz “pendrive z klonem systemu” i mogłem w ten sposób łatwo napisypwać lub całkowicie wymieniać system. Jednak na BigSure z M1 to nie działa albo ja jestem nieświadomy jakiejś zmiany. Pierwsza część wygląda tak samo także mam już klon systemu na pendrive. Ale podczas uruchamiania komputera trzymam klawisz “zasilania” aż pokazuje się menu rozruchu. I pokazuje się jedynie dysk systemowy i opcje. Jak wybiorę opcje i dam dalej to po podaniu hasła administratora mogę wybrać jedynie reinstalacje macOS…

Ktoś wie jak to ogarnąć? (korzystam z CCC 5.1.25 jest to najnowsza wersja która już działa natywnie i jest w pełni sprawna) przynajmniej według producenta.

No… Apple to jest, więc pewnie coś wywaliło, by nie szło grzebać z modyfikacjami itp.

A dlaczego nie sklonowałeś narzędziem systemowym?

Domyślam się, że mówisz o TimeMachine?

A wracając do problemu z CCC jak poruszyłem… znalazłem taki oto wpis na stronie producenta.:

Starting in macOS Big Sur, the system now resides on a cryptographically sealed “Signed System Volume”(link is external). That volume can only be copied using Apple’s proprietary APFS replication utility (“ASR”). Right now, ASR will only copy whole volume groups (System and Data), we can’t choose to clone just the System volume. As a result, every time an OS update is applied to the source, we would have to erase the whole destination volume (including any existing snapshots on that volume) just to update the system on the destination.

We made a feature request to Apple in September 2019 (FB7328230) to allow ASR to clone just the System volume. Apple’s APFS team acknowledged the request in June 2020 and clarified the requirements, and now we’re waiting on the implementation.

Wynika z tego w skrycie, że Apple ma jakieś własne narzędzie po podpisywania partycji systemowych i CCC nie jest w stanie tego przeskoczyć. Zgłosili spraw do apple i narazie trzeba czekać…

Nie, mówię o narzędziu do obsługi dysków, systemowym. Umożliwia przecież zgranie dysku na inny nośnik. Masz tam opcję przywróć. Można ustawić dysk zewnętrzy jako cel przywracania i wybrać opcję przywróć z, jako źródło wybierasz dysk systemowy.

A TimeMachne jak “mądry Polak po szkodzie”, bo macierzysty dysk padł tuż przed pomysłem zrobienia kopi z “zarządzania dyskami”?