CB Radio

(Bażant) #1

Witam, tato ma zamiar zamontować cb radio w samochodzie i mam dylemat ktore wybrać: te czy może te

Radio ma slużyć do komunikacji się między jeżdzącymi w celu dowiadywania się gdzie jest policja, jak do danego miejsca dojechac, gdzie korki, jaka pogoda... itp. Moj samochód to Passat B5. Proszę o uzasadnienia swoich wypowiedzi ponieważ nie zabardzo się na tym znam (mile widziane swoje propozyce do ceny 350zl, bez anteny :wink: )

(Chrucik) #2

Na początek to radze wybrać proste radio Alana (dawniejszego midlanta ) 100+ ( 260 zł) A im więcej bajerów tym gorzej radio odbiera i nadaje (szumy, trzaski itp) Dla zwiększenia mocy nadawczej można zamontować "gwoździa" ( jest to cewka z rdzeniem ferromagnetycznym + wzmocnienie <> ) Jest on dostępny w (prawie :wink: ) każdym sklepie z CB A antenę to sużego "bata" mocowanego na magnes !!

(Bażant) #3

Ale to nie ma byc na początek, nie chcemy za rok kupować nowego, bo się okaże ze kupilismy najprostsze ktore nie ma żadnych funkcji :roll: O obsluge się nie martw, czlowiek szybko się uczy, jak nauczyl się obslugi kompa to tego tez sie nauczy :stuck_out_tongue:

(Chrucik) #4

ach ...... czytanie ze zrozumieniem .........

O to mi chodziło w prostym radiu !!

Bo jak ma 101 kanałów to i tak je nie wykorzystarz

!!

(Bażant) #5

Nie no spoko, ale chodzi mi, żeby mial redukcje szumow...itp. żeby nie bylo to gole cb, rozumiesz :slight_smile: To ktore mi polecasz (ktores z tych do ktorych zapodalem linki), czy moze masz wlasną propozycje? :slight_smile:

(Chrucik) #6

Radio które bym polecił to :http://allegro.pl/item104401686_cb_radio_midland_1001z_najnowszy_model_cb_radia.html

Wcześniuej miałem Maycom'a EM 27 i wtedy gdy chodził silnik zakłócenia były straszne .... dopiero po wykombinowaniu dławika z kondensatorem (samorob) zakłócenia ustały a na tym midlancie praktycznie zerowe.

Zasięg radia bez bajerów jest nieco lepszy i wogóle

(fiesta) #7

vvenomm czy Ty wiesz o czym piszesz ??

Nie ma takiej firmy jest Midland :stuck_out_tongue:

Ekhmmmmmmmmmmmmm..............

No comments.

Tiaaaa koniowi to powiedz. Takie kity to możesz żenić swoim kolegom :stuck_out_tongue:

BTW dopuszczalna moc nadajnika w paśmie CB w Polsce wynosi 4 W.

Też bajki spod pieca.

Zważaj co piszesz na temat CB bo gadasz z byłym vice prezesem PL CBradio na Polskę południową 8)

Złączono Posta : 21.05.2006 (Nie) 15:57

Bażant obydwa radia porównywalne oparte na konstrukcjach Alana z lekkim wskazaniem na:

Intek M-790 AM/FM

Jak ja miał bym coś kupować z tego sklepu to brał bym coś z Presidentów (klasa sama w sobie, a nie jakaś tania "włoszczyzna").

(Chrucik) #8

fiesta nazwa midland może mi się pomyliła ale z doświadczenia wiem ze maycom mi szumił (bez dławika) midland nie. Gwozdźia ma mój sąsiad w Renault !!

(fiesta) #9

Toś mnie rośmieszył.

Nie możesz używać radia z modulacją SSB w paśmie 27 MHz :!: :!: :!:

Poczytaj lepiej przepisy a potem się wypowiadaj :!:

(Chrucik) #10

co do gwoździa masz nawet schemat i cała lista co potrzeba !!

Złączono Posta : 21.05.2006 (Nie) 16:10

http://www.elektroda.net/radio/wzmCB16w.html

Złączono Posta : 21.05.2006 (Nie) 16:12

Ja nie urzywam !!

(Zbych ) #11

Co do CB to od x lat w konstrukcji nic się nie zmieniło , i proponuje poszukać coś na allegro coś urzywanego i zarazem tańszego, jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z CB to niestety ale możesz być zawiedziony jego działeniem , i dlatego proponuje urzywane i za niewielki pieniądze ( będzie łatwiej go potem w piwnice wrzucić) . Zakres na jakim pracuje CB radio to 27Mhz (26,960 MHz -27,400 MHz ) taką częstotliwość generuje bardzo wiele innych urządzeń np.zabawki dla dzieci sterowane bezprzewodowo, mikrofale , układy elektroniczne samochodów, linie wysokiego i średniego napięcia jak również pioruny , jak myślisz jak działa to na radio?? , oczywiście od tego są odpowiednie filtry lub bardziej wyrafinowane konstrukcyjnie radia , niestety ale zastosowanie takich filtrów czy to osobnych czy wmontowanych w radio skutecznie skraca jego zasięg odbioru, i w przypadku antenki samochodowej taki sasięg ogranicza odbiór w terenie zabudowanym nawet do kiludziesięciu metrów , poza terenem zabudowanym kilka set metrów w sprzyjających warunkach może to być nawet około 20km , tyle tylko że takich sprzyjających miejsc w polsce jest bardzo niewiele , napewno do takich niesprzyjających miejsc można zaliczyć cały Śląsk który jest bardzo gęsto usiany różnymi zakładami i fabrykami które nieźle zakłucają CB radia. CB radio posiadam od ponad 25 lat , posiadałem nawet wtedy kiedy było zakazane (stan wojenny) jest to zabytkowa motorola która nadal działa , swoją konstrukcją i zaawansowaną technologią przwyższa nawet nowe modele te z tańszej półki ( moc rególowana 0,5-50Watt). Obecnie polskie prawo dopuszcza CB radia chyba do 4watt z tym że do 0,5Watta nie potrzebne zezwolenie , moge się mylić bo może coś zmieniło się w polskim prawie

(fiesta) #12

Dokładnie 4 W a pozwolenie nie jest już wymagane. Stosowanie wszelkich dopalaczy jest zabronione :!:

Złączono Posta : 21.05.2006 (Nie) 16:27

wzmCB16w.gif

Jak to jest sama cewka to ja jestem księdzem 8)

Nie widzisz tam tranzystora który pełni rolę wzmacniacza :?

i Tak jak napisałem syosowanie takich "ustrojstw" jest zabronione :!:

(Bażant) #13

Z chęcią ( :stuck_out_tongue: ), ale są za drogie ;/

To co mi wkońcu polecacie (nie pali mi się, bo cb bedzie kupowane w przyszlym miechu, ale chce juz mieć coś upatrzone :slight_smile: )

Mialem, wujek ma w swoim samochodzie (nie wiem jaka firma), a drugi w "tirze" i nie jest wcale taka zla jakość :stuck_out_tongue: Na otwartym terenie mogl bym powiedziec jakość jest bardzo dobra (ten w tirze ma tego, ale to jego pracodawca montował, bo jeździ po calej europie )

A co sądzicie o tym ??? :slight_smile:

(fiesta) #14

Patrząc na parametry ten ostatni jest najlepszy.