CCleaner-pytanie o jego najnowszą funkcjonalność

(Blady2012) #1

Witam serdecznie wszystkich

W CCleaner w najnowszej wersji (v2.17.853) dodano nową opcję w zakładce "zaawansowane" na samym dole,nazywa się ona "usuwaj dane z wolnej przestrzeni dyskowej",przeczytałem na internecie,że opcja ta usuwa wszystkie pozostałości już usuniętych plików na "stałe".

Mam jednak w tej sprawie kilka pytań gdyż wiele osób łącznie ze mną zauważyło zjawisko inne niż zaplanowane,mianowicie użycie tej opcji zamiast spowodować usunięcie plików i jednocześnie zwiększyć wolne miejsce na dysku twardym to powoduje że miejsca na dysku twardym jest coraz mniej!

Jak przeczytałem na jednym z forów to CCleaner w rzeczywistości tworzy kopie zapasowe usuwanych plików (czyli nie usuwa ich na stałe,lub w ogóle) i dodatkowo nadpisuje wolne miejsce przestrzeni dyskowej jakimiś znakami

I tu mam kilka pytań,mam nadzieję że uzyskam na nie odpowiedzi.(szukałem po całym Google i nie znalazłem)

1)Gdzie znajduje się folder z plikami lub pliki kopii zapasowej tych "usuwanych plików" i czy można je bezpiecznie usunąć ?

2)Dlaczego dzieję się tak jak opisałem a nie jak logicznie być powinno ?

3)Czy użycie tej opcji jest bezpieczne pod każdym tego słowa znaczeniem ?

4)Czy oczyszczanie wolnej przestrzeni dyskowej w ogóle jest bezpieczne??

5)Czy oczyszczenie wolnej przestrzeni dyskowej zwiększy w rzeczywistości wolne miejsce na dysku ?

(H5n1tomy) #2

prawdopodobnie źle masz ustawione usuwanie plików u mnie niema tego problemu w opcjach -ustawienia - bezpieczne usuwanie plików ustawiasz normalne usuwanie pliku . wtedy nie powinno ci się nic nadpisywać . co do kasowania wolne j przestrzeni dyskowej polecam iny programik darmowy który razem z CCleaner daje bardzo dobre efekty spróbuj tego Revo Uninstaller

oczyszczanie wolnej przestrzeni nie zwie kasza wolnego miejsca tylko likwiduje pozostałości po skasowanych danych . A skad pomysł ze nie jest bezpieczne.

(Blady2012) #3

Mam dobrze wszystko ustawione,mam w opcjach usuwanie normalne,Revo Uninstallera używam od początku do usuwania wszystkich niepotrzebnych programów,pozatym ten problem jest znany i ma go każdy kto używa tej opcji,pozatym jak coś jest usuwane to miejsce powinno być zwolnione,to dlaczego w tym wypadku miejsca jest coraz mniej??to tak jak by nic nie było usuwane tylko kopiowane dodatkowo

(czecho) #4

Ja miałem to samo co ty scorpion1948 więc wyłączyłem te opcję.Później jakimś zbiegiem okoliczności juz mimałem inne problemy nie koniecznie zwiazane z tym programem,ale tez go biorę pod uwagę.Niżej link do opisanego problemu:

viewtopic.php?f=2&t=317627

(Blady2012) #5

to mi nic nie da ten twój post

(czecho) #6

nie liczyłem na to,podłączyłem się do tematu,zebyś wiedział że nie tylko ty miałes taki problem

(system) #7

Odpowiedzi na Twoje pytania:

Nigdzie. CCleaner nie tworzy kopii bezpieczeństwa usuwanych plików.

Tutaj udzielenie prawidłowej odpowiedzi jest najtrudniejsze.

Zacznijmy od tego, że gdy w ustawieniach programu zmienimy język na angielski, to zobaczymy - Wipe Free Space. I tu nigdzie nie ma mowy o usuwaniu w klasycznym znaczeniu tego słowa.

Użycie tej opcji nigdy nie spowoduje zwiększenia ilości wolnego miejsca na dysku. Jej zadaniem jest wymazanie z dysku (przez wielokrotne nadpisanie) już usuniętych danych, które można by odzyskać przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. I jeżeli nie trzymasz na dysku supertajnych danych, to stosownie tej opcji nie ma sensu.

Zaś, jeżeli chodzi o zmniejszenie ilości wolnego miejsca na dysku po użyciu tej opcji to można jedynie gdybać. Program może posiadać błąd, w końcu jest to nowo dodana funkcja i podczas wymazywania (nadpisywania) danych umieszcza jakieś dane w strumieniach ADS (Alternate Data Streams), w wyniku czego ubywa miejsca na dysku (ale to jest tylko moje przypuszczenie nie poparte żadnymi danymi).

Tak, jeżeli stosowany do tego program wykonuje tę operację prawidłowo.

Nie.

(Danielm86) #8

jak już robić to dobrze. CCleaner nie usuwa danych z MFT. Najlepiej do kasowania wolnej przestrzeni dyskowej uzywać Eraser'a.