CCleaner-pytanie o jego najnowszą funkcjonalność

Witam serdecznie wszystkich

W CCleaner w najnowszej wersji (v2.17.853) dodano nową opcję w zakładce “zaawansowane” na samym dole,nazywa się ona “usuwaj dane z wolnej przestrzeni dyskowej”,przeczytałem na internecie,że opcja ta usuwa wszystkie pozostałości już usuniętych plików na “stałe”.

Mam jednak w tej sprawie kilka pytań gdyż wiele osób łącznie ze mną zauważyło zjawisko inne niż zaplanowane,mianowicie użycie tej opcji zamiast spowodować usunięcie plików i jednocześnie zwiększyć wolne miejsce na dysku twardym to powoduje że miejsca na dysku twardym jest coraz mniej!

Jak przeczytałem na jednym z forów to CCleaner w rzeczywistości tworzy kopie zapasowe usuwanych plików (czyli nie usuwa ich na stałe,lub w ogóle) i dodatkowo nadpisuje wolne miejsce przestrzeni dyskowej jakimiś znakami

I tu mam kilka pytań,mam nadzieję że uzyskam na nie odpowiedzi.(szukałem po całym Google i nie znalazłem)

1)Gdzie znajduje się folder z plikami lub pliki kopii zapasowej tych “usuwanych plików” i czy można je bezpiecznie usunąć ?

2)Dlaczego dzieję się tak jak opisałem a nie jak logicznie być powinno ?

3)Czy użycie tej opcji jest bezpieczne pod każdym tego słowa znaczeniem ?

4)Czy oczyszczanie wolnej przestrzeni dyskowej w ogóle jest bezpieczne??

5)Czy oczyszczenie wolnej przestrzeni dyskowej zwiększy w rzeczywistości wolne miejsce na dysku ?

prawdopodobnie źle masz ustawione usuwanie plików u mnie niema tego problemu w opcjach -ustawienia - bezpieczne usuwanie plików ustawiasz normalne usuwanie pliku . wtedy nie powinno ci się nic nadpisywać . co do kasowania wolne j przestrzeni dyskowej polecam iny programik darmowy który razem z CCleaner daje bardzo dobre efekty spróbuj tego Revo Uninstaller

oczyszczanie wolnej przestrzeni nie zwie kasza wolnego miejsca tylko likwiduje pozostałości po skasowanych danych . A skad pomysł ze nie jest bezpieczne.

Mam dobrze wszystko ustawione,mam w opcjach usuwanie normalne,Revo Uninstallera używam od początku do usuwania wszystkich niepotrzebnych programów,pozatym ten problem jest znany i ma go każdy kto używa tej opcji,pozatym jak coś jest usuwane to miejsce powinno być zwolnione,to dlaczego w tym wypadku miejsca jest coraz mniej??to tak jak by nic nie było usuwane tylko kopiowane dodatkowo

Ja miałem to samo co ty scorpion1948 więc wyłączyłem te opcję.Później jakimś zbiegiem okoliczności juz mimałem inne problemy nie koniecznie zwiazane z tym programem,ale tez go biorę pod uwagę.Niżej link do opisanego problemu:

viewtopic.php?f=2&t=317627

to mi nic nie da ten twój post

nie liczyłem na to,podłączyłem się do tematu,zebyś wiedział że nie tylko ty miałes taki problem

Odpowiedzi na Twoje pytania:

Nigdzie. CCleaner nie tworzy kopii bezpieczeństwa usuwanych plików.

Tutaj udzielenie prawidłowej odpowiedzi jest najtrudniejsze.

Zacznijmy od tego, że gdy w ustawieniach programu zmienimy język na angielski, to zobaczymy - Wipe Free Space. I tu nigdzie nie ma mowy o usuwaniu w klasycznym znaczeniu tego słowa.

Użycie tej opcji nigdy nie spowoduje zwiększenia ilości wolnego miejsca na dysku. Jej zadaniem jest wymazanie z dysku (przez wielokrotne nadpisanie) już usuniętych danych, które można by odzyskać przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. I jeżeli nie trzymasz na dysku supertajnych danych, to stosownie tej opcji nie ma sensu.

Zaś, jeżeli chodzi o zmniejszenie ilości wolnego miejsca na dysku po użyciu tej opcji to można jedynie gdybać. Program może posiadać błąd, w końcu jest to nowo dodana funkcja i podczas wymazywania (nadpisywania) danych umieszcza jakieś dane w strumieniach ADS (Alternate Data Streams), w wyniku czego ubywa miejsca na dysku (ale to jest tylko moje przypuszczenie nie poparte żadnymi danymi).

Tak, jeżeli stosowany do tego program wykonuje tę operację prawidłowo.

Nie.

jak już robić to dobrze. CCleaner nie usuwa danych z MFT. Najlepiej do kasowania wolnej przestrzeni dyskowej uzywać Eraser’a.