Cd/dvd nie działa

po wymianie zasilacza na chieftan 550w w serwisie moj komp nie widzi w ogole napędu cd/dvd. sa w nim(napędzie) trzy wejscia dwa skrajne i trzecie szersze po srodku. patrząc od wnetrza kompa prawy i srodkowy slot jest podłączony natomiast lewy nie, niekompetentny serwisant telefonicznie mówił coś o ustawieniu w biosie. jestem w tym kiepski wiec moje pytania :

-jak powinno byc ustawione w biosie first, second, third boot

-co jeszcze w biosie odpowiada za naped

-czy podłączenie dwóch wtyczek gdy sa trzy gniazda jest ok

z góry dziękuje, sorry za brak polskich znaków ale na laptopie z którego pisze to nie łatwe :

intel core duo 2.0

nvidia geforce gt 220

gigabye ga-945gzm-s2

3 gb kingstone

Ad.1.

najlepiej żeby nie był “first” bo wtedy za każdym razem gdy odpalisz kompa będzie bootowało z płyty cd, a gdy jej nie znajdzie przejdzie do następnego urządzenia.

Tu najlepiej niech pierwszy będzie dysk twardy (first). Napęd możesz ustawić na second :slight_smile:

Ad.2

nie znam odpowiedzi :stuck_out_tongue:

Ad.3. Jest ok ;]

Sprawdź czy wtyczki są dobrze podłączone. Czy np.: jak masz odpalonego kompa to czy możesz wysunąć napęd? Czy w menadżerze urządzeń widać napęd i jest poprawnie zainstalowany?

napęd sie wysuwa nie widac go jenak w “moj komputer”, słychac ze laser zmienia pozycje jednak plyta stoi w miejscu . Poza tym przed wymiana zasilacza komp padł podczas instalacji systemu ,zaraz po utworzeniu partycji. wiekszosc pozycji w panelu sterowania jest nie dostępna. pulpit nie jest taki jak po instalacji systemu tylko niebieski a pasek na dole jak win 95

wyswietlany komunikat:

system windows nie moze uzyskac dostępu do okreslonych urządzen, scieżki lub pliku. mozesz nie miec uprawnien. (uzywam od dwóch lat i nigdy nie miałem problemów z dostępem do czegoklwiek)

prosze o pomoc

to jak system padł podczas instalacji to może zainstaluj go ponownie

napęd nie działa wiec niby jak mam to zrobic, próbowałem z pendriva ale mi nie wychodzi a dzis fora nie grzeszą aktywnościa i z trudem zdobywam potrzebne informacje

wpisz w google bo gdzieś widziałem problem że napęd był widziany pod biosem, ale w systemie nie działał. Jakieś filtry chyba trzeba wyłączyć albo włączyć.

szukam od wczoraj mało znalazłem a ludzie albo nie wiedzą albo to wina jutrzejszego swieta bo mało odpowiedzi. thx za zainteresowanie

a może wystarczy zainstalować sterowniki do płyty głównej

jak system jest nie kompletny to nie zajrzysz nawet do panelu sterowania :slight_smile: okazało sie że serwis uszkodził podczas wymiany zasilacza !!