Cd key jest a płytki nie ma

Witam, mam taki problem. Kupiłem laptopa i mam oryginalnego windows’a 7. A problem w tym że jest jedna partycja a chciałbym podzielić ją na 2, podejrzewam również że nie wszystko zostało rozłożone, gdyż dysk ma 218gb a powinien mieć 250gb. Mam cd key pod laptopem tyle że płytki brak… Windows 7 home premium. Czy jeśli ściągnę windowsa z sieci i wpisze oryginalny cd key to wszystko będzie dobrze? Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

Tak, o ile nie ściągniesz przy okazji jakiegoś syfu, którego bardzo łatwo dołożyć mając całą instalację systemu :slight_smile:

Przelicznik + [ukryta partycja recovery(oczywiście nie koniecznie z plikami odzyskiwania systemu)]

A czy da się podzielić partycje bez reinstalacji systemu? Jeśli tak to bym na razie nie reinstalował :slight_smile:

Cześć.Podzielić zmniejszyć partycję C możesz zrobić pod windowsem,[poprzez narzędzia administracyjne-zarządzanie komputerem].Najpierw zrób defragmentację dokładną zewnętrznym defragmentatorem np.defragller,O&O defragment,w celu poprzesuwania danych na początek dysku.Wcześniej wyłącz przywracanie systemu,ewntualnie plik stronicowania dla C ustaw na “bez pliku strony”.Po zmniejszeniu włącz z powrotem.

Partycję nową zrób jako podstawową, nie aktywną.

A mógłby ktoś to tak dokładniej opisać? Bo tak nie za bardzo wiem co gdzie i jak, dziękuję za odpowiedzi :slight_smile:

Zainstaluj EASEUS Partition Master, przeprojektuj sobie układ partycji i zaakceptuj. Program stwierdzi że aby wykonać zmiany potrzebny jest restart. Posłuchaj go. W czasie odpalania systemu zamiast GUI Windowsa wystartuje program EASEUSa który wykona zaplanowane zadania. Po skończeniu jeszcze raz się komp zrestartuje i już masz nowy układ partycji

Nie powinno się zmieniać rozmiaru partycji pod systemem, bo po awarii będziesz musiał przywracać wszystkie dane :slight_smile:

@autor, napisz czego dokładnie nie rozumiesz w wypowiedzi poprzednika. Ściągnij se gparted / hirena 14 i nim zmień rozmiary partycji (trzeba wypalić bootowalną płytkę)

Ściągnąłem ten program gparted i on mi zajmuje chyba nie całe 100mb, jest w formacie .iso i tak go nagrać na płytkę tak?

Cd-key na Twoim laptopie dotyczy tylko systemu zainstalowanego w Twoim komputerze. Żadne ściąganie Windowsa z sieci i instalowanie go na Twoim sprzęcie nie wchodzi w grę. Zanim zaczniesz coś mieszać z dyskiem zrób kopię systemu (znajduje się na partycji Recovery, której możesz “nie widzieć”). Razem z systemem producent laptopa na pewno zainstalował oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowej systemu na płytach DVD (np. Acer eRecovery) - wpisz w wyszukiwarce plików systemu słowo recovery a pewnie taki program się znajdzie. Jeśli uszkodzisz partycję Recovery lub program do tworzenia kopii systemu (a trzeba będzie system przeinstalować) zostanie ci tylko kupno oryginalnego WIN w wersji BOX lub zamówienie kopii systemu na płytach DVD u producenta laptopa (tez kosztuje).

Przesunięcie partycji i utworzenie nowej w Windows 7 jest dziecinnie proste i bezpiecznie. Lambda16 , nie ściągaj żadnego dodatkowego oprogramowania, jeśli nie robiłeś tego wcześniej możesz narobić sobie tylko kłopotów. Zresztą nie ma takiej potrzeby. Zastosuj się do porad smerf45 , który podał ci jako jedyny rozsądne rozwiązanie.

Wykaż jedynie minimum inicjatywy i znajdź w sieci opis jak to zrobić. Jest tego mnóstwo.

Podpowiem tylko, że robisz to korzystając z opcji zarządzanie dyskami.