CD-ROM- widmo

nie widoczny CD-ROM w systemie XP, wykrywa go BIOS jak i DOS, a nie widzi go system

A prędzej był widoczny?? Nie zmieniałeś firmware przypadkiem?? :?

Właściwości mój komputer>sprzęt>kreator dodawania sprzętu i tam z listy zainstalowanych sprzetow wybierz swój napęd i kliknij dalej i to wszystko!

Powodów tego stanu rzeczy może być wiele; a ponieważ nic się nie dzieje bez przyczyny - coś musiało się na Twoim kompie zdarzyć - albo “chcący”, albo “niechcący”… :stuck_out_tongue:

Przejdź do Menedżera Urządzeń -> CD-ROM -> Właściwości

a następnie wyłącz opcję DMA.

Jest całkiem możliwe, że masz tę opcję włączoną!

Jest to tylko jedna z możliwych podpowiedzi…

Sprawa testowania kompa pod kątem ewentualnego badziewia - jest Ci chyba rzeczą już znaną… :slight_smile:

Napisz więc, czy przedsięwziąłeś już jakieś kroki w celu wykluczenia…

czyli krótko mówiąc, czy masz system czysty jak łza! :lol:

Ciekawa teoria :o :twisted:

Może w dzień czegoś więcej się dowiem :smiley:

:okulary:

Ano ciekawa…! :twisted: :twisted: :twisted:

Tę poradę spisałam ze swojego tradycyjnego zeszycika… :slight_smile:

Takich grubych zeszycików, z odpowiednio posortowaną treścią - mam

aż siedem… 8)

Ale się poświęciłam i odnalazłam w sieci potwierdzenie tej porady;

pkt. 3 -> Co zrobić gdy Windows nie wykrywa CD-ROM-u?

Choć na pewno z tej strony nie spisywałam, bo ją pierwszy raz widzę na oczy!

http://www.komputer.boo.pl/porady_windows.php

Niekoniecznie to musi być panaceum na problem Kolegi - ale zawsze jest to kolejna porada!

Nie pomoże jemu - pomoże komuś innemu! :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Napisz mi, jak można wyłączyć coś w czymś, kiedy tego nie ma.

Problem polega na tym, ze CDROM jest nieobecny w systemie. System go nie wykrywa (nie widzi) więc nie ma go w menadżerze urządzeń, prawda czy fałsz? :smiley:

Jak nie ma CDROM’u, to jak chcesz mu wyłaczyć DMA?

Mało tego, system XP, w przeciwieństwie do Win98, nie oferuje włączenia/wyłączenia DMA.

:okulary:

Zapewne masz Cd-ka LG ?

Prosty sztuczka

Wypnij fizycznie napęd Cd-rom .Uruchom windowsa xp Nie powinien widzieć tego urżadzenia bo go nie ma…

Wyłacz komputer podepnij Cd-ka powinien windows xp wykryć urzadzenie i zainstalowac stery.

Pozdro… !!

Jeżeli jest tak, jak mówisz - to faktycznie masz rację. :slight_smile:

Ale to wcale nie wynika z treści topica. W tej sytuacji - w menedżerze urządzeń - przy CD-ROM-ie byłby żółty wykrzyknik i we właściwościach można by się dowiedzieć, o co systemowi biega (czyli np. brak sterów, błąd itd.) I kolega by o tym wspomniał…

Z opisu problemu wyobrażam sobie to tak, że wkłada się płytkę do CDROM-u i wychodzi ramka - że dysk nie jest dostępny!

Ale może być jeszcze jeden numer! 8)

Może chodzi o to, że po kliknięciu w Mój komputer - nie widać ikonki CDROM-u i tym samym nie można go uruchomić, bo… go nie ma…

Na wypadek tej okoliczności zarzucam linka Pysia ze “Sprawdzonych porad”

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=6449

:? :? :?

W windowsie XP DMA ustawia się w manadżerze urządzeń przy kontrolerach IDE

No jasne, dzięki :smiley:

:okulary: