Cena światłowodu?

Witam

Ile kosztuje 1m światłowodu. Takiego którego zamiast kabla miedzianego używanego do internetu można by zastąpić właśnie światłowodem.

Od 3zł

Zródło: http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=08008

Tak sobie prosto nie można zastąpić bo nie możesz jednego bezpośrednio zastąpić drugim

Do tego cena samego światłowodu to ułamek ceny instalacji, najdroższe jest wyposażenie centrali, które formuje odpowiedni sygnał i “wpuszcza” go w ten światłowód.

1,7 zł netto. Jak cię na wydatek 2000 zł na urządzenia stać to nie ma problemów.

Zapytałem, ogólnie bo się nie znam jaki jest potrzebny itp.

Nie chcę zakładać tylko ciekawiło mnie jaki to jest koszt, bo operatorzy wszędzie czytam, ze to kolosalny wydatek jest.

Oczywiście, że jest to duży wydatek.

Przecież tylko do jednej osoby nie będą ciągnąć, do tego pozostała infrastruktura + robocizna i koszty idą w dziesiątki i setki tysięcy.

A tak w ogóle, to o jakim światłowodzie mówimy? Gradientowy? Wielomodowy, jednomodowy? Które okno transmisyjne?

Nie można tak liczyć kosztów wykonania instalacji. Operator inwestuje w całą infrastrukturę sieci światłowodowej. Np zakładając sieć w klatce w bloku nie ciągnie jednego światłowodu tylko całą ich wiązkę tak żeby mieć zapas na wszystkie lokale w klatce. Do tego dochodzi osprzęt przelotki itd itp. Ty na końcówce linii dostajesz urządzenie dekodujące sygnał, rozdzielające sygnał na telefon, TV, neta. Urządzenie z reguły dostajesz w dzierżawę na czas umowy i albo nie płacisz za niego nic, albo tylko symboliczną kwotę czy kaucje która zostanie ci zwrócona po rezygnacji z umowy i oddaniu sprzętu.

Piszecie ze dużo ale bez konkretów. ile na przykład dana instalacja by kosztowała by dla jednego bloku.

Operator inwestuje A gdzie, że operator pobiera za to opłaty ??

Ciekawe ze jak ciągnęli miedziaki to nie porobili zapasów tylko teraz informują, ze sieci i centrale są przeciążone. Wtedy nie wiedzieli jak będzie wyglądała potencjalna przyszłość za 2-5 lat ??

A takie inwestycje na ile lat się wykonuje 2-5 czy co najmniej kilkanaście ?? wiec chyba jak nie będzie końca świata taka inwestycja wcześniej czy później się zwróci z nawiazska? Nie liczą ze chyba operatorzy teraz dostają tez różnego rodzaju dotacje na rozwój infrastruktury ??

A jakich Ty oczekujesz konkretów, przecież my nie mamy wglądu w kosztorysy inwestycji ??

Pytałeś o koszt metra światłowodu i dostałeś odpowiedź, dostałeś też odpowiedź że koszty samego nośnika (światłowodu) są marginalne w porównaniu do reszty inwestycji.

Odnośnie tego skąd będą czerpać zyski i zwrot kosztów :arrow: z abonamentu i innych opłat które ponosi usługobiorca. To jest dokładnie tak samo jak z telefonią komórkową, nikogo nie interesują koszty masztów, anten, urządzeń nadawczo odbiorczych, central to głowa inwestora żeby poniesione koszty zwróciły się jak najszybciej i inwestycja zaczęła przynosić zyski.

Odnośnie tego na ile lat jest taka inwestycja też nie jest nikt w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ze względu na to że postęp w dziedzinie transmisji danych jest tak wielki że nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, podobnie jak ci co zakładali sieci oparte na przewodach miedzianych.

Chodziło mi o przybliżony kosztorys (uproszczony) osoby nie zależnej, znającej się na tym osoby.

Wiadomo, ze przyszłość jest nie znana i nie da się ustalić jednoznacznej odpowiedzi, ale są na pewno wliczenia statystki, ludzie którzy się tym zajmują i biorą sporą kasę za to itp. Wiec przyszłość nie jest czarna dziurą, ale u nas chyba się buduje wszytko na teraz, a jutro…

Ale tego się nie da tak powiedzieć, nie znam warunków w jakich instalacji ma być kładziona, nie znam istniejącej już infrastruktury. Do tego samych typów instalacji też na pewno jest więcej.

heh… cena wdrożenia na lokalizacji, jeśli kabel światłowodowy dostarczony jest do lokalizacji i centralka jest już wyposażona w odpowiednie urządzenia czyli mówimy np. tylko o bloku "końcówce to koszt wychodzi kilka tyś dolarów. jeżeli robimy centralkę czyli wyposażamy ja w odpowiednie urządzenia plus kabelek światłowodowy (kilka km do 60km bo dalej się nie da), plus, splitery plus końcówki, plus robocizna, plus pozwolenia na kopanie itd. itp… wychodzi minimum kilkadziesiąt jak nie kilkaset tysięcy dolarów. rzeby wycenić z mniejszą rozbieżnością trzeba znać wyposarzenie centralki… odległość do end userów, jaki standard chcemy osiągnąć itd. itp… nie ma prostego określenia ile za… końcówka to kilka tyś dolarów całe rozwiązanie to nawet miliony.