CentOS - brak połączenia z siecią

Haj. Zainstalowałem CentOS 5.2, i za nic można uzyskać połączenia z siecią, chociaż wcześniej zainstalowany WinXP i Ubuntu uruchamiany z LiveCD nie mają z tym żadnego problemu. Lampka na switchu radośnie błyska, sterownik zainstalowany (Realtek RTL8111/8168 - taka sama karta wykryta i zainstalowana pod WinXP), próba pobrania adresu IP przez dhcp kończy się komunikatem o niemożności, a po ustalaniu ręcznym: ping 192.168.0.1 - “host jest nieosiągalny”. Czy ktoś ma jakiś pomysł, dlaczego centuś nie chce współpracować z siecią?

Konfiguracja sterownika:

class: NETWORK

bus: PCI

detached: 0

device: eth0

driver: r8169

desc: "Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller"

network.hwaddr: 00:19:66:74:4e:fc

vendorId: 10ec

deviceId: 8168

subVendorId: 1849

subDeviceId: 8168

pciType: 1

pcidom: 0

pcibus: 1

pcidev: 0

pcifn: 0

A może ustaw ręcznie adres IP,brame,maske,DNS’y ?

PS. Adres switcha to chyba zazwyczaj

192.168.1.1

Switche, jak pewnie wiesz, pracują w drugiej warstwie modelu OSI, w związku z czym nie posiada adresu IP, który nie jest mu do niczego potrzebny (switch nie jest samodzielnym urządzeniem - działa raczej jak mostek). Chyba chodzi Ci o ruter. Poza tym różnie bywa, np. mój ruter ma domyślny adres 192.168.0.1. patman , spróbuj wykonać jako root:

ifconfig eth0 [netmask broadcast]* up && route add default gw && echo "nameserver " > /etc/resolv.conf

* - nieobowiązkowe

- adres IP, jaki ma mieć Twój komp, przy domyślnej masce pierwsze trzy liczby takie same, jak adres rutera, ostatnia dowolna z zakresu 2-254, byle niezajęta przez inny host w sieci

- przy domowej konfiguracji 255.255.255.0

- przy domyślnej masce pierwsze trzy liczby z adresu rutera, a ostania 255 (np. 192.168.0.255)

- adres IP Twojego rutera, we właściwościach połączenia w Windowsie gdzieś będzie (jako bramka), a na pewno też w jego konfiguracji

Po czym sprawdź, czy połączenie działa. Jeśli zadziała, to znaczy, że coś źle robisz (lub nie działa serwer DHCP w ruterze), jeśli nie, to masz mały problem… Najwyżej się pomyśli.

PS Wybacz, jeśli uraziłem Cię zbyt szczegółowym wyjaśnieniem, ale przecież nie mogę wiedzieć, jaka jest Twoja wiedza o sieciach komputerowych.

Beevvy, dziex za próbę pomocy odnośnie konfiguracji IP, jednak ręczne konfigurowanie IP przećwiczyłem na kilkanaście sposobów. Co do IP rutera, który robi też jako serwer dhcp - 30 innych kompów w sieci nie ma problemów z łączeniem się ze 192.168.0.1. Dodam tylko, że lokkit wyraźnie pokazuje, że firewall jest wyłączony. Chyba zrobię po windowsowemu - wywalę tylko kontroler scsi i zainstaluję system od nowa. Może to coś pomoże.