Certyfikat SSL a prosty formularz HTML


(Pawlus1993) #1

Na stronie internetowej został zamieszczony prosty formularz html zbierający następujące informacje:

* Imię i Nazwisko

* Wiek

* Rok ukończenia szkoły

* Opinia

Mam jednak wątpliwości co do kwestii prawnych, gdyż niektórzy uważają, iż do zbierania i publikowania takich wpisów należy wykupić certyfikat SSL. Czy jest to konieczne do takich informacji? Czy jest jakaś inna możliwość?


(Pablo_Wawa) #2

Certyfikat SSL nie ma nic wspólnego z takimi rzeczami. Służy on do zaszyfrowania ruchu między przeglądarką użytkownika a docelowym serwerem (odbierającym te dane).

Przydaje się to przy logowaniu (hasło nie “leci” jawnym tekstem) czy zmianie ważnych danych.

Inną kwestią jest zbieranie danych osobowych i konieczność rejestracji bazy w GIODO. Ale u Ciebie te dane nie są danymi osobowymi (nie identyfikują w 100% danej osoby).


(adpawl) #3

Oj, chyba jednak są.

Już samo imię i nazwisko są danymi osobowymi, tu dodatkowo uszczegółowione przez wiek i lokalizację.

Owszem, są sytuacje gdy imię i nazwisko nie podlegają ochronie np. gdy wiążą się z wykonywanym zawodem, czy w kwestiach urzędowych

-ale to raczej wyjątek od reguły a nie sama reguła.

Przykładem tez może tu być adres mailowy, który sam w sobie nie jest daną osobową …ale gdy zawiera imię i nazwisko już nią jest :wink:

Ze strony GIODO

http://www.giodo.gov.pl/319/id_art/2912/j/pl/

http://www.giodo.gov.pl/plik/id_p/971/j/pl/ itd.


(Pablo_Wawa) #4

Z tego PDF’a:

oraz

Imię i nazwisko oraz wiek osoby NIE wystarczy do wskazania konkretnej osoby. I choć może się zdarzyć, że ktoś ma bardzo rzadkie nazwisko, to i tak nie będzie to dawało w 100% pewność, że o tę konkretną osobę chodzi. Przykład: Anna Kowalska, ur. w 1985 roku - jest wiele takich osób.

http://poradnik.ngo.pl/x/468727

http://forumprawne.org/prawo-cywilne/45480-czy-samo-imie-nazwisko-juz-dane-osobowe.html


(adpawl) #5

Widzę bardzo optymistyczne założenie, że wszystkie imiona i nazwiska są pospolite tj. mamy samych Kowalskich, Kwiatkowskich albo Nowaków -tak niestety nie jest.

Ja sam mając pospolite imię i niezbyt wyszukane nazwisko …choćbym nie wiem jak się starał, nie znajdę w całym kraju nikogo innego o tym samym imieniu i nazwisku z tego samego rocznika - więc jak to jest?

__edit:

jak by było jednak za mało danych, to na dokładkę dochodzi tu jeszcze adres IP (zbierany mimowolnie), który można połączyć z ww. danymi. :roll:


(Pablo_Wawa) #6

Można zapytać GIODO (najlepiej listownie, żeby mieć potem “podkładkę”), tylko warto podać konkrety.


(ziggurad) #7

Jeśli zdecydujesz się na korespondencję z GIODO daj znać jak była odpowiedź :wink: