Certyfikaty z informatyki? jeśli tak to jakie?

Witam.

Pracuje jako informatyk lecz mam tylko techniczne wykształcenie w tym kierunku ponieważ studiuje zupełnie inny kierunek nie związany z moją pracą. Zastanawiam się nad poszerzeniem moich kwalifikacji o jakieś certyfikaty z informatyki. Co byście mi polecali? Chodzi mi o coś nie wymagającego zbyt zaawansowanej wiedzy w tym kierunku oraz nie wymagającego jakichś sporych nakładów finansowych.

Z góry dzięki za pomoc.

Zdefiniuj o jakie certyfikaty chodzi. O pomoc użytkownikom, administrację systemami, zarządzanie sieciami, programowanie?

Jest też certyfikat ECDL, że umiesz się posługiwać komputerem i pewnymi programami biurowymi.

Pracujesz jako informatyk? Znaczy co robisz? “Informatyk” to takie samo określenie jak “kierowca” - nie wiadomo, czy kierowca TIR-a, motocykla, samochodu osobowego, czy rajdowy.

W firmie zatrudniającej paręnaśnie osób. Typowa praca polegająca na tym, że gdy którejś z pań coś nie działa to ja jestem wzywany.

Jeśli chodzi o ECDL to czytałem o tym tzw “komputerowe prawo jazdy” i wszystko byłoby super gdyby PTI bardziej interesowało się osobami chętnymi do uzyskania takiego certyfikatu bo zgłaszając sie do nich zostałem po prostu zlany.

Witam.

To jakaś totalna olewka,mój siostrzeniec zdawał na ten ECDL i jest oki,kumpel z pracy ma certyfikaty na Worda,Excela ,Power Pointa i inne w sumie to chyba ze 10 szt. i też ma oki w robocie.Tak więc można zaliczyć parę tych certyfikatów,a i tak praktyki to nie zastąpi.Liczy się tzw papier.

Helpdesk. Jeżeli znasz się na systemach Microsoftu możesz spróbować podejść do certyfikatów na MCDST (Microsoft Certified Desktop Support Technician) - z Windows XP są dwa egzaminy 70-271 i 70-272. Nie wiem akurat jak z poziomem trudności tych dwóch egzaminów, ale z tego co czytałem to nie są przesadnie skomplikowane. Po zdaniu obydwu masz tytuł MCP/MCDST, pierwszy, podstawowy tytuł, że zdałeś egzaminy Microsoftu. Posiadaczy MCDST jest w Polsce poniżej 400, więc możesz czuć się wyróżniony.

http://www.microsoft.com/poland/certyfi … fault.mspx

Ale to są stosunkowo stare egzaminy, nowe (Windows Vista, Windows 7) są trochę inaczej zorganizowane, dostaje się po nich tytuł MCITP (Microsoft Certified IT Professional). Do tego zdajesz 70-620 (TS: Windows Vista, Configuring) oraz 70-623 (PRO: Supporting and Troubleshooting Applications on a Windows Vista Client for Consumer Support Technicians) i jesteś “MCITP: Consumer Support Technician”. Jak wyglądają dla Windows 7 to nie wiem jeszcze. A 70-620 jest podobno stosunkowo nietrudny i każda osoba, która co nieco po Viście poklikała głębiej powinna zdać.

http://www.microsoft.com/poland/certyfi … sumer.mspx

Jeśli jesteś studentem to zdawanie jednego egzaminu kosztuje około 100 zł - nie jestem pewien tylko, czy dotyczy to tylko studentów kierunków technicznych, czy dowolnych. Trzeba sprawdzić. Ogólnie, ze strony Microsoftu certyfikatów, kursów i takich tam jest pod dostatkiem, zarówno dla ITPro (administratorów, helpdeskowców i tak dalej), jak i programistów.

Sporo informacji na forum wss.pl: http://wss.pl/frmThreads.aspx?gid=22

A - w mojej opinii - ECDL to nie jest zbyt warty zdawania - mało kto traktuje go poważnie. Poza Microsoftem bardzo znanymi certyfikatami w dziedzinie informatyki są CCNA, dla administratorów sieciowych, firmy Cisco.

a czy egzaminy Microsoftu nie są przeprowadzanie przypadkiem w języku angielskim?

Tak, są. Cisco chyba też.

Znaczy były jakieś egzaminy Microsoftu po polsku, ale nieliczne, a i chyba się wycofano z tego pomysłu. Były problemy, bo tłumacz był na przykład nieco nadgorliwy i potem pojawiały się pytania o “świergot”, gdy chodziło o “ping”.

Niestety, angielski jest w informatyce wszechobecny.

ECDL-< szkoda czasu zrobiłem większość w gimnazjum, examy z microsoft są przeprowadzane w języku angielskim, o certyfikatach pomyślę dopiero na studiach