CesarFTP-własny serwer on-line


(Yakuza69) #1

Hej, postanowiłem postawić serwer na własnym komputerze tak ażeby moi znajomi mogli ściągnąć moje plik on-line. Korzystam z programu CesarFTP który jest banalnie prosty stawiam serwer, (jeżeli potrzeba opiszę każdy krok) zostaje ustalony adres IP na ftp://192.168.1.2/ wszystko jest dobrze z tym że serwer działa w otoczeniu lokalnym, problem polega na tym że nie można wyprowadzić poprzez moje stałe IP plików na zewnątrz do internetu. W czym problem ?


(Aleksander) #2

Wejdź na http://mojeip.net i w ustawieniach serwera wpisz właśnie takie IP, a nie IP lokalne.


(Yakuza69) #3

Nie ma tam takiej opcji. Adres servera komputer wybiera sam. Napisze Ci dokładnie to co wyświetla mi program:

"FTP Server on-line on port 21

List of addresses the server is listening on:

Localhost (127.0.0.1)

192.168.1.2"


(Aleksander) #4

OK, wygląda na to, że gadałem bzdury, sorki :wink: Czy ustawiłeś użytkowników którzy mogą się logować do serwera?

Zerknij na ten opis:

http://technika.dlastudenta.pl/artykul/ ... ,9994.html


(Yakuza69) #5

Tak, zrobiłem wszystko tak jak na podanej stronie którą wskazuje twój link. Zwróć uwagę że na samym końcu gdy autor tego turialu podaje adres to jest to również identycznie ja w moim przypadku adres sieci lokalnej (ftp://127.0.0.1). Możliwe jest dopisanie przed tym adresem najpierw adres IP ale to nie zdaje egzaminu.


(Dimm Dna) #6

Zasadnicze pytanie. Czy posiadasz w domu router sieciowy? Jeżeli jesteś za routerem musisz przekierować porty na swój adres lokalny.


(Dimatheus) #7

Hej,

To samo tyczy się zapory sieciowej (firewall), jeśli jej używasz - konieczne jest dopuszczenie programu do wyjątków tak, by mogły korzystać z zasobów sieci.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Drobok) #8

Fornster 127.0.0.1 to localhost, nie wiesz co to >> google

Masz zewnętrzne ip ?? Jeśli nie nie masz szans na ftp ;]


(Yakuza69) #9

Wyłączyłem wszystkie zapory jakie miałem. Pojawił się nowy problem który nie rozwiązuje się po reinstalacji programu. Wyświetla się alert "You must by first connected to a server" http://img854.imageshack.us/g/23767721.gif/


(Drobok) #10

Wpisz prawidłowe hasło, z czego masz neta ?


(Yakuza69) #11

Nie z TP tylko od prywatnego providera, WiFi, Jagi 5GHz, Microtic, router d-Link DIR-655. Wpisuje adres IP ale nic, żadnego hasła nie ustawiałem.


(Drobok) #12

Chodzi mi o dostawcę. Co do samego braku połączenia, musisz mieć ustawione jakieś hasło ew firewall blokuje połączenie, albo masz wyłączony program do owego ftp. Bo rozumiem że to ss z klienta.


(Yakuza69) #13

Sprawa wygląda tak że to stało się nagle gdy wyłączałem zapory. Ale ok, jest to sprawa jednego komputera na drugom działa. Mimo to nie mogę ustalić adresu na IP.


(Dimatheus) #14

Hej,

Błąd o którym pisze wynika z faktu, że w konfiguracji serwera (Menu -> Control -> Open Startup Dialog) wybrałeś połączenie z serwerem zdalnym. Możesz używać wspomnianego w sytuacje, gdy serwer uruchomiony jest na innym komputerze i chcesz się do niego dostać, w celach konfiguracyjnych. Jeśli zarządzasz serwerem uruchomionym na tym samym komputerze zaznaczasz po prostu Control a local....

Jeżeli jednak łączysz się z serwerem na innym komputerze musisz pamiętać o otworzeniu portów w zaporze sieciowej zarówno na jednym, jak i na drugim komputerze - domyślnie dla programu jest to port 8540.

Ostatnia kwestia to połączenia z zewnątrz. W ustawieniach routera dokonujesz przekierowania portu 21 na adres lokalny maszyny, na której zainstalowany i uruchomiony jest CeaserFTP. Odblokowujesz ten sam port - 21 - w zaporze i tyle. Powinno działać bez zarzutów.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Yakuza69) #15

Niestety, localhost to sieć domowa a nie internet.


(Dimatheus) #16

Hej,

W tym przypadku chodzi o coś nieco innego. Przy połączeniu wybierasz, do którego serwera masz się połączyć - wspomnianą funkcją nie nadajesz adresu IP serwerowi, gdyż on domyślnie przyjmuje adres lokalny komputera, na którym jest uruchomiony. Wpisując cokolwiek innego zawsze otrzymasz błąd w połączeniu do serwera.

Sam fakt, że masz uruchomiony serwer na komputerze w sieci lokalnej nie jest jednak problemem - możesz do niego dostać się z zewnątrz sieci jeśli dokonasz przekierowania portu 21 na ten właśnie lokalny komputer. Zapytanie wysłane z sieci do routera zostanie przekazane na zdefiniowany komputer w sieci lokalnej, na którym uruchomiony jest serwer FTP.

Pozdrawiam,

Dimatheus