ChangeLog danego programu

Po pewnym czasie korzystania z portalu jako aktywny użytkownik zauważyłem brak podstawowych funkcji jakie powinien on spełniać.

 

Pierwszą z nich jest brak wspomnianego w temacie ChangeLog-u w bazie programów. Wszędzie są informacje o nowych wersjach danego programu itd. ale co mi po tym skoro nie wiem co aktualizacja wnosi do programu? Może nie chcę wykonać aktualizacji bo jakaś nowa funkcja mi nie odpowiada. A w obecnej sytuacji nie mam zielonego pojęcia co tak na prawdę ściągam.

 

Pojawią się pewnie komentarze typu “za dużo szukania” itp. Może i tak ale domyślam się że programy są dodawane ze stron producentów danego oprogramowania razem z ChangeLog-iem który wystarczy skopiować czy chociaż podać odnośnik do niego.

Niby to prawda, każdy chciałby wiedzieć. Czy to jest możliwe? Weźmy mozillę. Nawet publikuje stronę z historią zmian w nowej wersji. Do tego jeszcze trzeba by było w opisie podać zmiany w kodzie aplikacji. Ale to dla specjalistów. A ci, to umieją sobie znaleźć.

Podstawowa wiedza, to ma być informacja o głównych funkcjach. Raczej skłaniałbym się do aktualizacji opisu pod nową wersję programu. Z tym, to często opis ma się nijak do zmian. Są programy ze screenami sprzed lat i z nieaktualnymi opisami. Jest też nieprawda.

Widzę, że braknie w opisie ashampoo win optymizer tego, co zawiera. Przecież, to taki porządny program. No, ale - przecież obsługuje technologię Live-Tuner, a to przecież w nowym kubraczku stara małpa optymizer XP dostosowana do więcej systemów.

Co do produktów glary, to widać teksty reklamujące wzięte ze strony glarysoft, a nie rzetelny opis. No i brak ceny.

Changelog przy każdej aktualizacji to jest praktycznie niemożliwe. Nie chcę tutaj nas przechwalać, ale wiele aktualizacji pojawia się u nas szybciej niż producenci zdążą zaktualizować swoje oficjalne strony i poinformować o wydaniu wersji :wink: Poza tym producenci rzadko chwalą się zmianami, a większość aktualizacji jest tak niewielka że nie byłoby o czym pisać. W przypadku popularnych programów i dużych aktualizacji modyfikujemy opisy lub nawet wstawiamy oddzielne paragrafy “co nowego w wersji X”, piszemy o tym też często na stronie głównej przy okazji wydania nowych, dużych wersji ważnych programów.

 

Bogdan_G, jeśli masz konkretne zastrzeżenia do konkretnych opisów to prześlij je proszę na maila redakcyjnego.

To prawda, widziałem takie programy, np Firefox, którego na oficjalnej stronie Mozilli jeszcze nie było, a u nas był, ale nie o to chodzi. Bywam na nowe wersje i zauważam. Właśnie zgłosiłem do poprawienia opisu przeglądarki Avant Browser, bo została pominięta ważna funkcja związana z pobieraniem wideo wbudowane w przeglądarkę.

Zgłoszenie wysłałem wczoraj wieczorem. No i nie powinienem zaśmiecać maila redakcyjnego, chyba, że zgłoszenia nie będą dochodziły.

Na razie nie widzę zmian w opisie Avant…

A i grafika pokazuje stare DP sprzed lat…, ale podoba mi się stary wygląd i za chiny nie będę tych obrazów reklamował, że stare. Takie skrzywienie :smiley:

 

Skłamałbym. Nie wieczorem, ale dzisiaj ok godziny 10. Chyba. Nawet napisałem dodatkowo komentarz http://www.dobreprogramy.pl/Avant-Browser,Program,Windows,13168.html#komentarz-1682242

 

Sugerowałbym, żeby była podana data opisu programu i jakiej wersji dotyczy. Pomijając drobne zmiany, to dopiero zmiana ważnych funkcji i wyglądu aplikacji, byłaby powodem aktualizowania opisu.

Mam tylko jedno pytanie? Czyim obowiązkiem jest utrzymanie bazy programów aktualnej? Wydaje mi się że nie odpowiadają za to użytkownicy :wink:

 

Poza tym argument że czasami zdarza się że aktualizacje docierają tutaj szybciej niż ze strony wydawcy. Poślizg z dodaniem informacji o zmianach o dzień czy dwa nic nie zmieni. Szczególnie że nawet opisu nie jesteście w stanie zmienić skoro nie macie żadnej informacji o tym jakie zmiany nastąpiły (tak wynika z twojego postu).

 

Edit: No dobrze. ChangeLog do każdej nowej wersji to może delikatna przesada. Ale wypunktowane ważniejszych zmian przy każdej nowej wersji stabilnej uważam co najmniej za obowiązkowe.