Charakterystyczne rozmycie drugiego planu na zdjęciu


(Kpr2877) #1

Witam,

w jaki sposób można uzyskać efekt uwydatnienia 1 planu tak jak jest to tu pokazane? http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=13&a=130

Mam zdjęcie, które zawiera dwa pierwsze plany i nie wiadomo o co biega.

Korzystam z GIMP.

Proszę o pomoc.


(DobryLuk) #2

Efekt bardzo prosty do uzyskania.

Zaznaczasz tło wokół modela (za pomocą ścieżek, różczki, masek, zaznaczenia odręcznego - sam wybierz metodę). Następnie dodajesz nową warstwę i poddajesz ją (w zaznaczonym obszarze) działaniu filtra: Rozmycie Gaussoskie. Parametry ustawiasz na wyczucie, w zależności od konkretnego ujęcia.

Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o to konkretne zdjęcie które pokazałeś, to nie było one poddawane obróbce, tylko robione aparatem (lustrzanką z resztą) z odpowiednim ustawieniem przysłony i ogniskowej - czym mniejsza wartość przysłony oraz czym większa ogniskowa tym drugi plan będzie bardziej "rozmazany".


(Rosa Killer) #3

DobryLuk

Po rozmyciu gaussowskim wygląda to zupełnie inaczej...


(DobryLuk) #4

Wszystko zależy w jakim kolorze jest drugi plan, oraz jaki damy promień rozmycia (czym większy promień tym obraz bardziej rozmazany - proponuje poeksperymentować nawet bardzo dużymi wartościami promienia). Na pewno nie będzie to identycznie wyglądało jak zdjęcie z małą głębią ostrości, ale efekt powinien być bardzo zbliżony.


(Kpr2877) #5

A w jaki sposób otrzymać rozmycie podobne do tego na pasku w Windows Vista z włączonym Aero?

również potrzebny mi sposób na takie rozmycie.


(Rosa Killer) #6

Daj jakiś screen o co Ci chodzi...


(Kpr2877) #7

cr020_01_04.png

Górny pasek.