Chce założyć sieć radiową na 3 kompy

chciałbym założyć sieć radiową pomiędzy trzema uzytkownikami znajdującymi się ode mnie do 1km czy da rade to zrobić i ile będzie mnie to kosztowało?? czy ktoś już ma i napisze co mi będzie potrzebne i ile mnie to mniej więcej wyniesie?? zgóry dzięki za fatyge

Jeśli masz widoczność optyczną to będzie działać. Jeśli wszyscy klienci są w tym samym kierunku starczy ci jakiś “sektor” a jeśli nie to dookólna, do tego AP i router. Tak by było najlepiej. Jako AP polecam Linksysa WAP54g. U klientów jakieś tanie karty radiowe (70zł) i anteny jagi albo panele. Kabel h-155 u klientów a u ciebie najlepiej H-1000 jak najkrótszy.

Po twojej stronie jakieś 600-1000zł a od klientów 150zł

dzięki pomyśle jeszcze na tym lub poszukam tańszych komponentów ale i też takich dobrych!!jednego klijęta mam na widoku a drugiego mi budynek kapke zawadza i to jest minus bo może sygnału niezataracić?? jestm w tym temacie ciemny więc prosiłbym coś więcej!! mój komp zkartą sieciową+router(bezprzewodowy?)+antena+antena+karta sieciowa+komp(kuzyna i działa??)

teraz jest nawet dobry widok ale jak będą liście to kicha czy będzie jeszcze działać??

Jeśli to będzie jedno drzewko to nie będzie większego problemu. Polecał bym postawienie servera na linuxie, mikrotiku lub routera z menadżerem pasma (BM-500). Do tego AP minimum 18Dbi i antenka szczelinowa dookólna. Przy najtańszych komponentach było by to jakieś 500zł. Jeśli router będzie u ciebie to będziesz z nim połączony poprzez zwykłą kartę sieciową. Pamiętaj że anteny muszą się widzieć i być mniej więcej na tym samym poziomie. Jeśli antene będzie ci przysłaniał jakiś budynek to będzie kiepsko.

mi tylko by był jakis sygnał niemusi być odrazu max…router będzie umnie więc luzik ale mam windowsa xp i niechce linuxa na pozomie to troche pewnie niebeda bo ja mieszkam na 3pięrze a oni na 2 piętrze mają dach z jednym mi tylko przeszkadzają drzewka a zdrugim budynek :>

Zwykle anteny mają około 7’ w polaryzacji pionowej więc przy takiej odległości nie będzie problemu, zawsze można antene pochylić :mrgreen:

Jeśli użyjesz kompa na linuxie albo mikrotiku to spokojnie starczy ci jakiś stary grat (200MHz, 64MB RAM, dysk 500MB) Cena około 100zł. Zamiast AP możesz użyć karty radiowej (70zł). Problem będziesz miał jak nie znasz linuxa :stuck_out_tongue:

a niemoge uzyc swojego kompa?? siec bedzie mi potrzebna tylko do przesylu danych a nie udostepniania neta!! linuxem niemialem jeszcze doczynienia…

Jeśli masz kompa cały czas włączonego to może robić on za server. Pamiętaj tylko że jak go wyłączysz to sieć padnie :stuck_out_tongue: Tak przy okazji 11mbps wyciąga tylko 550KB/s więc około 4mbps, 54mbps jakieś 2-3MB/s

no wiem i oto chodziło chce mieć na swoim kompie bo to jest do danych sieć i niemusi non stop chodzić !!

Jeśli to ma być sieć taka jak piszesz to każdy z wam musi mieć kartę sieciową radiową i antene, twoja to zależnie od położenia klientów, a u klientów jakieś kierunkowe

to teraz musze poszperać i zobaczyć ile mnie to będzie kosztowało wszystko na 3kompy

Musisz jeszcze poszukać odpowiedniego programu pod daną kartę radiową żeby można było z niej zrobić acces pointa

po ktrótkim namyśle i powiedzeniu kilku kolegom zrobiło się 5 osób napewno jak i nie 7 a wiem ze im więcej tym trzeba mieć lepsze urządzenia!! router na więcej osób…a poco acces pointa