Chcę zbudować robota

Witam, chciałbym zbudować robota, ale nie wiem jak się do tego zabrać. Rozrysowałem sobie tylko tyle w głowie: wysokość ok1,5m, obudowa kanciasta, z PCV. Z otwieraną na górze klapą. Pomalowany na żółty. Na kółkach, samo jeżdżący, sterowany za pomocą aplikacji, na tablet, który będzie się znajdował gdzieś na górze obudowy, na przodzie. Gorzej jest już z napędem. Wiem, że będą potrzebne: kółka, czujnik ultradźwiękowy, silniczki 5v, i dalej to nie wiem. Może to też być oparte po prostu o arduino, i nie sterowane za pomocą apki, tylko sterowane głosowo, przez arduino.

Teraz apka. Chodzi oto że na stówkę niema takiej apki, a ja jestem zielony w tym temacie. Potrzebuje apkę taką która będzie odtwarzała wgrane przezemnie dźwięki, i Obrazy, w Odpowiednich momentach. np. Apka się włącza, po włączeniu wyskakuje wgrany obraz, i np. dźwięk „cześć, jak się masz?”, po kliknięciu w dowolnej części ekranu pojawi się menu, w którym będą różne opcję np. Opowiedz dowcip(będzie chwilowa zmiana obrazka, i ścieżka dźwiękowa), Włącz muzykę(po kliknięciu na to będzie można wybrać muzykę z katalogu), Wyłącz się, Uśpij, Powiedz coś śmiesznego(po kliknięciu pojawia się zdjęcie i ścieżka dźwiękowa, i po 15 sek wraca do wcześniejszego obrazka). Wracamy do początku, Po włączeniu będzie to co mówiłem, po kilku minutach, będzie chwilowo inny obrazek, i jakieś inne audio wgrane. po 20sekundach wróci do wcześniejszego obrazka, i tak co chwilę np. za 10min będzie inny obrazek i inny jeszcze dźwięk i znów po 20 min, wróci do wcześniejszego. Powiedzmy, że tych obrazków będzie 10 różnych zmieniających się obrazków, i 30 ścieżek dźwiękowych. I taki robot będzie powoli, mimowolnie jeździł po domu PS, w każdej chwili mogę zamknąć temat, ponieważ niewiem do końca czy coś takiego zrobię!

Zacznij od realizmu :slight_smile:

Najpierw odpowiedz na pytania:

  • czy masz jakaś wiedzę w tej kwestii
  • jaki założyłaś budżet
  • ile będzie to ważyć i gdzie będzie środek ciężkości
  • jaki jest cel tego robota

Nie bardzo rozumiem problemu, tutoriale masz dostępne w sieci - wybierasz ten który ci się najbardziej podoba/ogarniesz i robisz wg niego ucząc się. W trakcie możesz go modyfikować itp dodając to co ty chcesz.
A programowania będziesz musiał liznać jeśli jeszcze nie znasz aby to ogarnąć. I to dość trochę, jak chcesz mieć własną apkę z funkcjami na tablet czy sterowane głosowo.

np tu masz już gotowe zestawy, można się z nich co nieco nauczyć (i nie musisz sam kompletować wszystkich części osobno):
https://botland.com.pl/szukaj?s=robot

Zakończam temat. Na razie niemam na to czasu, a i tak to bez sensu, żeby budować robota, tylko po to, żeby sobie mimowolnie jeździł, i co 10min opowiadał kawały.

Szybko się poddajesz :slight_smile:

Generalnie możesz też sięgnąć po książki, jeżeli chcesz się nauczysz, problem jest natury zderzenia z realiami.

Te tutoriale które dałeś wyglądają jak dla stworzenia robomyszy, która ma około 10-30 cm wysokości.

Tutaj plan było pudło wysokości 1,5m na silniczkach 5v. Oczywiście abstrahując od doboru silniczków taka konstrukcja będzie miała swoją wagę. Środek ciężkości nie wiem gdzie będzie, ale spróbuj sobie wyobrazić to jeżdżące i zatrzymujące się tak aby się nie przewróciło.

Co oznacza mimowolnie jeżdżący? Jak kwestia z ładowaniem, ile ma trzymać bateria?
Jakiej wielkości ma być ten wyświetlacz dotykowy? Stąd też pytanie o budżet.

Problemów tu jest sporo które powinieneś się zastanowić przed rozpoczęciem

No i oczywiście pisownia

Od czegoś trzeba zacząć :slight_smile: a jak widać autor nie ma ani czasu ani wiedzy na ten temat. Dlatego malutki robocik za niewielkie pieniążki jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż od razu porwanie się na na głęboką wodę.

Raczej zrobię tego robota. Odpuszczam sobie tablet, a robot będzie o wiele niższy, bez wysokiej obudowy z pcv. Będzie to poprostu zdalnie sterowany samochód na pilota. Wydaje mi się, że 1, 2 baterie(paluszki) LION zielone starczą, niepamiętam jaką mają pojemność, wiem tylko, że długo trzymają. części ściągne z Aliexpress. Resztę Sciągnę z tutoriali, więc zamykam temat.

Jeżeli mówisz o bateriach paluszkach czyli AA to nie starczą tobie z prostego powodu. Baterie AA mają napięcie 1.5V czyli łącząc szeregowo masz 3V, więc dla kontrolera ardurino czy raspberry będzie to za mało.

Jeżeli chodzi tobie o akumulatory litowo jonowe to mają zróżnicowane napięcie pomiędzy 3,6 do 3,7 (dla wymiarów 18650). Są większe od standardowych baterii. Pojemność niekoniecznie mają większą od standardowych baterii nie mówiąc o cenie. Standardowe baterie mają do 3000mAh za około 1zł, za akumulator zapłacisz 20+zł za sztukę. Nie kupuj podróbek czy akumulatorków typu 8000mAh bo takich nie ma.

Takie. Używamy ję do latarek. https://allegro.pl/oferta/ogniwo-18650-li-ion-sony-us18650v3-2250mah-10a-10186561822

czyli 18mm średnica na 6,5cm
patrząc na pierwszy komentarz mają około 2000mAh:

„Nowe” z produkcji 2014 / 2015r , przechowywane w odpowiednim stanem naładowania 3,6V na 20szt 1szt uszkodzona 0V. Stan koszulek i ogólny bardzo dobry. testowane na amatorskiej ładowarce Lii 500 nie do końca wyniki mogą być wiarygodne. Rozładowanie w teście do 2,9V. Sprzed. potwierdził zaniżoną pojemność 2020mAh zamiast deklarowanej 2250. Moja skromna opinia (nie musi być trafna) jest taka że wszystkie pakiety z których rozdzielono ogniwa były przeznaczone do utylizacji. Te i inne różne modele. Najgorsze są te za 4,99zł inne. Na 20szt 3 uszkodzone 0V pojemność 1650-1950mAh nominalnie 2100. Być może droższe były by lepsze. Ok 10-12zł

komentarz z lutego

Akumulatory zwykle się uznaje za zdechłe kiedy osiągają 80% pojemności. Dla pojemności nominalnej 2250 mAh będzie to więc 1800mAh. Czyli po prostu zużyte do pewnego poziomu.

Czytałem komentarze. Nie wiem z jakiej aukcji były te co my używamy, może były droższe, i w lepszym stanie niż te. Jedni może sprzedają w lepszym stanie, a drudzy w gorszym. Tego po prostu nie wiem. Wiem tyle, że te co mamy w domu działają świetnie.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.