Check cable connection, bios nie widzi dysku

Witam,

Jesli zły dział to prosze o przeniesienie.

Prosze o wyrozumiałość bo pisze na telefonie. Dzis podczas wakacji nad morzem chcialem uruchomić wieczorem komputer. I pokazał sie komunikat:

For atheros PCIE ethernet controller v2.1.0.9(08.12.11)

Check cable connection

PXE-M0F EXITING INTEL PXE ROM

Cały czas pojawia sie napis lenovo po chwili czarny ekran i ten komunikat na pare sekund i znow lenovo i tak na okrągło.

Udało mi sie wejść do biosa i w zakładce boot ustawione jest:

Boot mode: legacy support

Boot priority: legacy First

USB boot: enabled

Boot device priority:

-Network boot: atheros boot agent

W ogole nie ma opcji wyboru dysku ani napędu.

Pacjent to Lenovo G580 wersja z i7, 8GB ram dysk 1000GB, karta GT635M

Jesli sa potrzebne jakies zdjecia to w miarę możliwości wstawie.

Prosze o pomoc bo wracam dopiero 20 sierpnia do domu a nie wiem czy szukać tu serwisu czy poradzę sobie sam.

Najlepsze byłoby zdjęcie z ustawień biosu. Wtedy będzie można szybko wskazać gdzie coś trzeba przestawić o ile to jest winowajca.

Zmieniałeś coś w biosie czy tak jak wszedłeś tak było? Legacy support mnie zastanawia bo jak kupowałeś lapka z systemem to nie spotkałem się żeby system był w legacy tylko w efi zawsze. Proponowałbym najpierw sprawdzić tą opcję jak nie zadziała to odkręć klapkę od dysku i zobacz czy w czasie transportu się nie wysunął choć to mało prawdopodobne gdyż chyba w każdym lapku jest zabezpieczony śrubką.

 

ps. jak masz jakieś peny podłączone to je odłącz

http://ifotos.pl/zobacz/118242089_wqnshph.jpg

http://ifotos.pl/zobacz/118537989_wqnshpx.jpg

http://ifotos.pl/zobacz/118463589_wqnshpr.jpg

Wjedź w opcje “boot device priority” i tam ustaw HDD jako pierwsze. Z zakładki “configuration” wyłącz opcje “PXE boot to LAN”.

Laptop był używany 2 lata na takim ustawieniu biosa. Musialem zmienic z uefi abym mogl zainstalować na nim windowsa 7, bo wprzeciwnym wypadku nie pozwalał w ogole formatować partycji z instalatora. (Wywalal błędy) komputer działał bez zarzutu przez dwa lata. Pierwszy raz pojawił sie ten problem. Nic nie mialem podłączone w momencie uruchamiania. Tylko kabel zasilania(bez baterii). Mam windowsa 7 64bit. Jakies inne pomysły? Nigdy tego nie było. Wieczorem sprawdzę z tym legacy support i napisze czy cos sie zmienilo

W takim razie sprawdź połączenie dysku w kieszeni. Nie mniej, nawet jeśli to to i tak będziesz musiał zmienić ustawienia biosu. Poza tym na co ci włączona opcja bootowania przez lan? Którą kazałem wyłączyć.

Wiec jak ustawiłem legacy support na uefi to za którymś razem sie włączył. Korzystając z okazji zgrałem to co najważniejsze. Trwało to bardzo długo ( na porcie usb 3.0 prędkość około 600-700kb/s). Chcialem tez nagrać na płyty i tutaj pojawił sie problem gdyz w ogole nie było napędu. Komputer go nie widzi, ani w moim komputerze ani w biosie. Po zgraniu wszystkiego uruchomilem ponownie komputer i znow wywala błąd po napisie lenovo(wyświetla sie długo 15-20s). Tym razem jest inny komunikat.

http://ifotos.pl/zobacz/imagejpg_wqnaaqa.jpg

Gdy wszedłem do biosa pokazuje sie w lini hard disc: not detected… I nawet po kilkukrotnym rozruchu nadal nie chce sie odpalić poprawnie komputer…

http://ifotos.pl/zobacz/imagejpg_wqnaqex.jpg

http://ifotos.pl/zobacz/imagejpg_wqnaqpa.jpg

Widocznie dysk już kończy swój żywot. A komunikat ma to samo znaczenie tylko że jest przez UEFI i jest to bootowanie z sieci. Jeśli jest możliwość sprawdź czy laptop wykryje inny dysk.

Wejdź w BIOSie do zakładki Exit i wybierz tam i zatwierdź (Enter) pozycję Load Default lub Load Optymized Defaults (lub inaczej podobnie), potwierdź zmiany F10 i zrestartuj laptopa. Zatrzymaj ten restart ponownie na BIOSie i w zakładce Boot sprawdź pozycję Boot Mode i czy jest tam wybrana Legacy Support Mode. Jeśli nie to zmień na taką. Ponownie zrestartuj lapka do systemu i sprawdź co to dało. Przy okazji sprawdź w BIOSie, czy data i czas zgadzają się z bieżącymi danymi.

Ok, a co z napędem ? Tez skończył swój żywot?

Jak robilem load Defaults to domyślnie jest uefi. Ale nie pamietam czy tak sie zapisywało. Wieczorem sprawdzę i dam znac co i jak.

Zapomniałem o napędzie… Trudno powiedzieć bo skoro są problemy z dwoma urządzeniami na teoretycznie jeden kontroler I/O. Może być kłopot właśnie na tej płaszczyźnie. Jest też możliwość że w trybie UEFI nie działa. Np. mój nie obsługuje tego trybu.

Cyt. “Jak robilem load Defaults to domyślnie jest UEFI. Ale nie pamietam czy tak sie zapisywało.”

Właśnie dlatego po ustawieniu “defaultowym”, po restarcie powinieneś koniecznie sprawdzić czy w Boot jest Legacy Support, skoro używasz Windows’a 7/64. No i data, i czas też bardzo ważne! Jeśli to wszystko nic nie da, to uszkodzenie jest sprzętowe i na wczasach tego nie naprawisz :frowning:

Sprawdziłem. Data i godzina sie zgadza za każdym razem. Lecz działanie komputera jest uzależnione chyba od jego nastroju. Na takim ustawieniu BIOSa o jakim mowisz raz działa wszystko normalnie (dysk i napęd), innym razem wywala błędy ze screenow, a jeszcze innym razem włącza sie normalnie Windows lecz działa powoli i nie widzi napędu.

Mimo to takie ustawienia BIOSu są na pewno odpowiednie. Niestety, pozostaje podejrzenie uszkodzenia sprzętowego. Podejmij ten temat raczej po wczasach.

Ok. Dziekuje wam za wszystkie informacje i porady. Sprawdze sprzęt tak jak mowisz po wczasach i odezwe sie co było nie tak.

problem rozwiązany, temat do zamknięcia. Przeczyszczenie styków i dociśnięcie kabli rozwiązało problem. Dzięki wszystkim za pomoc