Checking nvram

Witam. Mam taki problem. Gdy włączam komputer , włącza się bios itp wyskakuje jakiś błąd. Checking nvram i muszę naciskać klawisz F1, żeby przejść dalej. Wie ktoś może jak ten błąd zlikwidować? Wrzucam jeszcze zdjęcie tego błędu.

http://img600.imageshack.us/i/25082010016.jpg/

PS. Jeśli nie tutaj powinien się znajdować ten temat to przepraszam, ale nie wiedziałem gdzie go umieścić.

Z góry dziękuję za pomoc

Witaj!

Spróbuj zaktualizować BIOS płyty głównej to problem powinien znikać. A próbowałeś reset biosu?

No właśnie próbowałem aktualizować BIOS. Niestety to nic nie dało. Aktualizację brałem ze strony ASROCK, bo to moja płyta główna. Już wiele sposobów próbowałem, ale jak widać nadal to jest. Ten błąd mi wyskakuje od kilku miesięcy :frowning: Nie wiem co mam robić.

Z kompunikatu wynika jasno, że nie ma wystarczającego miejsca w obszarze pamięci NVRAM.

Wniosek z tego tylko taki, że albo tej pamięci nie ma - choć wiemy, że jest, albo jest “walnięta” i ta diagnoza, choć niemiła jest najbardziej prawdopodobna.

Jeśłi płyta jest na gwarancji, to masz szczęście, jeśli po , to kiepska sprawa - koszt naprawy może być niewiele niższy od ceny nowej płyty.

Od czasu do czasu zdarza się, że pamięć NVRAM nie może być zapisana, czy podtrzymana, gdy wyczerpie się bateria na płycie głównej (najczęściej jest to litowe ogniwo CR2032).

Kosztuje średnio 5,- zł, więc nie zaszkodzi wymienić, by mieć pewność.

Jak pisze kolega powyżej kup nową baterię. W starym kompie to samo miałem. Czytałem gdzieś kiedyś, że pamięć NVRAM nie czerpie energii z baterii na płycie. Prawda? Tego do końca nie wiem. Nie wiem czy pomogła wymiana baterii, czy reset BIOSu który nastąpił po wyciągnięciu baterii.

Próbowałem już z tą baterią, jednak nic to nie dało. No trudno . Komputer się uruchamia tak czy siak. Tylko muszę zawsze wciskać przycisk F1