CHKDSK i dysk 750 GB - czy można jakoś przerwać?

Witam!

Wczoraj po rozkręceniu laptopa znajomej i wyczyszczeniu układu chłodzenia, zrobiłem także porządki w systemie. Na koniec sprawdziłem jeszcze stan dysku za pomocą HD Tune. Parametr C5 (Current Pending Sector Count - liczba sektorów niestabilnych) wynosił 1 i był podświetlony na żółto. Czyli sektor czekał zapewne na relokowanie. Stąd też przy oddawaniu laptopa poprosiłem by kliknąć prawym na partycje (jest tylko jedna, duża), zakładka Narzędzia, Sprawdź, zaznaczyć dwie opcje i uruchomić ponownie. Znajoma mówi że bardzo wolno się to sprawdza i patrząc na zmieniające się tam wartości zastanawia się czy do wigilii to się w ogóle sprawdzi (dysk ma 750 GB). Co Wy o tym sądzicie? Można przerwać jakoś skanowanie CHKDSK (np. przytrzymać przycisk Power by wyłączyć laptopa)? Czy jest to bezpieczne i czy nie dojdzie do uszkodzenia danych/dysku?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!

Przerwanie jest niebezpieczne. Może uszkodzić partycje. Lepiej poczekać na zakończenie procesu. W moim przypadku (dysk 500 GB), trwało to prawie 3 godziny, więc cierpliwości :slight_smile:

Pozdrawiam

Chmm… generalnie za samym dyskiem jako takim nic się stać nie powinno. Samego procesu raczej nie powinno się przerywać chociaż przy odrobinie szczęścia z samą partycją też nic się nie powinno stać. W ostateczności można zaryzykować. A w razie ewentualnej awarii trzeba będzie po prostu naprawić MBR na dysku.

Najlepsze rozwiązanie to po prostu poczekać. Dłużej jak jeden dzień nie powinno to trwać chyba że sam dysk już jest nieco uszkodzony.