Chkdsk i wpływ jego konkretnych działań na dane na dysku

Cześć!

Mam do Was pytanie - może ktoś będzie znał odpowiedź.

Po prawidłowym zamknięciu systemu i ponownym uruchomieniu komputera, załadował się chkdsk (wystąpił problem z jedną z moich partycji). Popracował, zamknął się, następnie uruchomił się system.

Sytuacja miała miejsce raz, system od tamtego momentu działa poprawnie (nie pojawiły się kolejne problemy z dyskiem).

Dane obrabiane przez chkdsk znajdowały się na nieużywanej przez system partycji, jest ich sporo, ciężko byłoby mi więc zauważyć co zostało tak naprawdę ruszone.

Może nie przejmowałbym się sprawą (mam na tej partycji głównie filmy i mp3), ale … czekały tam też na wypalenie na DVD (nie miałem czystych płyt) dwa katalogi z obrazami ghost systemów z dwóch różnych komputerów. Obrazy, które wykorzystywane będą w przyszłości jako ‘baza’ lub jako ‘wyjście awaryjne’ - są ważne.

Pierwszy jest ‘czystym, skonfigurowanym i aktywowanym’ systemem, na który instaluję potem zawsze sterowniki i oprogramowanie (więc przy każdej nowej instalacji wykorzystuję ten obraz, a później na takim systemie pracuję).

Drugi jest obrazem w pełni skonfigurowanym, który trzeba wykorzystać w razie awarii systemu jednego z domowych komputerów (w domu, w którym nie mieszkam na co dzień).

Jak można się domyślić, nie chcę instalować i konfigurować wszystkiego od nowa ze względu na potencjalny problem - do sprawy instalacji podchodzę aż przesadnie pedantycznie i instalacja z konfiguracją takiego systemu to nieraz 2-3 dni siedzenia nad nim … nie wiadomo przecież czy w ogóle cokolwiek stało się z plikami obrazu danego systemu. Nie chciałbym też jednak ryzykować (bo brak jakiejś biblioteki czy błędy w pliku może w przyszłości prowadzić do losowego wysypywania się systemu - a ja będę szukał źródła problemu w nieodpowiednim miejscu).

Może ktoś z Was zna się lepiej na sprawie i będzie potrafił stwierdzić (na podstawie logu) czy zawartość plików została w ogóle ruszona … oszczędzi mi to dodatkowej pracy. Wszystko byłoby w miarę OK gdyby chdsk wyświetlił nazwy plików, na których operował - a tu … mizerada, nic w tym stylu :frowning:

Pliki obrazów przetestowałem w ghost - przeszły testy pozytywnie.

Stworzyłem ich kopie na innej partycji, hexedytorem zmodyfikowałem losowe, pojedyncze znaki wewnątrz jednego z około 8 plików każdego zestawu … pomimo zmian w danych, testy ghosta zakończyły się znów pozytywnie.

Wychodzi więc na to, że ghostowy test nie daje mi żadnej sensownej odpowiedzi na pytanie “czy obrazy są wciąż OK” - tworzy sobie pewnie jakiś hashcode na podstawie losowych miejsc w pliku, jeśli inne niż te zostaną ruszone i tak ghost tego nie wykryje.

Podgląd zdarzeń -> Dzienniki systemu Windows -> Aplikacja -> Wininit … :

Checking file system on F:

The type of the file system is NTFS.

Volume label is Media.


One of your disks needs to be checked for consistency. You

may cancel the disk check, but it is strongly recommended

that you continue.

Windows will now check the disk.                         


CHKDSK is verifying files (stage 1 of 3)...

The segment number 0x0 in file 0x10 is incorrect.

Fixing incorrect information in file record segment 16.

The segment number 0x0 in file 0x15 is incorrect.

Fixing incorrect information in file record segment 21.

The segment number 0x0 in file 0x16 is incorrect.

Fixing incorrect information in file record segment 22.

The segment number 0x0 in file 0x17 is incorrect.

Fixing incorrect information in file record segment 23.

  140800 file records processed. File verification completed.

  3 large file records processed. 0 bad file records processed. 0 EA records processed. 0 reparse records processed. CHKDSK is verifying indexes (stage 2 of 3)...

  143754 index entries processed. Index verification completed.

  0 unindexed files scanned. 0 unindexed files recovered. CHKDSK is verifying security descriptors (stage 3 of 3)...

  140800 file SDs/SIDs processed. Cleaning up 24 unused index entries from index $SII of file 0x9.

Cleaning up 24 unused index entries from index $SDH of file 0x9.

Cleaning up 24 unused security descriptors.

Security descriptor verification completed.

  1478 data files processed. CHKDSK is verifying Usn Journal...

  61746592 USN bytes processed. Usn Journal verification completed.

Windows has made corrections to the file system.


 232398780 KB total disk space.

 227814088 KB in 25422 files.

     15848 KB in 1479 indexes.

         0 KB in bad sectors.

    274628 KB in use by the system.

     65536 KB occupied by the log file.

   4294216 KB available on disk.


      4096 bytes in each allocation unit.

  58099695 total allocation units on disk.

   1073554 allocation units available on disk.


Internal Info:

00 26 02 00 21 69 00 00 c3 c2 00 00 00 00 00 00 .&..!i..........

5c 4c 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 \L..............

00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 ................

Z góry dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam.

To jak to tak. Przetłumaczymy to, co co nam powiedział chkdsk:

Tutaj raczej naprawił, nie naruszył.

Tutaj natomiast powiedział co zrobił [statystyki].

Dalej to tylko czyścił i naprawiał. Nic raczej nie zepsuł, od tego jest, żeby zrobić przywrócenie uszkodzonych danych.

WojtekJ, wpisz w wyszukiwarce Menu Start " cmd", uruchom, wpisz tam " chkdsk /f". A jak chcesz konkretny dysk, to: " chkdsk L: /f", gdzie L: to litera dysku [np. A:, D:, C:]

Jak skończy, prawym na konsole i oznacz. Zaznacz log działania i CTRL + C. Wklej na forum. Zobaczymy, co udało mu się odzyskać.

Robisz to na własną odpowiedzialność.

Dziękuję Ci za odpowiedź, myślałem że temat już umarł.

Najbardziej brakło mi w poprzednim logu chkdsk-a informacji o plikach, które naprawiał - enigmatyczne “3 large files” niewiele mi mówi, a zostawia sporą niepewność :frowning:

Gdyby to był jeszcze jakiś głupi film (też zakwalifikowany mógłby być pod “large files”) - wszystko pięknie i problem dla mnie nie istnieje - ale zmiana 1 bitu w obrazie ghost może wpłynąć na problemy w przyszłości …

Gdybym wiedział, że któryś z tych konkretnych plików został ruszony, zainstalowałbym pewnie system od nowa i wykonał ghosta raz jeszcze (na wszelki wypadek) - a tak, nie wiem zbyt wiele (czy którykolwiek z “tych” plików był naruszony i czy naprawianie go zakończyło się sukcesem) …

Wykonałem polecenie, o którym pisałeś, wybierając jednak opcję skanowania przy kolejnym uruchomieniu komputera - log poniżej:

Checking file system on F:

The type of the file system is NTFS.

Volume label is Media.


A disk check has been scheduled.

Windows will now check the disk.                         


CHKDSK is verifying files (stage 1 of 3)...

  140800 file records processed. File verification completed.

  3 large file records processed. 0 bad file records processed. 0 EA records processed. 0 reparse records processed. CHKDSK is verifying indexes (stage 2 of 3)...

  162160 index entries processed. Index verification completed.

  0 unindexed files scanned. 0 unindexed files recovered. CHKDSK is verifying security descriptors (stage 3 of 3)...

  140800 file SDs/SIDs processed. Cleaning up 1 unused index entries from index $SII of file 0x9.

Cleaning up 1 unused index entries from index $SDH of file 0x9.

Cleaning up 1 unused security descriptors.

Security descriptor verification completed.

  10681 data files processed. CHKDSK is verifying Usn Journal...

  116129480 USN bytes processed. Usn Journal verification completed.

Windows has checked the file system and found no problems.


 232398780 KB total disk space.

 226566244 KB in 79125 files.

     41332 KB in 10682 indexes.

         0 KB in bad sectors.

    327364 KB in use by the system.

     65536 KB occupied by the log file.

   5463840 KB available on disk.


      4096 bytes in each allocation unit.

  58099695 total allocation units on disk.

   1365960 allocation units available on disk.


Internal Info:

00 26 02 00 db 5e 01 00 b0 54 02 00 00 00 00 00 .&...^...T......

f8 4c 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 .L..............

00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 ................

Nie ma tu większych problemów jak widać.

Dzięki, pozdrawiam!

Nie ma błędów.

Co do Ghost’a - narobiłes mi na niego smaka że trzeba go ściągnąć ;D

Rozumiem. 1 mały głupi bajcik i komplikacje przez całe życie naszego PC.

Z jakiej wersji korzystasz? :slight_smile: