Chkdsk na dysku SSD zatrzymuje się

(Sheaker) #1

Witam serdecznie.
Posiadam laptopa z dyskiem SSD.
Laptop był nieużywany przez parę miesięcy i po tym czasie jego pierwsze włączenie się trwało bardzo długo. Po włączeniu się laptopa z systemem windows 7 64bit zaplanowałem sprawdzanie dysku z odzyskiwaniem danych podczas ponownego uruchomienia komputera. Niestety kiedy dochoszło do sprawdzania danych pliku przez chkdsk proces się zatrzymał przy pliku 23798 z 383984. Po około 50 minutach straciłem cierpliwość i zrobiłem twardy reset. Komputer włączył się już z normalną prędkością. Zainstalowałem więc SSDPro trial i który wskazał zdrowie dysku na 100% przy ponad 3 miesiącach pracy. Mimo wszystko ma obawy z powodu tego długiego startu i wciąż zawieszającego się chkdsk (sprawdziłem po 2-3 restartach komputera jeszcze raz i znowu zawiesił się przy tym samym pliku). Cóż więcej można obecnie zrobić?

(Dimatheus) #2

Hej,

Generalnie bym się nie stresował. Jeśli analiza S.M.A.R.T nie pokazuje nic niepokojącego, to z dyskiem raczej nic się nie dzieje. Elektronika nie lubi dłuższych przerw w użytkowaniu. Jak długo czekałeś nim zresetowałeś komputer w czasie operacji skanowania?

Pozdrawiam,
Dimatheus

(Sheaker) #3

Witaj.
Dokładnie tak jak jest napisane. Było to 50 minut zanim straciłem cierpliwość.
Trochę mnie zdziwił ten raport z SSDLife bo zrobił się natychmiast. Takie sprawdzenie dysku nie powinno trwać trochę dłużej?

(Dimatheus) #4

Hej,

To zupełnie normalne - program odczytuje parametry i od razu wyświetla raport. Więc odpowiadając na pytanie: tak, to trwa bardzo krótko. Możesz też spojrzeć, jaką kondycję pokaże program Crystal Disk Info.

Może więc warto zostawić to na noc?

Pozdrawiam,
Dimatheus

(Sheaker) #5

Witam.
Nigdy bym nie pomyślał, że sprawdzanie dysku SSD 250Gb może trwać tak długo. Skoro jednak proponujesz zostawić to na całą noc, to tak zrobię.

(Dimatheus) #6

Hej,

Wiesz co, po przeniesieniu systemu Windows 7 z dysku talerzowego na SSD i zmianie rozmiaru partycji, system sam wymusił sprawdzenie dysku i trwało to dobrych kilkadziesiąt minut. A w sumie na dysku wielu danych nie było.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(Sheaker) #7

Witam.
Rzeczywiście, po zostawieniu laptopa na noc chkdsk się zakończył bez znalezienia żadnego błędu.
Uznać można temat za zamknięty.
Dzięki za sugestie i pozdrawiam serdecznie.
Sheaker