Chkdsk

Mam problem z dyskiem (WD 1600). Tak mi sie wydaje ze to problem z dyskiem, ale moge sie mylic. Moze to wina Windows’a XP lub 2000 Sp4. Wiec do zeczy: po 1 mam dysk 160 a po calkowitym sformatowaniu widzi danych miejsce na dane: 148,87 Gb TYLKO! Wiem ze to normalne zeby cos sie “tracilo” ale bez przesady - 12GB? -> juz formatowalem to wszystkim czym tylko sie da. I ciagle tyle widzi. Myslalem ze to jest wina biosu, ale dysk widzi poprawnie WD1600;;po 2 na dysku mam ful danych i czasem sie dzieje tak jak przegrywam od kogos z HDD lub z CD jakies dane i chce je uruchomic to wyskakuje mi okienko: Dane sa uszkodzone - uruchom CHKDSK. Uruchamiam CHKDSK /f zeby naprawil bledy a on usuwa mi bardzo duzo danych - praktycznie - wszystko co przegralem wczesniej. Teraz mam Windows’a 2000, ale pod XP tez pojawial sie ten blad. Dysk nie ma bad sektorow. I robiony jest defrag co jakis czas.

Jak przed tym sie ustrzec? Czy to dysk jest uszkodzony? Czy co?

Nie. Wszystko w porządku. Nie ma się czym przejmować. Wskazania są prawidłowe

W WinXP prawdopodobnie powinieneś mieć zainstalowany ServicePack2.

pzdr,

Bogdan

Pojemność prawidłowa po formatowaniu dysku.

Używaj partycji na NTFS.

Dysk sprawdź narzędziami producenta dysku.

Sprawdź pamięć na błędy.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=50125

Wymień taśmę sygnałową dysku na nową.

Jak tam temperatura dysku.

Jak tam zasilacz.

Coś kręcone ustaw na standard - reset biosu na default najlepiej zworką lub baterią,ustaw i zapisz Save.

chyba tu nie chodzi o SP2. W XP mialem SP2 i pokazywal sie ten blad. a teraz mam windows’a 2000 sp4