Chłodzenie CPU, dysk SSD


(Pomaranczan) #1

Witam, 

 

Zastanawiam się nad wymianą chłodzenia procesora (procesor AMD FX-6100 3,3GHz) rozważam dwie możliwości:

1) Chłodzenie wodne CPU  np. http://allegro.pl/chlodzenie-wodne-cooler-master-seidon-120v-v2-skle-i5113334533.html

2) Chłodzenie zwykłe? np. http://allegro.pl/asus-square-775-fm1-fm2-am2-am3-am3-939-754-sklep-i4877419090.html

 

Jak myślicie lepiej zapłacić trochę więcej za wodne chłodzenie, czy mniej za jakieś lepszej klasy zwykłe chłodzenie? Dodam, że komputera używam głównie do gier. A może ktoś z was ma jakąś lepszą propozycję lub może mi polecić jakieś inne chłodzenie niż to które podałem w przykładach?

Druga sprawa to dysk SSD jak myślicie warto w niego zainwestować? To prawda, że znacznie przyśpiesza prace jak i sam rozruch komputera?

 

 

Pomaranczan 


(Dawid Stawicki) #2
  1. Podstawowe pytanie, czy robisz OC? Te, które podałeś są kiepskie, więc zrezygnuj z nich już teraz. W wodne bym się nie pchał (tym bardziej, że za te lepsze polecam startować z ceną od 300 zł), choć te FX są gorące to same powietrze w zupełności wystarczy.

 

 

Drobne uwagi - wentylatory typu Zephyr jak dla mnie są dość specyficzne. Z doświadczenia wiem, że nie wieją zbyt dobrze, choć są wystarczające. Zawsze możesz dokupić kolejny (na Fere wejdą 2; Grandisa 3) lub wymienić (Enermax czy też Lepa by Enermax [wydajne i ciche (polecam!)].

 

Dysk SSD? Pod system jasna sprawa! Wydajność jest zauważalna. Problemem tych dysków jest tylko stosunek ceny do pojemności. Myślę, że 128GB to minimum. Sam taki posiadam i mieszczę programy, sterowniki i parę dużych gier. Trochę jeszcze zostaje, ale na “magazyn” mam zewnętrzne 2X1TB :wink:


(Pomaranczan) #3

Dziękuję za szybką i w 100% wyczerpującą odpowiedź, chyba zdecyduje się na zakup “Fera 2”.

 

 

Pozdrawiam