Chłodzenie CPU (Phenom II 955 BE) Za duże obroty? Chłodzenie

(Domin1201) #1

Witam!

Niedawno złożyłem kompa i mam procesor AMD Phenom II 955 BE (nie zmieniałem nic przy nim, nie OC), lecz mój problem polega na tym, że jak sprawdzam obroty Fan'a przy chłodzeniu to pisze, że jest 6600+ obrotów (temperatura koło 50 stopni) :-x jak gram w jakąś grę. Czy to jest normalne? Dodam, że to chłodzenie dosyć hałasuje... :twisted:

Dałoby się zmienić sam wentylator od chłodzenia? Czy trzeba całego zmieniać? Jeśli nie to jakie chłodzenie polecacie (niedrogie, dosyć ciche).

(Mateusz Rogolski2) #2

a jakim programem sprawdzasz?

Sprawdź Speedfanem, i Everestem bądź Aida.

6600 obortów? to nie możliwe nie produkują takich wentylków :smiley: Chłodzenie pewnie standardowe dołączone do procesora, tam chyba jest jak się nie mylę wentylek 80mm. Wentylator spokojnie można wymienić w każdym chłodzeniu bezproblemowo. Sprawdź wymiary wentylatora jeżeli jest wentylator 80 polecam:

jeżeli 92mm polecam:

Sprawdź czy masz dobrze wietrzoną obudowę: np wentylatorek odprowadzający ciepłe powietrze)

sam posiadam phenoma x4 ale na chłodzeniu Scythe Samurai ZZ, z wymianą standardowego wentylatora na właśnie tego Enermaxa T/B Silence 92mm ale bez PWM :PPP 4 rdzenie w maks stresie wyciągają mi po 30 stopni.

(Kozza) #3

955BE to nie dwurdzeniowy Athlon także będzie się grzać. 55st w stresie to dobra temperatura. Jeśli chcesz zmieniać to np na SilentiumPC Spartan lub AAB Cooling Super Silent P3 z tym że ten drugi jest dużo mniej wydajny. Niemniej jednak warto dopłacić do Spartana.

(system) #4

pastę na procesor rozumiem że położyłeś?

(Mateusz Rogolski2) #5

mnie się wydaje że położył i pies jest pogrzebany gdzie indziej :stuck_out_tongue: ale niech on napisze :d

(system) #6

Wiyaj-ja Tobie polecam zmienić chłodzenie na te i będziesz miał cisze i spokój

http://www.komputronik.pl/product/95824 ... ooler.html

(Domin1201) #7

Pasta jest. Sprawdzam programem do plyty głównej screen:

Teraz niby pisze, że 4800 obrotów jest i temperatura 40 stopni a niedawno wyłączyłem Dirta 2 więc nie jest źle.

Sorry, że tak późno piszę.

A co do fan'a to mi się wydaje, że to 80mm bo mniejszego nie widzialem. :smiley: I prosze jeśli możecie żebyście dawali linki z allegro.

*** W speedfanie pisze prędkość: FAN2 2800 RPM, FAN4 4000 RPM ***

(Mateusz Rogolski2) #8

a fest hałasuje? rozkręć obudowę może przedmuchaj wentylka :stuck_out_tongue:

ja bym wentylator wymienił i tyle.

Napisz jakie masz wentylatory w obudowie i na procku i w karcie

4000 obrotów to wentylator 40x40 wyciąga.

(Domin1201) #9

Wentylator jest nowy. A w obudowie nie mam, tylko procesor i karta graficzna (HIS HD5770 zwykły) i on w miare cicho siedzi. Tak wygląda to chłodzenie procesora: http://alasir.com/software/ramspeed/hall_of_fame/amd_phenom_2_x4_955-2.jpeg

(Mateusz Rogolski2) #10

jak nie masz wentylatora w obudowie to kaszana, przy takich konfiguracjach to już musi coś być co by wydmuchiwało ciepłe powietrze z obudowy, a co do wentylatora, nie mam pomysłu :stuck_out_tongue: ale jak widzę że wentylator terkocze, ma zawyżone obroty niż powinien to prawdopodobnie niech idzie do wymiany.

Kup na próbę jakiś wentylatorek takich samych rozmiarów jak masz tutaj i sprawdź wynik obrotowy. Jeżeli będzie tak samo to coś masz z płytą główną :stuck_out_tongue: a jak nie to będziesz widział że wentylatorek się nadaje bądź jest do wyrzucenia.

Chyba że chcesz kupić nuwesie chłodzenie, to słuchaj kolegów wyżej^.^