Chłodzenie do AMD Phenom II x6 3.2 GHZ


(Damian007090) #1

www.thumb.jpeg.2f0339a71c1dc77154cc78bc8Witam, posiadam procesor z tematu, płytę ASUS M4A77TD oraz zasilacz Thermaltake Smart SE 530W. Mam zamiar kupić chłodzenie do tego procesora ponieważ aktualnie mam zamontowane chłodzenie boxowe z Athlona x4 740. Nie ukrywam, że grać się nie da, temperatura skacze do powyżej 60 stopni na procesorze i na rdzeniu. Nie mam zamiaru go podkręcać, chce, żeby temperatura była w miarę normalna i też żeby nie było za głośno. Problemem u mnie jest dość mała obudowa (mini tower), na której jeszcze mam zamontowany wiatraczek. Jeśli ktoś miałby jakiś pomysł to chętnie bym rozważył. Zmierzyłem rozmiary i ZALMAN CNPS8000B 1150 najprawdopodobniej by się zmieścił, nie wiem czy miedziane rurki nie będą zawadzać o chipset (widoczny na zdjęciu). Czy waszym zdaniem zmieści się i czy da oczekiwany efekt ?  

Z góry dziękuje i życzę wesołego Nowego Roku :) 

 

 

www.jpeg


(Odyniec_Stary) #2

Napisz model tej obudowy. Ze zdjęcia nie jestem w stanie powiedzieć jak wysokie chłodzenie przyjmie. 


(Damian007090) #3

Wiem tylko tyle, że to mini tower, szerokość wynosi 16 cm. Dlatego od razu odpadają chłodzenia ze stojącym radiatorem, bo przeważnie mają po 13, 15 cm wysokości a tak jak napisałem, zamontowany jest jeszcze wiatraczek który ma około 2,5 cm. Te chłodzenie które podałem ma 6,6 cm wysokości, wiem że na pewno się zmieści jeśli o to chodzi. Szerokościowo też nie powinno być problemu, najwyżej bym przełożył pamięć ram o jeden slot dalej. Ten Zalman jest też wysunięty trochę bardziej do przodu, stąd moje obawy, czy rurki miedziane które są z przodu nie najdą na chipset. Postarałbym się jutro zrobić dokładny pomiar od środka wentylatora w każdą stronę ile jest cm, ale muszę wiedzieć czy opłaca się brać to chłodzenie, chyba, że miałbyś coś innego do zaoferowania w niższej cenie.


(DiamondBack) #4

60 stopni to nie problem. Mój intel na grandisie grzeje się do 80 stopni. Problemem jest rzeczywiście hałas i przy mniejszych chłodziwach nadal może być generowany. Proponuję coś tej konstrukcji http://proline.pl/?p=NOC+NH-L12 , http://proline.pl/?p=NOC+NH-L9x65


(Damian007090) #5

Dzięki za przykłady, lecz bardzo chciałbym zmieścić się w granicach 100 zł, ten Zalman kosztuje na allegro 120 i jest to dla mnie taki max. Tak jak wspomniałem, nie chcę nic podkręcać, chce po prostu żeby było cicho, głównie na pulpicie gdyż nie tylko ja używam komputera, ale w grach też żeby przesady nie było. Jeśli chodzi o temperaturę to chcę wykorzystywać procesor w 100% i żeby problemów nie było. Chłodzenie boxowe od Athlona które mam teraz zamontowane jest dość słabe, co nie jest dziwne aczkolwiek zbija temperaturę na pulpicie do 39, 40 stopni. Niestety w grach zbyt szybko rośnie.


(DiamondBack) #6

Kiedyś też miałem problem z hałasem i rozwiązaniem u mnie było przepięcie wtyku z CPU FAN na SYS FAN gdzie tam ustawiałem sobie maksymalną prędkość, która nie była drażniąca dla ucha. Sprawdź tą metodę u siebie i monitoruj temperatury w stresie. Ta metoda może się okazać najtańsza i najskuteczniejsza. Może być też wymagane wyłączenie buzzera w przypadku wykrycia błędu z CPU FAN.

Nawet jak znajdziesz niskie chłodziwo na CPU to nie masz gwarancji, że będzie cichsze od tego co już posiadasz.


(Damian007090) #7

Jednak dalej sądzę, że grzebanie przy tym boxie nie ma sensu, on jest dla Athlona 4 rdzeniowego a nie Phenoma 6 rdzeniowego. Dokładnie zmierzyłem jak to wygląda w mojej obudowie, oraz poszperałem na stronie producenta dokładne wymiary. Moim zdaniem wejdzie, ale chce znać jeszcze wasze zdanie. Dodaje zdjęcia. 

1.thumb.jpeg.e4f04b1ed81e2d4cd439ba895ee2.thumb.PNG.3ac04caac295d02dfc38b1470e9d