Chłodzenie dysków

Witam

W kompie mam 3 dyski: 1 ssd i 2 hdd, mianowicie: goodram c40 - system, samsung hd155ui i ST3320620A na dane. Normalnie dyski mają temp 30, 36 i 39 stopni, ale podczas grania ssd jest bez zmian 30, natomiast hdd grzeją się odpowiednio do 56 i 52 stopni. I tu moje pytanie czy jest to wysoka temperatura? Czy inwestować w chłodzenie do dysków czy może wiatrak z przodu obudowy

Na tym foto mam jeszcze starą grafe, teraz karta jest trochę większa i ma 2 wiatraki.

Raczej zainwestowałbym w porządną obudowę niż cokolwiek do tego.

Więc tak, z dyskami nie ma tragedii, zależnie od modelu, ale bać się trzeba raczej w okolicach ~60, z drugiej strony widziałem kiedyś badania (dyski serwerowe), że najdłużej żyły te z zakresu temperatur 40kilka.

Pancia dobrze zauważył, że obudowa nie ejst najlepsza, ale wymiana trochę kosztuje, jak masz wiatraczek, to możesz z przodu na dyski i do środka powietrze z zewnątrz pompować, to nie zaszkodzi ani im, ani grafice. Tylko raczej pomoże :wink:

Podziwiam profesjonalne zamocowanie dysków :smiley:

(sam tak mam)

Tu: unikalna, wentylowana obudowa

wentylator 120 chyba z przodu wejdzie, chciałbym coś co ma małe obroty, więc coś z tych większych

Gom1, hehe no faktycznie wentylowana :grin:

A jak wygląda front budy? znaczy czy sątam jakieś szczelinki etc? (w wielu dolna krawędź frontu jest ścięta jako “otwór” do wentylacji :wink: ) Na zdjęciu nie widać, a jak brak, to możesz tyko młócić gorąco :slight_smile:

@willy87
Widzę że obudowa ma swoje lata i powinieneś wymienić na nową .

SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black na morele. net jest po 140zł.

Dlamnie ma tylko jedna wadę ponieważ przewody od zasilacza nie są “płaskie” i przez to nie mogłem kabla zasilającego CPU “przeciągnąć” przez dedykowany “otwór” a tak po za tym w zestawie już masz dwa wentylatory :grin:

Jak nie stać Cię na obudowę, to zepnij te kable jakoś tak, by dać swobodnie przepływać powietrzu z przodu do tyłu.
Dyski rozłóż tak, by jedno piętro było wolne, dysk itd.

Pozdrawiam.