Chłodzenie Dysku Twardego W Laptopie

(Dimatheus) #1

Witajcie,

Przeszperałem już wiele forów i tematów, i niestety nic - ciężko coś znaleźć o chłodzeniu dysków twardych w laptopach, a właśnie z tym mamy problem... Dlatego mam nadzieję, że kreatywność forumowiczów pomoże - jak zawsze zresztą... :slight_smile: Ale do rzeczy. Problem dotyczy laptopa, który dzięki niezbyt dobremu rozplanowaniu komponentów przypala dyski twarde. Nie dość, że procesor - AMD Turion x64 - nagrzewa się dość mocno, a za nim i moduły RAM'u i płyta główna, to w bliskim ich sąsiedztwie usadowiono dysk twardy, który w stanie spoczynku osiąga ponad 50˚C, a gdy zacznie pracować to szkoda gadać. Nieszczęsny laptop przypalił w takim procederze już 3 dyski twarde i nie chcemy, by kolejne padły jego ofiarą. I stąd pytanie: Jakie znacie sposoby na obniżenie temperatury dysku twardego wewnątrz laptopa?? Od razu uprzedzę dwie możliwe odpowiedzi:

:arrow: podstawka chłodząca - oczywiście dobre rozwiązanie, ale nie wystarczające,

:arrow: wymiana dysku na SSD - one lubią wyższe temperatury.

Dzięki wielkie za pomoc!!

Dimatheus

(ak6) #2

Jaki to laptop?

To dość dziwne zjawisko żeby konstrukcja laptopa powodowała nagminne przegrzewanie HDD. Czy sprawdzałeś wiatrak? Czy oby na pewno posiada odpowiednią prędkość obrotową? Czy załącza się w odpowiednim momencie? A może czujnik temperatury podaje zbyt późno sygnał do włączenia wiatraka? Czy radiatory są drożne?

(Tomisz25) #3

Ja mam podobny problem w swoim laptopie ale on jest na core 2 duo i nie pali dysku tylko tak wali cieplem ze az obudowa zmienila kolor nad dyskiem, chlodzenie ma do bani dysk jest zamkniety i niema szans na jakiekolwiek oddawanie ciepla.Ja poprostu zdiolem oslone pod spodem i dysk jest chlodniejszy o pare stopni.

(Dimatheus) #4

Witajcie,

Dzięki za zainteresowanie :slight_smile: W takim razie kilka odpowiedzi:

:arrow: Jaki to laptop? - Acer TravelMate 4401LMi,

:arrow: Czy sprawdzałeś wiatrak? - tak, full sprawny,

:arrow: Czy oby na pewno posiada odpowiednią prędkość obrotową? - raczej tak,

:arrow: Czy załącza się w odpowiednim momencie? - włącza się niemal przy samym starcie i chodzi cały czas,

:arrow: A może czujnik temperatury podaje zbyt późno sygnał do włączenia wiatraka? - wątpliwe, skoro wentylator chodzi cały czas,

:arrow: Czy radiatory są drożne? - drożne.

Laptop był już serwisowany z tego powodu dwukrotnie i za każdym razem otrzymywał nowy dysk twardy. Oczywiście nie stwierdzono, co powoduje problem. Czasem myślę, że to po protu "urok" tego modelu...

Pozdrawiam

Dimatheus

(Michal Kolatek) #5

To jest właśnie urok tanich starych Acerów, źle zaprojektowanie odprowadzanie ciepła i masz problem. Jak podstawki nic nie dają, to może wymontować dysk i puścić dysk przez przejściówkę FireWire czy USB, będzie na zewnątrz to nie będzie się grzać, laptopy zwykle pozwalają na botowanie z dysków zew, tyle że mniej wygodne niż dysk w środku, ale wnętrza laptopa nie przeprojektujesz. Jak sprzęt był by na serwisie 3 raz to możesz od razu wystąpić o zwrot za sprzęt.

(Dimatheus) #6

Hej!!

Co do stwierdzenia "tanich starych Acerów" to się nie zgodzę z tym tanim, bo to był akurat model "z wyższej półki". A z drugiej strony nieco później kupiony Acer Aspire 3690 przez dwa latka chodzi i nie było z nim praktycznie żadnych problemów - a ten był właśnie tani... :slight_smile: A stare są oba!! :slight_smile:

Jeśli chodzi o rozwiązanie to wczoraj właśnie o takim myśleliśmy - laptop ma port FireWire, więc będzie zdecydowanie szybciej niż USB, które w tym przypadku dość znacznie zwolniłoby kompa. A skoro komp ma służyć i tak w domu prawie jak stacjonarny, to bez znaczenia, czy dysk będzie w środku czy na zewnątrz. Co do opcji bootowania to szwagier musi jeszcze sprawdzić... :slight_smile:

Dzięki za podpowiedzi!! :slight_smile:

Dimatheus