Chłodzenie Dysku Twardego W Laptopie

Witajcie,

Przeszperałem już wiele forów i tematów, i niestety nic - ciężko coś znaleźć o chłodzeniu dysków twardych w laptopach, a właśnie z tym mamy problem… Dlatego mam nadzieję, że kreatywność forumowiczów pomoże - jak zawsze zresztą… :slight_smile: Ale do rzeczy. Problem dotyczy laptopa, który dzięki niezbyt dobremu rozplanowaniu komponentów przypala dyski twarde. Nie dość, że procesor - AMD Turion x64 - nagrzewa się dość mocno, a za nim i moduły RAM’u i płyta główna, to w bliskim ich sąsiedztwie usadowiono dysk twardy, który w stanie spoczynku osiąga ponad 50˚C, a gdy zacznie pracować to szkoda gadać. Nieszczęsny laptop przypalił w takim procederze już 3 dyski twarde i nie chcemy, by kolejne padły jego ofiarą. I stąd pytanie: Jakie znacie sposoby na obniżenie temperatury dysku twardego wewnątrz laptopa?? Od razu uprzedzę dwie możliwe odpowiedzi:

:arrow: podstawka chłodząca - oczywiście dobre rozwiązanie, ale nie wystarczające,

:arrow: wymiana dysku na SSD - one lubią wyższe temperatury.

Dzięki wielkie za pomoc!!

Dimatheus

Jaki to laptop?

To dość dziwne zjawisko żeby konstrukcja laptopa powodowała nagminne przegrzewanie HDD. Czy sprawdzałeś wiatrak? Czy oby na pewno posiada odpowiednią prędkość obrotową? Czy załącza się w odpowiednim momencie? A może czujnik temperatury podaje zbyt późno sygnał do włączenia wiatraka? Czy radiatory są drożne?

Ja mam podobny problem w swoim laptopie ale on jest na core 2 duo i nie pali dysku tylko tak wali cieplem ze az obudowa zmienila kolor nad dyskiem, chlodzenie ma do bani dysk jest zamkniety i niema szans na jakiekolwiek oddawanie ciepla.Ja poprostu zdiolem oslone pod spodem i dysk jest chlodniejszy o pare stopni.

Witajcie,

Dzięki za zainteresowanie :slight_smile: W takim razie kilka odpowiedzi:

:arrow: Jaki to laptop? - Acer TravelMate 4401LMi,

:arrow: Czy sprawdzałeś wiatrak? - tak, full sprawny,

:arrow: Czy oby na pewno posiada odpowiednią prędkość obrotową? - raczej tak,

:arrow: Czy załącza się w odpowiednim momencie? - włącza się niemal przy samym starcie i chodzi cały czas,

:arrow: A może czujnik temperatury podaje zbyt późno sygnał do włączenia wiatraka? - wątpliwe, skoro wentylator chodzi cały czas,

:arrow: Czy radiatory są drożne? - drożne.

Laptop był już serwisowany z tego powodu dwukrotnie i za każdym razem otrzymywał nowy dysk twardy. Oczywiście nie stwierdzono, co powoduje problem. Czasem myślę, że to po protu “urok” tego modelu…

Pozdrawiam

Dimatheus

To jest właśnie urok tanich starych Acerów, źle zaprojektowanie odprowadzanie ciepła i masz problem. Jak podstawki nic nie dają, to może wymontować dysk i puścić dysk przez przejściówkę FireWire czy USB, będzie na zewnątrz to nie będzie się grzać, laptopy zwykle pozwalają na botowanie z dysków zew, tyle że mniej wygodne niż dysk w środku, ale wnętrza laptopa nie przeprojektujesz. Jak sprzęt był by na serwisie 3 raz to możesz od razu wystąpić o zwrot za sprzęt.

Hej!!

Co do stwierdzenia “tanich starych Acerów” to się nie zgodzę z tym tanim, bo to był akurat model “z wyższej półki”. A z drugiej strony nieco później kupiony Acer Aspire 3690 przez dwa latka chodzi i nie było z nim praktycznie żadnych problemów - a ten był właśnie tani… :slight_smile: A stare są oba!! :slight_smile:

Jeśli chodzi o rozwiązanie to wczoraj właśnie o takim myśleliśmy - laptop ma port FireWire, więc będzie zdecydowanie szybciej niż USB, które w tym przypadku dość znacznie zwolniłoby kompa. A skoro komp ma służyć i tak w domu prawie jak stacjonarny, to bez znaczenia, czy dysk będzie w środku czy na zewnątrz. Co do opcji bootowania to szwagier musi jeszcze sprawdzić… :slight_smile:

Dzięki za podpowiedzi!! :slight_smile:

Dimatheus