Chłodzenie => Jak to ugryść?!

Elo!

Kolejny artykuł dla początkujących maniaków podkręcania i nie tylko!

=TEORIA=

Radiator - to bardzo często jedna z części, bądź jedyna składająca się na zestaw chłodzący, może towarzyszyć jej wentylator. Jej celem jest odbiór ciepła z elementu go wytwarzającego, na radiator, który to oddaje je w otaczające go powietrze.

Zastosowanie radiatorów w maszynach i urządzeniach jest bardzo powszechne, nie ominęło to także naszego kochanego komputerka.

I tą kwestie będziemy właśnie poruszać, standardowo radiatory były robione z aluminium, jednak technika idzie naprzód, w tym celu skład radiatorów się zmienił, zaczynają pojawiać radiatory aluminiowo-miedziane, miedziane, aluminiowo-posrebrzane, miedziano-pozłacane itp. zmienia się ich konstrukcja i układ, wszystko to w celu zwiększenia ich efektywności.

W naszym komputerze, jeżeli nie był on modyfikowany pod względem chłodzenia radiator znajdziemy na procesorze, płycie głównej, karcie graficznej, zasilaczu…, poprawiając chłodzenie kompa dodajemy radiatory na pamięci karty graficznej, ram, dysk twardy itd.

Ilość producentów jest spora, prześcigając się w kształtach, rozwiązaniach, konstrukcjach…

=PRZYKŁADY RADIATORÓW=

Procesor

http://www.4max.pl/images/mcx462-v.jpg

http://www.4max.pl/images/cnps7000cu.jpg

http://www.4max.pl/images/avalanche2.jpg

http://www.4max.pl/images/aero7.jpg

http://www.4max.pl/images/indigo.jpg

http://www.4max.pl/images/small/6000alcu.jpg

Płyta główna

http://www.4max.pl/images/nb32j.jpg

http://www.4max.pl/images/microsinks.jpg

http://www.4max.pl/images/nb47j.jpg

Ram

http://www.4max.pl/images/cmarc.jpg

http://www.4max.pl/images/active.jpg

http://www.4max.pl/images/spradiatory.jpg

Karta graficzna

http://www.4max.pl/images/giant2.jpg

http://www.4max.pl/images/radiatoryrs005.jpg

http://www.4max.pl/images/cmdxy.jpg

Dysk twardy

http://www.4max.pl/images/hddrevoltec.jpg

= JAK ZDJĄĆ RADIATOR =

W komputerze radiatory pełnią pewne funkcje, odbierają ciepło, znajduje się pod nim najczęściej pasta termoprzewodząca i problemy zaczynają się jak zdjąć radiator.

Radiatory mocowane są na specjalnych uchwytach jeżeli chodzi o procesor i niekiedy płytach głównych. By go zdjąć odpinamy zaczepy i poruszamy radiatorem delikatnie, coś w stylu jakbyśmy go chcieli wykręcić. Jeżeli nie puszcza można pod radiator delikatnie podsunąć np. kartę telefoniczną. Jeżeli i to nie pomaga to odpalamy kompa i jakąś grę i gdy komputer się nagrzeje wyłączamy go i próbujemy szybko lecz ostrożnie zdjąć radiator. To samo się rozwiązanie stosujemy przy radiatorach klejonych klejami miękkimi.

Niekiedy radiatory na płycie głównej są przyklejone taśmą termoprzewodzącą, która utrudnia zdjęcie radiatora, w tym celu podsuwamy kartę telefoniczną pomiędzy radiator a chipset mobo, a następnie cienkim śrubokrętem próbujemy podważyć radiator.

Zdarza się, że radiatory przyklejane są na klejach twardych, w tym celu by usunąć radiator wkładamy np. płytę główną, do kilku siatek i umieszczamy w zamrażalniku, klej twardnieje i po podważeniu kruszy się. Należy robić to bardzo ostrożnie by nie uszkodzić sprzętu. Pewnie taki sprzęt podejdzie wilgocią bo skropli się na nim woda, wiec pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

= PASTY TERMOPRZEWODZĄCE =

To nic innego jak pasta, która zawiera związki (miedz, srebro) przyśpieszające oddawanie ciepła z procesora na radiator! Na rynku jest wielka gama tego towaru! Różne pasty różnie sie sprawują, posiadaja rożna wydajnośc itp.

==> Jeśli czyścimy sobie chłodzonko, to nigdy niezapominajmy o paście, jej brak moze sie przykro skończyć!!

= TEMPERATURA =

Temperature sprzetu mozemy podglądnąć w biosie lub też za pomocą programów monitorujących pod windowsem np. cpuCOOL, SpeedFan, MBM,Everest program z cd do płyty głównej!

Dobrze jest by temperatura procka nie przekraczała 50*C w iddle (bez obciążenia, tylko windows)!

Należy również dopuścić błąd programowy, tylko zewnetrzny czytnik z czujnikiem temp. daje 100% odczyt!

Montaż dodatkowych wentyli lub modyfikacje chlodzenia daja wieksze możliwości podkręcania, ale nei tylko, lepiej poprostu jest jak kompik ma chlodno.

Nie każdy procek grzeje sie tak samo, na temperature ma wpływ bardzo wiele czynników!

Zawsze ostrożnie podchodzcie do zmiany chlodzenie lub jego konserwacji, nic na szybkiego :slight_smile:

Zdjęcia ze strony z ofertami 4MAX-a!

Tak na początek troche info :slight_smile:

Pozdro Mario

doprasza sie o nie kopiowanie tekstu!

To teksty dla laika, każdy kto trochę grzebał w kompie to już to wie :smiley:

Ale fajnie się czyta :slight_smile:

Dobra, zdejmiemy radiator, ale jak go później przykleić ?

Czytać umiesz. :slight_smile:

lazikar

on ptał jak go przykleić a nie zdjąć :P.

“Przykleja” się go za pomocą specjalnych uchwytów są przynajmniej u mnie 2 takie jeden zakleszcza się przeciwnie do drugiego. A i najważniejsze nie zapomnij o paście termoprzewodzącej gdyż ona zapewnia dokładną styczność z radiatorem.

na forum sa rowniez “laicy”

Fakt, zajnie sie czyta :]