Chłodzenie - Jeden Wentylator? (Problem)

Witam, mam pewien problem dzisiaj czyścicłem komputer i przedni wentylator głośno chodzi więc go odłączyłem od płyty głównej i czy wystarczy jeden wentylator tylni?

Jak aktualnie patrze przy normalnej pracy komputera (przeladarka / steam / i inne programy)
Temperatura procesora:
28 - 35
Karta graficzna:
TZ00 - 28
TZ01 - 30
TMPIN5 -127
TMPIN6 - 50
TMPIN3 - 30 - 31
San Disk
Od 30 - 35

Tylni wydmuchuje powietrze, a przedni je wciąga do środka. Tworzy się przewiew ładny ciąg, nie polecam tego zwłaszcza w lato. Z przodu bierze z tyłu wywala. Tak cała robota idzie na zasilacz, który też czy tego chce czy nie spełnia role dupki wydmuchującej :stuck_out_tongue:

EDIT: źle napisałem myślałem że chodzi o tylni, ale analogicznie sytuacja taka sama, wymienić albo wyczyścić.

Czyli lepiej naprawić jak najszybciej tak?

Wymienić na inny, ale najpierw może wyczyścić i wtedy sprawdzić jak chodzi. Wiatraki w kompie to taki powietrzny ekosystem. Całe ciepło w tym wypadku zakładam że wychodzi z tyłu. A z przodu trzeba przepływ czymś napędzić.

W tym problem ze mam obudowe Sileniumpc gladius m20 i nie mogę otworzyć przedni panel (mogę ale nawet jak szarpie to nic nie idzie) a to chyba jedyna droga, żeby dojść do wentylatora więc nie wiem jak to zrobię, nie wiem wgl. czy może się wykrzywił albo coś innego bo nic nie widzę bo mam filtr antykurzowy i od środka mam siatkę metalowa…

Tak śruby masz w środku, i wtedy zdejmujesz panel.

A mam pytanie gdzie sa te śruby…

Hmmm musisz sprawdzić sam albo tak https://www.youtube.com/watch?v=X_U0y2NcjK4
Albo śruby od środka obudowy które trzymają panel, jak sam nie będzie wychodzić.

EDIT: https://www.youtube.com/watch?v=BnLjJBmmmvM Tu masz sam panel odchodzi bez śrub, twój model.

Jeśli przedni wentylator nie będzie działał, powietrze a jednocześnie i kurz będzie wciągany każdą szczeliną obudowy. O ile masz filtry przeciwkurzowe nie będzie to aż tak wielkim problemem, ale mogą wymagać częstszego czyszczenia. Dotychczas brudziły się głównie te, przy których były wentylatory. Przedni wentylator głównie wpływa na obniżenie temp. dysków. Na zmniejszenie temperatury procesora czy grafiki (o ile masz niereferata) większy wpływ może mieć górny wentylator (top). Wtedy tworzymy typowy obieg negatywny. Przez podciśnienie powietrze jest często skuteczniej usuwane niż przy książkowej wentylacji przód + tył. Przy tak niedużej obudowie ma to większy wpływ na temperatury niż przy bardziej pojemnych obudowach.

No właśnie nie ma śrub ale nie chce nadal się otworzyć…

https://www.youtube.com/watch?v=BnLjJBmmmvM wszystko tutaj, wygląda na to że nie ma mocowania innego, musisz sobie poradzić :wink: najlepsza nauka to próbować samemu.

Wiem patrzyłem na ten filmik i się trochę dziwie, że tak fajnie mu się otwiera ten panel a mi nic nie idzie…

To siedzi na zaczepach tak jak w mojej budzie. Żeby zdjąć trzeba zdecydowanym ruchem szarpnąć i wyjdzie. Złamać jest naprawdę ciężko, bo owe zaczepy są z bardziej giętkiego plastiku. Szarpiesz nie całość, a dół choć jak już będziesz mieć wprawę to dasz radę za jednym szarpnięciem. Najpierw puszczają dolne, a potem górne to już niemal same.