Chłodzenie karty graficznej

(Marcin260) #1

Witam

Otóż sprawa wygląda następująco:

Posiadam kartę graficzną radeon 4850 (dokładnie to taką z takim samym chłodzeniem: http://www.agito.pl/karta-graficzna-vertex3d-radeon-hd-4850-471250502-9191-1gb-ddr5-pci-e-box-84-531214.html). Do samej karty nie mam zastrzeżeń. To co ma wytrzymać wytrzymuje lecz przeszkadza mi jej poziom hałasu. Wentylator niestety trochę głośny. Podłączany jest pod niewielką wtyczkę 2 pin (czarny i czerwony kabelek). Wpadłem na pomysł aby podmienić ten wentylator na wentylator 120mm wyjęty z zasilacza. Wtyczka jest również 2 pinowa lecz troszkę większa jest odbudowa tej wtyczki. Zauważyłem, że gdybym ją trochę spiłował powinna wpiąć się w kartę. Pytanie moje jest takie: czy i jak to będzie działać? Czy mogę wentylator z zasilacza podpiąć pod kartę graficzną? Czy będzie działała regulacja obrotów?

(JNJN) #2

Ta karta się mocno grzeje i dlatego jest takie, a nie inne chłodzenie, nie kombinuj, bo załatwisz kartę.

Jeśli już to trzeba szukać cichego i wydajnego chłodzenia.

http://forum.pclab.pl/topic/757911-Jaki ... o-HD-4850/

(Mikou@j) #3

Wiesz co te hałasy to mam na to radę.

Zdejmij obudowę komputera, przeczyść dokładnie, wtedy karta graficzna powinna pracować dobrze i bez hałasów.

Możliwość jest też zaaktualizowania lub pobrania z internetu aktualnych sterowników do readona.

Pozdrawiam.

(Marcin260) #4

Muszę Cię zaskoczyć. Wg mnie ta karta nie grzeje się mocno. Skoro w grach osiągała ona temperatury nie przekraczające 70stopni to nie ma tragedii w porównaniu np do 8800gts, którego miałem, i który był sporo gorętszy a cichszy. Chłodzenie spełnia swoją funkcje tylko, że ono nawet podczas bezczynności komputera działa na połowie obrotów i jest głośne. Konstrukcja wiatraka jest po prostu lipna.

Odnośnie kurzu to kiepska rada ponieważ u mnie w obudowie go nie ma i na karcie tym bardziej. A zanim napisałem na forum to już próbowałem kiedyś czyszczenia dokładnego.

(JNJN) #5

Czyli, ma głośnie,ale wydajne chłodzenie. Rób jak uważasz.

(Marcin260) #6

Tak moim zdaniem jest wydaje ale kiepsko przemyślane. Dobry pomysł na cienki radiator (bardzo cienki co moim zdaniem ułatwia jego chłodzenie i przyspiesza proces chłodzenia procesora) ale wentylator ma "naćkane" za dużo łopatek przez co słychać jego prace. Nadal nie wiem czy podłączony wentylator z zasilacza będzie poprawnie zasilony i czy będzie automatyczna regulacja obrotów.

(JNJN) #7

Wróżka ma wolne, trzeba samemu sprawdzić? Metoda prób i błędów.

Podstawowe pytanie, czy oba mają te same napięcia zasilania? wtedy można oryginalny odłączyć i przymocować ten i go podłączyć i sprawdzić.

(Semtex) #8

Te Vertexy to suszarki i dla cichofili się nie nadają :lol:

Możesz kupić to http://allegro.pl/arctic-cooling-accele ... 26843.html powinno być ciszej :slight_smile:

(Marcin260) #9

Dokładnie. Jak wyje w grach to niech sobie wyje nie przeszkadza mi to bo ma prawo. Ale jak wyje a na kompie nic nie robię to już mnie to denerwuje, stad pomysł z wentylatorem z zasilacza.

(Grzesiekk) #10

Cienki radiator stosuje się bo zawadzałby na płycie. Jeśli nie wykorzystujesz slotu pod kartą graficzną zastosuj radiator o większej powierzchni byleby nie był znowu za ciężki.