Chłodzenie laptopa do 140 zł

A do podniesienia tyłu laptopa polecam dwie nakrętki od butelek, takie otwierane np. po sokach dla dzieci, pod tylne nóżki :wink:

Dzięki, właśnie takiej rady szukałem. A tak na poważnie, mam gumki od ścierania ołówka, są dość dobre, nic się nie ślizga.

Tak, btw, część osób tu rzeczywiście stara się pomóc ale paru z was, żywcem jakbyście urwali się z pewnego forum na elekt… nie żebym kogoś tu winił, poniekąd to rozumiem, jestem laikiem i dla kogoś kto zna się na sprzęcie, wie że być może mój potencjalny zakup przy pierwszej okazji odłożę na półkę może być idealnym miejscem do żartów ale. Tu jest już 16 odpowiedzi, połowa moja, jest o undervoltingu o tym że napięcie takich podkładek i tak jest za małe aby mogły cokolwiek w tej temperaturze zmienić, co, już mi dało do myślenia, ale nadal…
Spytam jeszcze Opolar cl05 i podobne, używał ktoś? Ze specyfikacji, ma to jakiś sens? CoolerMaster NotePal U3 Plus używał ktoś? Ze specyfikacji ma to jakiś sens?

Tu nie chodzi o napięcie, dmuchanie na obudowę nie wpłynie na temperaturę bebechów.
To tak jakbyś gasił ognisko osłaniając je jednoczenie parasolem.
Wydajność chłodzenia laptopów jest niewystarczająca w przeciwieństwie do chłodzenia w stacjach które jest wielokrotnie większe i wydajniejsze ale tego ci chyba tłumaczyć nie trzeba.
Chcesz grać i nie martwić się o temperatury to masz dwie opcje, przesiadka na stacjonarkę albo po prostu przestać się martwić.
Podkladki i inne badziewia to nieskuteczne protezy do naciągania laików.

Podkładki chłodzące mają sens… jak się wie kiedy ich użyć. Popatrzcie na spody waszych laptopów. Jeżeli spód Waszego laptopa to w sporej części krata podstawka da lepszy efekt. Wiele laptopów do grania na spodzie ma masę otworów wentylacyjnych gdzie podstawka chłodząca z aktywnymi wentylatorami naprawdę może dużo dać. Problem jest taki, że takich laptopów jest stosunkowo mało, bo liczy się design, a nie użyteczność - w dobie pchania mocnych grafik do cienkich obudów to jest wręcz powoli nisza.

1 polubienie

Hej,

No właśnie mam bardzo podobne doświadczenia. Ale wszystko zależy od konstrukcji konkretnego laptopa. W przypadku mojego starego laptopa Acer Aspire 6930G podkładka SilentiumPC Hiberna NC300 pozwala na zbicie temperatury procesora i karty graficznej o kilka stopni. Oczywiście nie są to wyniki laboratoryjne, ale różnica to czasami około 10 stopni na temperaturze procesora (trochę mniej na karcie grafiki). Ale tutaj też konstrukcja laptopa jest taka, że na dole są otwory wentylacyjne i kratka w miejscu osadzenia wentylatora, dzięki którym do układu chłodzenia trafia chłodniejsze powietrze.

Tutaj właśnie trzeba pamiętać, że podkładka nie ma chłodzić obudowy czy wewnętrznych elementów (wiadomo przecież, że to nonsens), lecz ma poprawiać cyrkulację powietrza tak, by to, które wyszło z układu chłodzenia (cieplejsze) nie było znów zasysane do układu, bo to zmniejsza jego efektywność cieplną - wiadomo, że szybciej ochłodzimy ciepły napój wstawiając go do miski z zimną wodą niż z ciepłą. Na plus działa też odchylenie laptopa, które zwiększa prześwit między podłożem, co korzystnie wpływa na obieg powietrza.

Nawet korzystając z obudowy aluminiowej - mój nowszy laptop jest w taką wyposażony - obniżenie jej temperatury stosując podkładkę chłodzącą jest raczej niewielkie.

Co do modeli, to ostatnio zakupiłem podkładkę Trust GXT 278. Zaskoczyła mnie jakość wykonania i efektywność wentylatorów. Nie miałem jeszcze czasu przetestować jej w konkretnych obciążających zadaniach, ale wydaje się być godnym następcom Hiberny NC300.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Niezupełnie - jeśli CPU/GPU zaczyna się mocno grzać to z automatu masz serwowany throttling (zbijanie częstotliwości zegara, które znacząco obniża wydajność). Celem dobrze przeprowadzonego undervoltingu jest zapobieżenie przegrzewaniu, by nie wystąpił throttling (CPU/GPU pracują z jak najwyższą dla nich częstotliwością). Nie musisz drastycznie zmniejszać napięcia, ale np. kombinacja undervoltingu + w miarę sensowna podkładka chłodząca powinna dać niezłe efekty bez odnotowywalnej utraty wydajności.

I warto zwrócić uwagę gdzie jest wentylator w podkładce chłodzącej a gdzie wlot powietrza w laptopie :slight_smile: Pamiętam, że kiedyś kupowałem podkładkę gdzie można było zmieniać miejsce wentylatora (specjalnie przygotowane inne miejsca montażowe)