Chłodzenie obudowy part 2

Witam. Czy jest sens montować z przodzu obudowy wentylator wciągajacy 120mm, jeżeli z tyłu mam miejsce i jest tam założony wentylator wyciągający 80mm + 80mm od zasilacza? Druga sprawdza, to chciałbym poprawić obieg powietrza zaklejając jeszcze otwory przeznaczone na montaż wiatraczków na bocznej ściance. Czym najlepiej to zakleić w miare prosty sposób (bez kupowania mat wyciszających itd.) aby to wygladało w miare estetycznie i sprawdzało się?

Z wentylatorami w obudowie jest tak. Jak masz ten 1 z tyłu + w zasilaczy to one wypychają powietrze z budy. Wtedy kłania się fizyka i dowiadujemy się, że powietrze które zostało zabrane ze środka musi się jakoś tam znowu znaleźć. Ponieważ masz otwory i z przodu obudowy i od boku, oraz są wszelakie inne szczeliny w budzie to tymi wszystkimi otworami te powietrze będzie się dostawać do środka. Oczywiście spowoduje to, że np gorące powietrze które jest w budzie ujdzie na zewnątrz. Ale tutaj jest inny problem. Powietrze wejdzie do budy ale ZAWSZE najwięcej najłatwiejszą drogą czyli np przez otwory ściany bocznej. Z przodu będzie tego ciągu mniej. Tak więc automatycznie prawie brak Ci chłodzenia dysku/ów twardego/ych. Wentylator wpychający powietrze do obudowy umieszczony z przodu wymusza ten obieg powietrza. Przy aktualnych kosztach takich wentylatorów (ok 10-15 zł) to taki wentylatorek na pewno nie zaszkodzi. Pamiętaj, że niższa temperatura nawet o kilka stopni powoduje większą żywotność wszystkich podzespołów. Nawet jak pracują w “normalnych” (ciepłych) warunkach to jak będą miały troszkę chłodniej to poprawi im to pracę.

Nie wiem czy jest sens zaklejać otwory boczne. Pamiętaj, że jak wentylatory tylne będą miały większą wydajność powietrza niż ten z przodu to tymi otworami dojdzie do środka obudowy dodatkowe chłodne powietrze z zewnątrz. Lepiej tam dać jakiś fajny filtr nylonowy (do kupienia w sklepach komputerowych). Da Ci to i czystość (nie kurzy się tak bardzo), a zarazem da trochę tego powietrza jak pisałem wyżej.

lepiej z tyłu wciągający a z przodu wyciagający.

Zrób sobie takie coś jak ja tylko daruj sobie ten pomarańczowy wiatrak bo jego to na chipset mam;]. Masz fotki. Aha z przodu nie mam wiatraka tylko te co widać a tak p.s Kamil to naprawdę współczuję … z twoim układem jeśli masz z tyłu wciąganie. Ponieważ ciepłe powietrze zbiera się u góry więc wiatrak co wyciąga musi być u góry a wciągający na dole pozdrawiam

s7300587mg6.th.jpg

s7300588iz2.th.jpg

Chyba dokładnie na odwrót :expressionless:

Dobry patent, dzieki. A ten filtr nylonowy - to orientujecie sie w jakiej cenie?

Ok 10 zł

http://www.allegro.pl/search.php?string … category=2

A nawet tańsze:

http://www.allegro.pl/item390941982_alu … ebrny.html