Chlodzenie obudowy - skompletowanie zestawu

Witam posiadam taki zestaw:

AMD Athlon 64 X2 4400

Galaxy GeForce 8500 GT 512 mb

GeIL Dual 5GB DDR2 800 MHz

Chieftec 450W

Gigabyte GA-M57SLI-S4 nVidia nForce 570 SLI

i ostatnio kusi mnie na zamontowanie trzech dodatkowych wentylatorów. A dokladniej to:

1 - góra nawiew +1 - przód nawiew i ostatni na końcu wywiew :slight_smile: Wszystkie miejsca na mocowanie posiadają średnice 80 x 80 mm, dodam jesze iż zależy mi na monitorowaniu ich obrotów i ich regulacji. Cisza nie jest ważna, czekam na propozycje i pozdrawiam :slight_smile:

Można się spytać jak masz 5 GB w dualu ? ; o

moze jeszcze bude podaj, bo jesli ma u gory miejsce to albo za zasilaczem, lub 120’ bo zasilka jest na dole…

z tylu powinno byc miejsce na 2x80/92 lub 120’ ale to tylko gdybanie bez konkretow :roll:

do plyty mozesz podlaczyc jeszcze dwa wentyle (w sumie 3, ale jedno wejscie zajete pewnie przez cpu) i tymi z poziomu biosu mozna sterowac lub aplikacja (np. speedfan), trzeci pod molexa (np. przedni, dolny)

i pamietaj, ze gorace powietrze unosi sie do gory… wiec u gory wentyle musza je wywalc na zewnatrz

ps. i popraw tytul, bo ‘chodzenie’ kompa nijak ma sie do chlodzenia :lol:

jaka obudowa? jakie fundusze na fan’y?

pewnie mu się pomyliło, 4GB :wink:

obudowa Codegen ATX 6102L-CA a co do tego ramu to kto powiedzial ze 5 w dualu ? 2x 2 i stare 2x 512 :slight_smile: Co do funduszy to cos sredneigo do 120 zl max i czy to cos znacznie poprawi ?

Wiesz co to dual ?

Dual=2 kości

Więc musiał byś mieć 2x2,5GB

Teraz masz 4GB w dualu i 1GB w dualu :stuck_out_tongue:

Wiem co to dual, napisalem 5 gb bo w tym wypadku to znaczenia razej nie ma :slight_smile: Nie widze tez powodu dlaczego sie udzielasz, jest to dyskusja nie na temat :slight_smile:

niesmiertelny codi :lol:

faktycznie masz 2x80’ tylko przy czym, przy odrobinie checi wpakujesz tam 120’ (na przod przynajmniej)

a jesli chcesz korzystac z firmowych otworow, to wytnij chociaz te kratki - ograniczaja dostep powietrza i tworza szumy, czasem glosniejsze nizli sam wentylator

do tego dobre fany i obieg powinien sie poprawic - bo jak rozumiem, teraz nie ma zadnego poza tym na cpu i w zasilaczu?

ps. zasilacz z obudowa?

jesli tak, to moze pomysl nad zmiana na wydajniejszy, z wiekszym wentylem, ktory wspomoze termoobieg?

NIe standard mial zasilke 350 W ale ja kupilem Chiefteca 450 :smiley: chlodzenie karty i cpu jest standardowe :stuck_out_tongue: A co do tego pomyslu codiego z e 120 to raczej nie :smiley: :F

EDIT: To może taki zestaw:

panel - http://www.cooling.pl/aerocool-easy-wat … 76727.html

tył wywiew - http://www.cooling.pl/zalman-zmop1-80x8 … t,204.html

gra nawiew - http://www.cooling.pl/xthermal-btf-80-p … ,2111.html

przód - nawiew http://www.cooling.pl/xthermal-btf-80-p … ,2111.html

Dobry zestaw ?

szczerze mowiac, do tej budy nie potrzeba jakiegos fana z wysokiej polki, AC wystarczy, przy czym na tyl z termosonda a reszta bez (na przedzie bedzie ssal chlodne powietrze, wiec sila rzeczy na obrotach minimalnych, co nie zawsze jest dobre)

pozostalymi mozesz sterowac podlaczajac pod plyte i z poziomu biosu lub windy speedfanem

tak, czy siak kratki przydaloby sie wyciac - ja to kombinerkami zalatwilem w 5min. - moze nie najladniej, ale skutecznie :smiley:

Ja wlasnie chce te kratki zoastawic ale wzamian kupic lepszy sprzet :smiley: A ten panel bedzie pasowac ? Na jakiej podstawie sie ten panel montuje ? Chce wziac lepszy sprzet bo w przyszlosci mam zamiar do tej plyty wpakowac Phenoma moze nawet tego am3 bo podobno dziala na am2 :slight_smile: A co do tuningu to raczej nie :smiley: zostawie tak jak jest, mam tylko w planach zrobinie dzwi z pleksy w lewej strony codiego :smiley:

chyba nie rozumiesz - te kratki ograniczaja przeplyw powietrza, wiec lepszy sprzet nic nie da poza wiekszym halasem (wiekszy flow - wiekszy halas np. delty) i to zaden tuning, tylko koniecznosc 8)

AC sa bardzo dobre do twojego celu - nie sa drogie, wydajne i ciche (patrz czy z sonda, czy nie, 2.5k rpm)

panel, jak panel - ma sterowanie na 3xfan wiec sie nada - poszukaj na sieci szczegolowych danych (ile A na kanal, V minimalne)

Jednak wytne te kratki ale jak pisalem chce zamontowac plekse a te AC takie malo stylowe :smiley:

Po 1, jaki sens ma kupowanie kazdego wentylatora innego ?

Po 2, po co takie drogie ?

To tak, te siatki wytnij obowiązkowo. Mówisz ze chcesz jakaś pleksi wstawić? To kupuj jednakowe wentylatory… No i najważniejsze: NIGDY nie kupuj wentylatorów mniejszych niż maksymalny rozmiar jaki możesz zmieścić. To jest bez sensu… Polecam Acutake, ładne czarne obudowy, białe wierniki. Są ciche, dużo osób które moduja obudowy je wybiera, dlaczego? Taki wygląd, cisza 10-15 dBA, zależne od modelu, przy tym cena 10-25 zł (podświetlane są po 25 właśnie)

Wybralem jeden inny gdyz do wywiewu chyba potrzebny jest mocniejszy i wlasnie ten tylni ma byc jakis stylowy moze nawet podswietlany dlatego jezeli mozecie to podawajcie propozycje bezposrednio linkami. Czemu takie drogie ? kwetsia sklepu to jakies 5 zl max ale macie racje te 2 nawiewowe moga byc tansze :slight_smile: Tylko jak pisalem zalezy mi na zachowaniu obiegu tylko pytanie im mocniejsze tym efekt bedzie lepszy ? No i zasadnicze pytanie jak bardzo taki zestaw zmieni temperature podzespolow ? Dziekuje za zainteresowanie i pozdrawiam :slight_smile:

P.S I jak pisalem chodzi mi o modele z mozliwoscia regulacji obrotow :slight_smile:

Nie koniecznie mocniejszy, zależy jakie masz możliwe wymiary do zamocowania? Robisz sam otwory czy gotowiec? Gdzie ta pleksa ? I każdy wentyl da sie wyregulować, tylko musisz wiedzieć ile potrzebuje minimalnie napięcia :wink:

Mam gotowe otwory za zamontowania 80 x 80 m, mam zamiar lewa strone obudowy odmontowac i zamiast tego dac plekse. Bedzie taki fajny efekcik :d Z tymi wentylami i napeiciami to jak ? mozesz to jakos wytlumaczyc dokladniej ?

a ile razy to samo pytanie zadasz nie czytajac odpowiedzi?

post #3 i #8 - dwa mozesz podlaczyc pod plyte i sterowac z biosu lub speedfanem spod windowsa, ew. pod molex’a na przejscowce 12/5v (pare zlotych na allegro)

mozesz tez zakupic wentyl z sonda termiczna, ktory sam bedzie sobie regulowal obroty - podany wyzej AC

i gdzie chcesz dac ten trzeci ‘gorny’?

buda nie ma otworow w deklu, wec jak?

generalnie w budzie powinno byc lekkie podcisnienie - wiecej wyssysa jak zasysa (zadna buda nie jest szczelna w 100%, wiec zawsze sie powietrze dostanie do srodka, gorzej z jego opuszczeniem)

inna sprawa jest porzadek w budzie - chaos w kablach bedzie mial duzy wplyw na obieg i skutecznosc chlodzenia - zamiast kombinowac z pleksa pomysl nad uporzadkowaniem i zapewnieniem obiegu najpierw, potem w kosmetyke mozna sie bawic :smiley:

poza tym, nie ilosc wentyli a ich umieszczenie i uszczelnienie budy daje efekty

Skąd wiesz ze buda nie ma otworów z góry ? To ze Twoja nie ma, nie znaczy że żadna nie ma…

Większość wentylator odpala się z minimum 5-7 V. Poszukaj po googlach info o danym wentylu. Polecam stronę www.Mod-Planet.pl tam są duże testy wentylatorów.

Jeśli masz miejsca na max 80 (dziwne) to kup 80, ale tam gdzie możesz większe bierz większe. Do obrotów to są rożne możliwości, zależy od tego ile możesz wydać, to chyba najważniejsze? Obroty możesz regulować przez: regulator umieszczony w zatokach (możesz także sam taki zrobić) możesz przez regulator wewnątrz obudowy, możesz przed przelotki zmniejszające moc, przez nowe wtyczki… Dalej polecam Ci Acutake: http://allegro.pl/item554462293_acutake … _9_db.html Dużo osób zajmujących się tuningiem PC je używa. Powiedz ile możesz wydać kasy, i jakie regulatory Cie interesują?

Co do boku z pleksy, jaka chcesz grubość? Uda Ci się zrobić cały bok z pleksy ? a może tylko okienko ?

alez wiem, poniewaz:

nie ma u gory zadnych otworow, ba nie ma nawet miejsca przez ‘raczke’

wystarczy przeczytac temat caly a nie ostatniego posta… :roll:

ps. to samo odnosi sie do regulatora - na poprzedniej stronie masz propozycje Autora