Chłodzenie procesora 13 generacji intela lub serii 7000 amd czy musi być woda

Witam czy skłądajac pc z procesorem 13 generacji intela lub serii 7000 x3d amd jestem skazany na wodę .Wiem ze te procesory to grzejniki i temperatura 90 stopni to norma . Czy jest chłodzenie powietrzne które wydoli . NA 99% mam pewnośc ze musi byc woda a jesli tak to jakie chłodzenie polecacie proste w obsłudze , takie w której łatwo wymienić płyn chłodzący

Na pewno chłodzenie powietrzne z górnej półki da sobie radę, chociaż pewnie troszkę gorzej niż dobre AIO, czy typowe wodne. Zwiększa się na pewno znaczenie ogólnej wentylacji obudowy, no i zajmuje dużo więcej miejsca.
Mówimy tu o mocnym obciążeniu. W typowych zastosowaniach, nawet grach - gdzie rzadko procesor jest mocno obciążony, a jeśli juz to chwilowo - nie ma to aż takiego znaczenia.

Wypowiem się tylko o Intelu, bo taki składałem (i5 13 gen.) - nie, absolutnie nie musi to być chłodzenie wodne. Zobacz jaki wentylator dostarczany jest w boksowej wersji tego procesora - każdy lepszy będzie OK. Taki SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan ma TDP 220 W, a procesor ma TPD 65 W (maksymalna moc turbo (MTP) to 154 W). Da radę.

1 polubienie

Jedyna zaleta wody, to możliwość zapewnienia dobrego przepływu powietrza i miejsce na płycie.
Większość fabrycznych rozwiązań ani nie jest cichsza niż dobre konwencjonalne, ani specjalnie bardziej efektywna. Jednak zjawisko oddawania ciepła poprzez parowanie jest naprawdę bardzo wydajne. Na dodatek chłodzenie wodne to jeszcze odgłosy pompy.

Ma sens przy ekstremalnych rozwiązaniach, gdy dajemy peltiera, gdy chcemy wyprowadzić ciepło poza komputer, w małych obudowach, w kopalniach, jak chcemy mieć bajer, jak zależy nam na zmniejszeniu radiatorów GFX.

Wodne? To chyba jeżeli robisz overclocking albo wykorzystujesz procesor cały czas na 100% na wszystkich rdzeniach. Tu poczytasz o chłodzeniu procesora z literką K, czyli najbardziej wymagającego

Faktycznie jeżeli mówimy o ciągłej pracy takiego potwora z literą K na maks na wszystkich rdzeniach, to chłodzenie wodne (LT720) wychodzi troszkę lepiej w porównaniu do powietrznego (AG620) ale w wielu przypadkach marginalnie. Pytanie tylko, czy kupujesz K i czy będziesz eksploatował procesor w tak ekstremalnych warunkach.

Ostatecznie wybór należy do Ciebie

Jesteś pewny że zachodzi parowanie?

Oczywiście. Link