Chłodzenie w laptopie


(Pawelps) #1

Witam! Mam problem, ponieważ grając w gry na moim laptopie, chłodzenie po kilku minutach gry wchodzi na wysokie obroty i wraz z tym gra zaczyna chodzić niezbyt płynnie, czasami nawet leci klatkami. Dzieje się tak w większości gier, które wymagają trochę więcej, niż tibia czy CS (NBA 2K11, CoD:MW itp).

Nie wiem, jakie parametry wstawić, dlatego napiszę tylko te podstawowe:

Lenovo IdeaPad Y550

Nvidia GeForce 240M 1GB

4 GB RAM

Intel Core 2 Duo T6600 GTS 2x2,20 GhZ

Wiem, że laptopy nie są do grania, ale nie mam możliwośći grania na komputerze stacjonarnym, a laptop ma dość dobrą specyfikacje, i gdyby nie to chłodzenie to gry chodzą w większości na wysokich ustawieniach.

Co polecacie żeby rozwiązać mój problem ?


(W!nter) #2

Podaj temperaturę w spoczynku i jak możesz to w czasie jak gra "leci" klatkami. Jeśli nie wiesz jakim programem to sprawdzić to użyj Core Temp: http://www.dobreprogramy.pl/Core-Temp,P ... 20716.html

Z tego co wiem NBA 2K11 i CoD:MW są to gry wymagające dość dobrego sprzętu. Stawiałbym problem na sprzęt ale dla pewności podaj temperatury.

Pozdrawiam.


(Pawelps) #3

http://img715.imageshack.us/img715/3771/temperatury.jpg - to jest temperatura, jak leci klatkami

http://img51.imageshack.us/img51/4826/temperatury2.jpg - w spoczynku


(W!nter) #4

Dziwie się że jest taka mała różnica między temperaturą w spoczynku a temperaturą w czasie gry.

Trochę poczytałem i dowiedziałem się że jest to dość słaby laptop do gier. W GTA 4 gra się przy 21 klatkach.

A jeśli można wiedzieć czy laptop był kiedykolwiek czyszczony z kurzu?


(jas_fasola) #5

W momencie kiedy będziesz chciał grać ustaw sobie w zarządzaniu energią wysoką wydajność. Czasem ten automat nie działa jak potrzeba.

Jeszcze jeżeli lapek ma 2 lata z + warto było by przedmuchać radiatory. Niestety żadne godatkowe chłodzenie nie zdaje egzaminu tak jak powinno z prozaicznej przyczyny nie dmucha na radiator czy bezpośrednio na dany układ. A wentylacja i chłodzenie w lapkach to standardowy problem szczególnie z dodatkowymi kartami graficznymi. Zobacz sobie po sieci ile tego leci a w szczególności NVidie.


(Alonewolf) #6

A ja proponuję podkładkę pod laptopa z dodatkowymi wentylatorami podłączaną do portu USB (dobra by była jeszcze z możliwością podpięcia do standardowego gniazda 220~230V) i tak jak wspominają poprzednicy - wyczyścić laptopa z kurzu (jeśli po gwarancji to otworzyć i porządnie przedmuchać sprężonym powietrzem a jak na gwarancji to do autoryzowanego serwisu aby tam to przeprowadzić). Dobrym domowym pomysłem jest też postawienie laptopa na plastikowych nakrętkach (od napojów/wody mineralnej) co zwiększa prześwit pod laptopem zapewniając o wiele lepszy przepływ (zasysanie przez układ chłodzący) powietrza. Są też programy do zarządzania pracą procesora (gdy jest małe zapotrzebowanie na wydajność, wyłączają jeden z rdzeni aby oszczędzać energię) oraz układu graficznego co zmniejsza temperaturę o kilkanaście stopni.

http://allegro.pl/listing.php/search?st ... od+laptopa