Chłodzenie w laptopie

Witam ! Posiadam laptopa TOSHIBA L850-11D. Mam spory problem. Ostatnio, kiedy zacząłem grać w gry (np. Battlefield 3 ) Mój laptop osiągał bardzo duże temperatury ( coś około 80 stopni po 10 minutach grania ( mam na myśli procesor i kartę graficzną ) ) I moje pytanie brzmi, czy można zmniejszyć jakoś te temperatury ? Czytałem sporo o podstawkach chłodzących, ale z tego co wywnioskowałem to mój laptop zbytni się na nie nie nadaje, ponieważ ma on 3 małe kratki przez, które może przechodzić powietrze. Więc taka podstawka nie ma zbytnio sensu ( to tylko moja subiektywna opinia ). A więc czy taka podstawka chłodząca może coś dać ( jak tak to jaka, mam na myśli konkretny model do 100zł ) ? Czy może temperaturę można zmniejszyć w jakiś inny sposób ? Na koniec dodam jeszcze, że laptop był zakupiony w lipcu tego roku. Czekam na odpowiedzi :wink:

Przeczyścić układ chłodzenia (ewentualnie dodatkowo zmienić pastę termoprzewodzącą).

Najlepiej - przestać na nim grac, bo do lipca przyszłego roku nie przeżyję. Laptopy nie są stworzone do ciągłej pracy z tak dużym obciążeniem, chłodzenie nie wyrabia i najczęściej puszczają luty. Jeśli jesteś zapalonym graczem, to inwestuj w konsole albo stacjonarnego kompa, gdzie problemów z chłodzeniem nie będzie, a laptopa zostaw do pracy/przeglądania neta, czyli do tego do czego został stworzony.

Wiem, że laptopy nie są do grania, ale bez przesady. Takie obciążenie powinien on wytrzymać.

Dodane 28.10.2012 (N) 22:18

@falcon89 Wątpię, żeby było coś z układem chłodzenia, ponieważ jak już pisałem wcześniej ten laptop był kupowany w lipcu tego roku.

Dodane 28.10.2012 (N) 22:23

A tak na marginesie to laptop jest jeszcze na gwarancji. Więc nie chciałbym otwierać tylnej pokrywy, ponieważ jest ona tam zabezpieczona “plombą” i gdy otworzę pokrywę to stracę gwarancję.

Powinien wytrzymać pełne obciążenie grafiki i procesora przez dłuższy czas, przy niewydajnym laptopowym chłodzeniu. “Ja,myhym”, zabijesz sprzęt szybciej niż ci się wydaje.

Laptopy nie są do gier chodź w reklamach można spotkać ile to grafika ma RAMu i jaka jest fajna a w rzeczywistości ni jak ma się pamięć do procesora GPU :slight_smile:

jak chcesz grać kup sobie Xboxa albo kompa stacjonarnego pod gry i wszystko będzie dobrze :slight_smile:

ja też mam lapka toshiby i również przy dłuższym graniu występował problem z grzaniem się, a nawet wyłaczaniem lapka. Mi pomogło czyszczenie i wymiana pasty, ale do tego musiałem zainwestować w podkładkę, bo bez niej dalej potrafił się wyłączyć. teraz jak mam podkładkę wszytsko jest OK. laptop nie wyłącza się, widać spadek tempertur, sama podstawka jest cicha i przede wszystkim z dużym wiatrakiem. uzywam takiej http://www.ceneo.pl/10968856

Gdybyś mógł podać jaka była temperatura (przed kupieniem podstawki ) taka mniej więcej po 30 minutach grania, a jaka jest teraz gdy używasz podstawki chłodzącej także po 30 minutach grania. Mianowicie chodzi mi oto jak ta podstawka działa, o ile stopni zmniejszyła się temperatura ?

Dodane 29.10.2012 (Pn) 17:54

I jeszcze kiedy kupiłeś tego laptopa :wink:

mniej więcej zbija mi o 8-10 stopni

bez podstawki 85-87 i się wyłączał

z podstawką 76-78 tak mniej więcej

Ok, dzięki.

ja napierdzielam na lapku w najnowsze tytuły i nie mam problemu z temperaturami powyżej 65*. Niech zgadnę podzespoły intela i nvidii? “Superszybkie” i supergorące?

Mam podobną do tego mediatech tyle że xigmatek, i prócz tego że wiatrak się kręci to nic nie daje. Dopiero jak zdejmę dolną obudowę laptopa widać spadek temperatur o jakieś 10 stopni, z tego względu że podkładka chłodzi tylko obudowę a nie podzespoły, więc stosowanie ma chyba jakiś efekt psychologiczny, w jakiś rzadkich przypadkach naprawdę pomaga.

Moje komponenty to:

-Procesor Intel Core i3 2350m

-Karta Graficzna AMD Radeon HD 7670

-RAM 6GB

Dodane 01.11.2012 (Cz) 18:37

A tak na marginesie to jakiego masz laptopa i ile za niego zapłaciłeś. No i oczywiście na jakich ustawieniach grasz w te “najnowsze tytuły” ? ( mam na myśli rozdzielczość i detale ( niskie, średnie, wysokie )). Czekam na odpowiedź.

laptop w podpisie, ustawienia zawsze mozliwie najwyższe, czasem niegrywalne ;p

Adrian, pamiętaj o tym że na laptopie nigdy nie osiągniesz tego co na zwykłym PC, jeżeli grasz na najwyższych to nic dziwnego że Ci się laptop grzeje, jeżeli chcesz żeby ten sprzęt Ci trochę polatał, to zmniejsz detale i powinno być OK.

No właśnie chodzi o to, że gram na niskich detalach.

Na przykład w Battlefield 3 gram na:

-rozdzielczość 1280x720 ( wiem, że ta rozdzielczość nie jest najniższa, ale według mnie jest najniższą dopuszczalną, bo na 1024x768 żołnierze mają płaskie głowy ;3)

-detale najniższe

-AA wyłączone

A i tak FPS skaczą i od 20 do 50

Zauważyłem, że przez 5 minut gry cały czas mam 50 FPS, a już potem laptop ma dużą temperaturę coś około 80 stopni i FPS skaczą od 20 do 30.:c

Dodane 03.11.2012 (So) 13:02

Coś mi się nie chce wierzyć, że na tej karcie ATI Mobility HD 5650 działają Ci nowe gry i to jeszcze na “możliwych najwyższych” detalach. Chyba, że ci działają na najwyższych możliwych detalach , ale masz wtedy 20 FPS.

Ale 30 FPS to nie jest wcale tak źle, ja mam 39FPS na Ultra w Euro Truck Simulator 2 (PC z podpisu), mój ojciec na moim starym PC też w tej grze ma na ultra 23FPS i gra, bo się przyzwyczaił już :slight_smile:

crysis 2 na 1600x900 i srednio - wysokich detlach chodzi w granicach 30fps. Nie wiem dla czego w internecie serwisy elektroniczne piszą że ta karta jest do…

OTy - kosz.