Chłodzenie w SilentiumPc RG4

Witam, mam taki sprzęt:

SilentiumPC 600W Vero L2 Bronze
G.SKILL 8GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x4GB)
AMD Ryzen 5 2400G 3,6GHz
MSI B450M BAZOOKA
Crucial 250GB 2,5" SATA SSD MX500
SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black
MSI RX580 Armor
SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024

Obecnie chłodzenie wygląda tak:
2xStockowe wentylatory z obudowy (sterowanie DC) na wlocie (IN)
1xZephyr 120mm na wlocie (podłączony do sys fan 2)

1xStock na wylocie (Back)
2xZephyr na wylocie (podłączone do sysfan1 razem przez adapter) TOP

Na procku: SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024

Moje pytanie czy coś powinienem zmienić? Dodać? Miałem 3 pomysły:

  1. Dokupić 3x Zephyr i podłączyć wszystkie pod SYS Fan1 przez adapter (chyba że macie inne propozycje podłączenia)
  2. Zostawić jak było
  3. Przełożyć 3xStock i dać na 12V (full speed) na wlot do obudowy a zefirki wpiąć na wylocie na top i na tył

Możecie powiedzieć co zrobić i czy w ogóle warto? HWMonitor daje mi takie odczcyty: https://scontent.fhel1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57166050_2403658752998861_1584789975277240320_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fhel1-1.fna&oh=c11e4d743aab815c5dc4a32cb9cdfbb1&oe=5D312C00

Jak to mówi mój kumpel w robocie: a jaki jest cel ćwiczenia?

Ja bym zrobił:
2 na wlocie z przodu i po jednym wylotowym góra i tył.

Z tego co zrozumiałem, to autor wątku ma trzy na wlocie, jeden na wylocie i dwa na topie.

Mam 3 zefirki PWM i 3 120mm stockowe DC z obudowy. Cel? Mimo wszystko jak gram w Bard’s Tale 4 robi się ciepło i szumnie. Głównie szumi grafika, ale jak otwarłem obudowę i dałem jej nadmuch z zewnętrzmego źródła to było ciszej.

Jako że lubię bzdurne problemy i bawienie się w takie pierdoły to chcialbym by było to porządnie zrobione.

AA dobra, nie skumałem. To 3 wlotowe, 2 wylotowe top i wylotowy na tyle. Na grafice możesz się pobawić w modyfikację ustawień wentylatora zmniejszając obroty po mału i patrząc na temperatury.

A ja zapytam: jaki budżet?

Budżet… powiem tak. Zefirki mają 5 dni, chłodzenie na procku też. Nie chciałbym więc dawać więcej jak do 100zł.

Na początek wpiąłbym je na sztywno na 12V i sprawdziłbym czy przeszkadza mi ich szum.

Szum jest znośny, ale czy lepiej dać wszystkie 3 na wlot na sztywno na 12V a na top i wylot dać zefirki wpięte w sys fan 1? Wtedy będzie pozytywne ciśnienie w 90% czasu w obudowie, a jak zacznie sie kotłować ciepłe powietrze w środku to zefirki przyśpieszą. Chyba że zefirki w oprogramowaniu też dam na sztywno na max obroty.

Na wlocie dałbym “na sztywno”. Niech wieje zimnym :slight_smile:

Opisałem też problem i pytania i wysłałem do SilentiumPC - przecież wszystko jest od nich :slight_smile:

Na razie zrobię jak radzicie: 3x stock na wlocie na 12V a zefirki z SYS FAN 1 (jest bliżej karty) na top i tył do wydmuchu z obudowy.

Patrzę teraz na tą obudowę… czemu nie podpiąłeś się pod wbudowany regulator obrotów?

Stocki są wpięte w ten regulator, ale zefirki są 4 pin a regulator ma gniazda 3 pin.

Czyli stocki dałbym na przód i wpiął w kontroler, a zefirki (PWM) na tył i górę. Wtedy regulatorem będziesz mógł zwiększyć siłę ssania na czas np. rozgrywki.