Chłodzenie wodne - pytania

Witam. Sprzęt jak w sygnaturce. Mam kilka pytań dotyczących chłodzenia wodnego w komputerze.

-czy ewentualny wyciek z chłodzenia może spowodować zwarcie?

-czy przy wc potrzeba dodatkowo stosować różne specyfiki, do chłodzenia, czyszczenia?

-http://www.cooling.pl/ek-water-blocks-h3o-supreme-hf-240,produkt,552878.html?from_category=28_58 moje pytanie brzmi czy sprzęt będzie pasował pod ten zestaw?

-czy to powyższego zestawu można dodatkowo podłączyć blok od karty graficznej i w ogóle jak podłączyć zestaw CPU+NB+Karta?

-czy coś ewentualnie musiałbym do niego dokupić albo wymienić?

Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Do czyszczenia przy wc, to tylko papier toaletowy :stuck_out_tongue:

1.Tak. Mało prawdopodobne, jeśli dobrze wykonane.

  1. Wymieniać ciecz chłodzącą. Używa się też pompy. Wiadomo…

  2. Jeśli obudowa jest wystarczająco duża…

Co ile czasu wymienia się tą ciecz? Czy coś w trakcie czasu używania zmienia się, kolor, lub właściwości fizyczne do zobaczenia gołym okiem?

To jest raczej zależne od danego specyfiku i musiałbyś poczytać. Na pewno na butelce będzie pisać.

Nie jeśli używasz odpowiedniego płynu jak np. Feser One :slight_smile:

Jak używasz tego płynu co potrzeba to nie trzeba żadnych dodatkowych specyfików.

Tak, blok na CPU jest uniwersalny (w zestawie jest bodajże specjalny top na AMD a zestaw montażowy jest raczej uniwersalny).

Jeśli nie będzie mocnego OC, to kartę graficzną można podłączyć (żeby tak zamówić to musisz dodać do koszyka ten zestaw oraz oddzielnie jeszcze blok na GPU). Co do schematu podłączenia, to tutaj masz kilka propozycji :slight_smile:

Wentylatory gdyby okazały się zbyt głośne.

Ciecz dobrze jest wymienić przynajmniej raz w roku a co jakiś czas trzeba dolewać (trzeba zaglądać raz na 2-3 tygodnie czy za dużo płynu nie “wyparowało”). Co do “zmian” to najwyżej jeśli miałbyś blok z topem z plexi to możesz zaobserwować wytrącenie się drobnych “kolorowych osadów” i ewentualne osadzenie się ich w miejscu gdzie masz małe kanaliki w obrębie właśnie bloku na CPU. Na wydajność układu to praktycznie nie wpływa (u mnie nie zauważyłem różnicy większej jak 0,5 stopnia).

A jak ewentualnie czyścić ten osad a konkretniej czym? Jakich spadków temperatur mogę się spodziewać w porównaniu do dobrego chłodzenia powietrzem? W opisie produktu napisane jest żeby uzupełniać go wodą destylowaną, czyli rozumiem, że produkt przez Ciebie podany to jest woda destylowana wraz z barwnikiem od razu rozpuszczonym? Dzięki wielkie :slight_smile:

Pleksi szmatka i płyn do naczyń, potem przepłukać destylowaną z osadu który jest w kranówce, miedź można czyścić kwaskiem cytrynowym lub sodą, podstawę swojego EK Supreme LT przeczyściłem z osadów kwaskiem i widać różnicę. Lub użyj płynu bez barwników, Feser One Clear, lub Borygo Eko (zielone), z destylowaną w proporcji 1:5 ma dobre opinie.

Tu znajdziesz porównanie powietrznego do wodnego:

http://chlodzenie.net/reviews/podkrecan … ych/all/1/

Jak kupujesz cały zestaw to dostajesz koncentrat który trzeba rozcieńczyć w litrze destylowanej, po rozcieńczeniu lepiej dolać tego samego Fesera Blue ~50 zł za 1l, jak by płyn był za mocno rozcieńczony dolewkami destylowanej to w układzie miał byś glony lub grzyb.