Witam. Czy myślicie że za kilka lat więkość aplikacji będzie opierało się na chmurze?
Co myślicie o takiej wersji że za kilka lat strony internetowe i aplikacje się “zleją” i w przeglądarce będzie można odpalać zwykłe programy?
Np po wejsciu na strone autocada odpalała będzie się aplikacja i tam będzie można wszystko modelować i nie będzie się trzeba martwić o sprzęt, o to czy ma się wystarczająco dobry procesor, bo wszystkie obliczenia będą się wykonywały w chmurze. Będzie się płaciło jedynie za wykorzystanie mocy obliczeniowej?
Zwykłe aplikacje powodują ten ból że są różne konfiguracje systemów, ludzie mają różne wersje oprgoramowania którego nie aktualizują a taka opcja eliminuje te problemy
Chyba z czasem będzie się to musiało zatrzeć bo jednak czy opalamy facebooka jako aplikacje na telefonie czy w przegladarce na telefonie to jednak mamy to samo. Z czasem pewnie ktoś wpadnie na pomysl jak to ze sobą połączyć?
Dla ludzi, którzy korzystają z takich aplikacji jak Facebook, odtwarzacz muzyczny, czy wideo to już nastąpiło, a pecety sukcesywnie są zastępowane terminalami do ich obsługi pokroju tablet, smartfon, czy inny laptop. Dla całej reszty mam nadzieję, że nie nastąpi nigdy
Tam gdzie nie działanie aplikacji przy braku internetu nie będzie stanowiło dużego problemu - tak, wyląduje to w chmurze. Znika dzięki temu też problem licencjonowania - nie płacisz abonamentu? Zakręcamy kurek albo wrzucimy Ci co 5 minut reklamę której nie będziesz w stanie zamknąć, bo do swojego terminala dostaniesz tylko strumień wideo.
W pozostałych przypadkach, gdzie odporność na awarie internetu (albo praca offline) będą konieczne - tam zostaną jeszcze w tradycyjnej postaci.
Raczej tak i to nie tylko model SaaS - to samo PaaS. Już teraz więszkość dużych firm oddaje swoje środowiska różnym firmom (HP, IBM i podobne) - płacą za dostępność infrastruktury / aplikacji (SLA).
Ciężko mi ocenić ten pomysł ze strony aktualnych możliwości technologicznych - nie jstem inżynierem ani developerem W każdym razie miałem kiedyś przyjemność wylądować na evencie zwanym codeeurope, gdzie różni spece prowadzili wystąpienia dot. nowych technologii. Na jednym z wykładów pojawił się temat pisania aplikacji pod web, a nie urządzenia - zgodnie z opiniami ekspertów trend ma się tylko wzmacniać, bo takie są oczekiwania użytkowników. Nikt już nie chce instalowac aplikacji i programów - ludzie chcą iść online i mieśc dostęp do funkcjonalności, ot tak po prostu
Osobiście nie miałbym nic przeciwko.