Chmura i przyszłość aplikacji

Witam. Czy myślicie że za kilka lat więkość aplikacji będzie opierało się na chmurze?
Co myślicie o takiej wersji że za kilka lat strony internetowe i aplikacje się “zleją” i w przeglądarce będzie można odpalać zwykłe programy?

Np po wejsciu na strone autocada odpalała będzie się aplikacja i tam będzie można wszystko modelować i nie będzie się trzeba martwić o sprzęt, o to czy ma się wystarczająco dobry procesor, bo wszystkie obliczenia będą się wykonywały w chmurze. Będzie się płaciło jedynie za wykorzystanie mocy obliczeniowej?
Zwykłe aplikacje powodują ten ból że są różne konfiguracje systemów, ludzie mają różne wersje oprgoramowania którego nie aktualizują a taka opcja eliminuje te problemy

Chyba z czasem będzie się to musiało zatrzeć bo jednak czy opalamy facebooka jako aplikacje na telefonie czy w przegladarce na telefonie to jednak mamy to samo. Z czasem pewnie ktoś wpadnie na pomysl jak to ze sobą połączyć?

Dla ludzi, którzy korzystają z takich aplikacji jak Facebook, odtwarzacz muzyczny, czy wideo to już nastąpiło, a pecety sukcesywnie są zastępowane terminalami do ich obsługi pokroju tablet, smartfon, czy inny laptop. Dla całej reszty mam nadzieję, że nie nastąpi nigdy :wink:

Tam gdzie nie działanie aplikacji przy braku internetu nie będzie stanowiło dużego problemu - tak, wyląduje to w chmurze. Znika dzięki temu też problem licencjonowania - nie płacisz abonamentu? Zakręcamy kurek albo wrzucimy Ci co 5 minut reklamę której nie będziesz w stanie zamknąć, bo do swojego terminala dostaniesz tylko strumień wideo.

W pozostałych przypadkach, gdzie odporność na awarie internetu (albo praca offline) będą konieczne - tam zostaną jeszcze w tradycyjnej postaci.

Raczej tak i to nie tylko model SaaS - to samo PaaS. Już teraz więszkość dużych firm oddaje swoje środowiska różnym firmom (HP, IBM i podobne) - płacą za dostępność infrastruktury / aplikacji (SLA).

Ciężko mi ocenić ten pomysł ze strony aktualnych możliwości technologicznych - nie jstem inżynierem ani developerem :slight_smile: W każdym razie miałem kiedyś przyjemność wylądować na evencie zwanym codeeurope, gdzie różni spece prowadzili wystąpienia dot. nowych technologii. Na jednym z wykładów pojawił się temat pisania aplikacji pod web, a nie urządzenia - zgodnie z opiniami ekspertów trend ma się tylko wzmacniać, bo takie są oczekiwania użytkowników. Nikt już nie chce instalowac aplikacji i programów - ludzie chcą iść online i mieśc dostęp do funkcjonalności, ot tak po prostu :wink:
Osobiście nie miałbym nic przeciwko.