Chrome (dla androida) - blokada reklam + motyw

co doinstalować (jaki dodatek, bo zapewne o to chodzi) do chrome dla
skutecznego blokowania reklam i tym podobnych śmieci?
jeśli stosujecie, to co sprawdza się w praktyce, co możecie z doświadczenia
własnego podpowiedzieć?
(pomijam proste ustawienia pseudoAdblocka natywnie zaszytego w samym chrome,
bo to oczywiście wykonano, ale efekt jest marny, nie da sie porównać ze
skutecznością Adguard content Blocker wykonanego specjalnie dla innej
przeglądarki → samsung internet)

jest w ustawieniach chrome wybór motywu ciemnego, ale po takim wyborze, www
nadal sa wyjące jasne, czyli oczywiście najczęściej białe, a chciałbym
dostać to, co fabrycznie jest w samsung internet, czyli wybór motywu
ciemnego oznacza każdą stronę z czarnym tłem i białym tekstem.
Da się cos w tej sprawie dosztukować do chrome?

Może serwery DNS AdGuard DNS?

94.140.14.14
94.140.15.15

Możesz je wprowadzić w ustawieniach WI-FI na telefonie, w routerze (wtedy każde urządzenie będzie to miało) … Nie wiem, czy na danych komórkowych DNS’a da się podmienić, bo ja na swoim S20 i One UI 5.1 z Androidem 13 nie widzialem takiej opcji. :frowning:

może… Z tym, że u mnie już ustawione serwery cloudflare (nie do konca w tej sprawie,ale w innych) i wole na tym pozostac.
Poza tym:
jaka jest praktyka? co realnie masz/macie w sprawie blokowania reklam, (poza ustawieniami w opcjach chrome i poza wyborem takiego czy innego dns)?
nic??

dziwne, nie dostaję nic mailowo, że czeka odpowiedź tutaj…

@blumberplumber

AdGuard DNS blokuje wszystko jak leci.

Na przykład adocean.pl jest blokowany - połowa streamingu w Polsce nie działa.

vod.pl, player.pl incorrect blocking cause adblock detect · Issue #5 · AdguardTeam/AdGuardSDNSFilter (github.com)

@covo
opcji masz kilka:


U mnie TVP VOD chodzi. Spotify płatny działa. Wszystkie strony dzialają, no ten adocean.pl nie dziala… :open_mouth:

to? → nextDNS
u mnie w opcjach ma (prawie) zero mozliwosci ustawienia czegokolwiek, zaś o pobraniu jakichkolwiek list moge pomarzyć, nie ma opcji.
i jeszcze jedno:
włączanie nextdns automatycznie WYŁącza Blokade (blokada.org), ktora jest mi bardzo użyteczną w sprawie blokowania na przykład wszelkich reklam wpadających przez aplikacje zainstalowane, mam absolutną cisze gdy Blokada działa.

Możesz w ustawieniach prywatnego DNS (Android 9 i nowszy - DoT/QUIC) ustawić swój DNS z limitem 300 K filtrowanych zapytań sieciowych:

https://my.nextdns.io/

Ale automatycznie wyłączy się CloudFlare.

Obsługiwane listy do aktywacji:

  • Lista blokowania reklam i elementów śledzących od NextDNS

  • AdGuard DNS filter

  • OISD

  • AdGuard Mobile Ads filter

  • EasyList

  • Steven Black

  • notracking

  • AdGuard Tracking Protection filter

  • Disconnect (Ads)

  • Goodbye Ads

  • EasyPrivacy

  • AdGuard Base filter

  • NSABlocklist

  • Fanboy’s Annoyance List

  • AdAway

  • Disconnect (Tracking)

  • Lightswitch05 - Ads & Tracking

  • WindowsSpyBlocker (Spy)

  • AdGuard Social Media filter

  • someonewhocares.org (Dan Pollock)

  • Peter Lowe

  • NoTrack Tracker Blocklist

  • Fanboy’s Enhanced Tracking List

  • Disconnect (Malvertising)

  • Anudeep’s Blacklist for ads and trackers

  • 1Hosts (Lite)

  • Perflyst’s Smart-TV Blocklist

  • Energized Ultimate

  • 1Hosts (Pro)

  • EasyList China

  • MVPS HOSTS

  • CAMELEON

  • AdGuard Russian filter

  • antipopads

  • UncheckyAds

  • EasyList Germany

  • RU AdList

  • 280blocker

  • anti-AD

  • Energized Basic

  • Shalla’s Blacklists (tracker)

  • Liste FR

  • 1Hosts (mini)

  • Shalla’s Blacklists (adv)

  • AdAway Blocking Hosts File for Japan

  • Energized Regional Extension

  • EasyList Dutch

  • Lightswitch05 - Tracking Aggressive

  • add.2o7Net

  • EasyList Italy

  • YousList

  • Personal Blocklist by WaLLy3K

  • Energized Blu

  • hostsVN

  • Energized Blu Go

  • Energized Xtreme Extension

  • ABPVN List

  • Energized Spark

  • CHEF-KOCH’s HOSTS Spotify Ad-Filter List

  • ABPindo

  • CertyficateIT

  • No Facebook

  • bkrucarci turk-adlist

  • BarbBlock

  • ad-wars

  • yhosts

  • Finnish Easylist Addition

  • HaGeZi - Multi ULTIMATE

  • HaGeZi - Multi NORMAL

  • Liste AR

  • EasyList Czech and Slovak

  • Frellwit’s Swedish Hosts File

  • EasyList Hebrew

  • hufilter

  • HaGeZi - Multi PRO

  • HaGeZi - Multi PRO++

  • EasyList Lithuania

  • hBlock

  • Bulgarian list

  • Latvian List

  • 1Hosts (Xtra)

  • HaGeZi - Multi LIGHT

  • No Google

Lista blokowania reklam i elementów śledzących od NextDNSKompleksowa lista blo - Pastebin.com - z „opisami”.

Wyjątki można dodawać:

Być może wszystkie listy z Blokada są w NextDNS już dodane jako użyteczne, wtedy nie musiałby w tle działać jako lokalny VPN.

to ich klient - tworzy profil VPN w telefonach z Androidem tutaj niepotrzebny zupełnie.
Wystarczy konfiguracja profilu serwera DNS na my.nextdns.io opisana przez @krystian3w
Blokada oraz Adguard dla Androida również wykorzystuje profil VPN.
NextDNS po prostu używa DNS-over-TLS. Wtedy apka blokada jest niepotrzebna.
NextDNS ładnie się uzupełnia z Adguard na Androidze. Kwestia dostosowania białych list.

dzięki, app nextdns odinstalowalem i zrobiłem instal. w telef. przez ich www i w tel. opcja „prywatny dns”, ale:
za bardzo pokręcona i mało poręczna sprawa. Choćby z listami, a ma to co najmniej całkowicie zastapić Blokadę, a do tego blokować reklamy na chrome (nie uzupełniać sie z adguard, ale działać samodzielnie).
poza tym:
jak sprawdzić wstepnie na jakich dns-ach działam telefonem po włączeniu ich prywatnego dns? bo to podstawa jest sprawdzenie czy w ogóle zmieniłem dns-y z cloudflare na ich dns-y. Jakaś testowa www z nslookup pewnie by się zdała… Jakoś mi to nie wychodzi : )

Jak masz już konto z darmowym filtrowaniem, to po zalogowaniu na nie jest baner z detekcją jakie DNS-y są użyte:

https://my.nextdns.io/login


Być może przy konfigurowaniu użyłeś wersji publicznej (dns.nextdns.io), gdzie nie ma filtrowania. Wtedy działa też ten tester: https://test.nextdns.io/

Konfigurowalne mają kolejną subdomenę przed subdomeną „dns”: xxxxx.dns.nextdns.io

Jedynie wadą prywatnego DNS jest jego usypianie się w Androidzie (więc natrętne reklamy mogą użyć CloudFlare z np. routera lub DNS operatora) – nie wiem czy jest to poprawione w jakieś wersji np. 10–14 Androida.

Nie patrzyłem co rekomendują dla Androida 5–8 jak root odpada i aplikacje używające VPN do zmiany DNS-ów, i rzadko włączasz Wi-Fi.

na spokojnie więc :slight_smile:

zdaje sie ze jestem na działajacym,dobrym koncie, bo pokazuje mi, że:
„bezplatne uzycie” i już 695/300 000 zapytań wykorzystano. A w KONFIGURACJA → Wszystko OK, urzadzenie korzysta z nextdns.

swoją drogą - 300 000 to chyba mało…

jeszcze wypada mi opanowac opcje, ze szczegolnym uwzglednieniem dodania list → są zdaje sie w PRYWATNOŚĆ

piszesz, że:

[…] Jedynie wadą prywatnego DNS jest jego usypianie się w Androidzie (więc natrętne reklamy mogą użyć CloudFlare z np. routera lub DNS operatora) […]

ano własnie, co to znaczy?
usypanie - wiem co znaczy, nextdns przestaje działac. Ale kiedy? dlaczego? gdy nie jest używany? a kiedy nie jest używany? w sumie to aplikacje (darmowe) ktore uzywam cały czas wołają o wziecie reklam „aplikacyjnych”, oraz chrome, albo samsung internet wołają o reklamy z ogladanych www, czyli nextdns cały czas w zasadzie jest pobudzany do działania, to kiedy ma przysnąc i z jakiego powodu?

i kluczowe:
nextdns daje serwery dns (jako i Blokada daje np. cloudflare gdy tak ustawię), dalej: nextdns ma listy, ale i Blokada ma tonę list do wyboru i czuję/widzę, że bardzo pokrywają się te zbiory list.
więc dlaczego nextdns ma lepiej działać niz Blokada W SPRAWIE BLOKOWANIA REKLAM W CHROME (bo Blokada nie blokuje (jakos nie widzę tego…) reklam na www w chrome).
Dlaczego ma je blokować nextdns?

co do sprawdzenia w tele. z jakiego/jakich dns korzystam:
w windows wiadomo → nslookup w cmd i po sprawie.
a co w linux/android (a guzik znam sie na linuxie)?
sciągnąłem pierwszą z brzegu app typu shellowy terminal, wylistowalo:

Linux 4.14.116
user@android:/$ [tutaj wpisałem po prostu nslookup i inna wersje - nslookup bbc.com]
i dostałem nslookup: inaccesible or not found
„się” nie wykonało, czegoś nie wiem.

Aby sprawdzić aktualnie używane DNSy i ich bezpieczeństwo odpal w przeglądarce na telefonie/komputerze

sprawdzilem na tele:
to pewnie drobiazg: na nextdns.io napisali, że ich serwery, to 45.90.28.59/45.90.30.59, zaś z testowej mam → 217.146.13.3, tylko nazwa jest ok, ze to serwer dns.nextdns.io.
I w ogole ta testowa strona (laptopowo sprawdzałem) pokazuje, że wybrane serwery dns (typu google, cloudflare, ibm, etc.) o znanych powszechnie ip (i to wpisuję), nie mają tych ip, inne mają, ale firma zgadza się, co zapewne najważniejsze, serwery należą do właściwych/wybranych firm.